«єВідновлення» — одна з найбільших державних програм, ініційована Президентом Володимиром Зеленським, відзначила рік роботи

Рік тому офіційно запрацювало «єВідновлення» — одна з найбільших державних програм. Саме у травні 2023 року через застосунок «Дія» українці розпочали подавати заявки на отримання грошових компенсацій, щоб відновити своє житло, яке постраждало від російського вторгнення.

Ініціатива Президента. Завдання розробити програму «єВідновлення» поставив глава держави Володимир Зеленський на початку великої війни.

«2022 року так званий «рускій мір» у прямому сенсі «постукав» у двері тисячам українських родин. Російські ракети та снаряди враз перекреслили людські долі й розділили життя на до та після. Коли навесні 2022-го українська армія відкинула ворога з півночі країни, стали зрозумілі перші масштаби катастрофічних руйнувань, які по собі залишили росіяни. Тоді Президент України Володимир Зеленський доручив напрацювати простий, зрозумілий і прозорий спосіб грошової компенсації людям, які через російську навалу втратили домівки або отримали пошкодження житла», — розповідає голова партії «Слуга Народу», народний депутат й очільниця профільного парламентського комітету Олена Шуляк.

За її словами, спільно з колишнім віцепрем’єром із відновленням — міністром розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександром Кубраковим, віцепрем’єром з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій — міністром цифрової трансформації Михайлом Федоровим, профільними міністерствами, з американськими та британськими партнерами вони розробили саме такий механізм компенсації. «Програма «єВідновлення» надає українським родинам, що втратили житло, шанс на нове життя, новий початок у новій оселі», — зазначає нардеп.

Президент України Володимир Зеленський на початку війни доручив напрацювати дієвий механізм грошової компенсації за втрачене житло. Таким механізмом стала програма «єВідновлення» — Олена Шуляк

Підсумки роботи програми за рік Олена Шуляк підбила на заході «єВідновлення: результати і перспективи», який пройшов до річниці старту програми та відбувся 11 травня в місті Ірпінь на Київщині.

Нове житло. На зараз держава виплатила українцям за пошкоджене та знищене житло понад 11 млрд грн. За рік 61 тис. українських родин уже відбудувалися чи купили нове житло за допомогою «єВідновлення»: 54,5 тис. — відремонтували пошкоджене, а 6,5 тис. — придбали нове житло. Цікаво, що найстаршій заявниці — 101 рік!

Широкі опції. За рік роботи програма значно розширила можливості. Спочатку, у травні 2023 року, запрацював перший етап. Він покриває вартість дрібного ремонту осель до 200 тис. грн. Наприклад, заміна розтрощених вікон, дверей чи покрівлі.

Голова Представництва Світового банку в Україні Геворг Саркісян та голова політичної партії «Слуга Народу», народний депутат Олена Шуляк

Другий — повністю відшкодовує вартість зруйнованого житла. Цей етап запустили в серпні минулого року. Люди отримують житлові сертифікати з розрахованою сумою грошей, за які вони можуть придбати квартиру, будинок або таунхаус на первинному чи вторинному ринку. Причому географічно людей також не обмежують. Вони можуть купити нове житло в будь-якому місті та області. Найбільшим попитом зараз користуються Київщина, місто Київ, Харківщина та Миколаївщина. Середня сума одного житлового сертифіката — 1,8 млн грн, яка повністю відповідає ринковим цінам.

«Обмін житлових сертифікатів на нове житло кардинально відрізняється від квартирних черг, коли чекати отримання житла від держави можна було десятиліттями. За сертифікат «єВідновлення» нову квартиру можна купити вже за місяць», — говорить Олена Шуляк.

Із грудня 2023-го розпочався третій етап — виплати компенсацій для капітального ремонту житла: до 350 тис. грн для квартири та до 500 тис. грн — на приватний будинок. А з січня 2024 року запустили процес компенсацій для тих українців, які зробили ремонт власними коштами. У найближчих планах також — надати можливість для людей, які хочуть залишитися в рідному місті чи селі, відбудувати свій будинок на тій самій ділянці землі, де він стояв до знищення.

«єВідновлення» — один із найскладніших сервісів в історії цифрової держави. Подібних послуг немає в жодної з країн, тож наш досвід абсолютно унікальний. «Нам вдалося запустили зручний і доступний сервіс для українців, який завдяки цифровим інструментам забезпечує максимальну прозорість процесів та мінімізує будь-які корупційні ризики», — зазначають у Міністерстві цифрової трансформації.

Олена Шуляк наголошує, що програму постійно адаптують, роблять її функціонал більш зручним. «Для цього наш про­фільний парламентський комітет спільно з партнерами проводив публічні консультації, щоб почути користувачів програми зі всіх куточків країни. Вже розширили способи подання заявок — відтепер це можна зробити не тільки на порталі «Дія», а й через ЦНАП та нотаріусів. Нещодавно також поєднали «єВідновлення» з державною іпотечною програмою «єОселя». І попереду будуть ще стільки змін, скільки треба нашим людям», — зазначає очільниця партії «СН».

Бери зараз — плати потім. Українці можуть використати житловий сертифікат «єВідновлення» для купівлі житла за іншою державною програмою доступного кредитування «єОселя».

«Наприклад, ви отримали житловий сертифікат «єВідновлення» за знищене житло на 2 млн грн. Однак квартира, яку хочете придбати, дорожча і коштує 3 млн. Раніше в такому разі потрібно було відразу доплатити з власних коштів або вибрати дешевше житло. Тепер можна частину суми угоди покрити сертифікатом, а на решту взяти кредит за державною програмою «єОселя», — пояснили в Мінцифрі.

Іпотечна ставка за програмою «єОселя» — 3% для пільговиків: військових, лікарів, учителів і науковців, та 7% — для інших охочих.

Олена Шуляк: «єВідновлення» — унікальний компенсаційний механізм, який ніколи не реалізовувався у світі. Це одна з наймасштабніших державних програм в Україні

Будуть нові компенсації. Олена Шуляк говорить, що держава планує виплачувати компенсацію й за зруйноване та пошкоджене житло, яке зараз розташоване на тимчасово окупованих територіях. Спочатку протестувати всі механізми вирішили на місті Мелітополь у Запорізькій області. Кілька місяців збирали всю інформацію, щоб підтвердити, що те чи інше житло було зруйноване або знищене саме після 24 лютого 2022 року. Задіяли всі передові технічні засоби й навіть космічний супутник.

«Розуміємо, що для людей, у яких домівка залишилася в окупації, можливість мати нову оселю — це питання виживання. Ми вже отримали результати експерименту й готуємося розширяти програму на інші населені пункти, які сьогодні, на жаль, також перебувають у тимчасовій окупації», — пояснює Олена Шуляк.

Ілля СМІРНОВ,
політичний аналітик