Схоже, що вирощування ефірних культур дедалі впевненіше виштовхує з подільських полів традиційну картоплю.

Якщо говорити саме про лаванду, то тут не просто два в одному — красиво і корисно. Це і оригінально. Хоча першим, хто ризикнув спробувати себе у цьому сигменті агробізнесу, було важкувато. Але, як кажуть, хто не ризикує, той не п’є шампанського.

Одна із подільських лавандових плантацій буквально вистрілила цими днями неймовірно синявою у Ксаверівці неподалік від Він­ниці. Отже це пахнюще диво, яке раніше можна було побачити лише по телевізору, тепер стало вінницькою реальністю. І, до певної міри, місцевою фішкою.

На площі більше як пів гектара стрункими рядами ростуть 5 тисяч запашних кущів. Виявляється, що у звичайної лаванди є бойфренд — лавандин. Рослина значно більша та значно ароматніша. І ростуть вони поруч рівненькими рядами змульчованими соломою, щоб зручно було зайти на поле у будь-яку погоду.

Перше враження таке, ніби ви потрапили у якийсь парфумерний супермаркет з привітними роями бджіл, сотнями різнобарвних метеликів і цікавими локаціями для фотосесій.

Власники цього маленького подільського Провансу подбали, щоб відвідувачам було комфортно. Поряд із лавандовим полем у затінку виставлені столики зі стільцями, є гойдалка. Час на відвідування не обмежений. Можна не поспішаючи зробити десятки оригінальних світлин усієї родини і портрет кожного окремо.

А ще можна про­йти курс бджоло- та аромотерапії та при­купили на згадку букетик лаванди чи пляшечку лавандової олії. Певно, найбільший плюс цього синьо-фіолетового поля в тому, що воно знаходиться зовсім поряд із Вінницею. По Хмельницькому шосе минаємо Якушинці і відразу при в’їзді у Ксаверівку повертаємо праворуч.

Доглядає за плантацією вчений агроном Володимир Білко, людина комунікабельна та доброзичлива. Розговорились. Виявляється, ця земля належить родині фермерів Химичів. А ідея вирощувати екзотичні культури прийшла дружині Володимира Аліні Булатовій-Білко.

– Ми запропонували Химичам партнерський проєкт. Вони нам повірили і так у Ксаверіці розпочалось вирощування екзотики. Спершу висадили ділянку спаржі, тоді посіяли солодку кукурудзу. А потім побачили на відео лавандові плантації у французькому Провансі. І просто цим захворіли. Практично лавандою зайнялись у 2018 — 2019 роках. За рік вже були тут перші фотосесії.

Спочатку взяли на пробу сотню кущів різної популяції. Всі успішно прижилися. Але куце­нький кпаптик пахнющих ку­щів не особливо приваблював відвідувачів. Тому пі­шли далі. За­раз на полі росте 4000 кущів лаванди і тисяча лавандинів. Це вже щось, хоча не межа. В перспективі плануємо розширити плантацію за рахунок інших квітів ранньої та пізньої групи: тюльпани, нарциси, гладіолуси чи жоржини.

Цими днями лаванда у Ксаверівці саме зацвіла на повну силу. Протягом місяця можна на власні очі побачити цю красу і надихатись цими пахощами. Вирощування лаванди річ не проста і не з дешевих, тому послуга платна. Вхід коштує 150 гривень, ветерани війни, учасники бойових дій та діти до семи років проходять безкоштовно.

Для огляду плантація відкрита щодня з 9.00 до 21.00. Не забудьте взяти з собою аксесуари для селфі: капелюшки, літні парасольки. Пихопіть також воду та перекус. Як каже Володимир, тут гарно протягом всього дня, але найкраще світло для фотосесії під вечір. Втім, найароматніша лаванда у сонячний день.

На полі не застосовують ніякої хімії, все екологічно чисте. І неймовірно видовищно. Недалеко від поля родина Білко тримає кілька вуликів. Кажуть, що лавандовий мед має особливий присмак. Але наразі пасіку треба збільшувати. Так, як у сільському господарсті: щодня треба і треба… Якщо хочеш встигати в ногу з часом і мати прибутковий бізнес.

Анатолій Жучинський,
фото автора