За перше півріччя цього року в країні народилося лишуе 88 тисяч дітей. Такі дані наводяться на сторінці Мін’юсту у Фейсбук. По регіонах перша десятка показників народжуваності виглядає так:
у м. Києві (9 695);
Львівській області (7 923);
Дніпропетровській області (6 962);
Одеській області (6 197);
Київській області (4 947);
Рівненській області (4 532);
Закарпатській області (4 323);
Вінницькій області (4 005);
Івано-Франківській області (3 916);
Харківській області (3 798).
Причин зменшення народжуваності є кілька. Найвагоміша, звичайно, війна. Багато сімей відкладають народження дітей в очікуванні сприятливого періоду. Деякі родини почали відкладати народження дітей ще раніше, під час пандемії коронавірусу. Окрім того, родинам дедалі важче ухвалити рішення про народження ще однієї дитини після появи на світ первістка через соціальні та економічні негаразди.
Ще один фактор зменшення народжуваності — розділення родин внаслідок війни, коли жінка перебуває за кордоном, а чоловік в Україні, або коли жінка перебуває в Україні, а її чоловік воює.
До того, ж скоротилася кількість шлюбів. За даними Державного реєстру актів цивільного стану громадян, за вказаний період на Вінниччині було зареєстровано 3 362 шлюбів. Кількість громадян, які бажають одружитись під час війни, скоротилася майже на 20% у порівнянні з 2023 роком.
Загалом, демографічна ситуація в Україні складається невтішна.
На неї впливає кілька негативних факторів: спад народжуваності, старіння населення, погіршення здоров’я нації, економічна нестабільність у країні, а також викликані війною міграційні процеси.
Найбільша кількість населення в Україні була зафіксована в 1993 році – 51 млн 870,4 тисячі осіб. Станом на початок 2020-го в країні проживав 41 млн 732,8 тисячі осіб (без урахування окупованих територій). Наразі населення скоротилося ще на майже 10 мільйонів через коронавірус та повномасштабну війну. Є прогноз вчених, що історичного мінімуму ця статистика досягне через десять років, коли населення в Україні залишиться не більше 25 мільйонів.
Якщо пригадати статистику останніх тридцяти років, то за цей час в Україні народилося 13,3 млн дітей. У цілому рівень народжуваності знизився майже вдвічі: в 1991-му народилося 630,8 тисячі дітей, у 2019-му – 308,8 тисячі. За шість місяців 2024 року – неповних 88 тисяч.
Враховуючи названі проблеми та посилення нестабільності в країні через військові дії та зменшення громадян репродуктивного віку, можна припустити, що в другій половині року новонароджених буде ще менше. І, на жальль ця тенденція посилюватиметься.
До речі, за перше півріччя 2020 року в Україні народилося 139,1 тисячі дітей. Абсолютним лідером з народжуваності і тоді був Київ, тут з’явилися на світ 14,3 тисячі дітей. Серед регіонів за показником народжуваності лідирувала Дніпропетровська область – 10,3 тисячі дітей. Фактично, за чотири роки по регіонах кількість новонароджених зменшилась в середньому на 4 тисячі. Відносно стабільний показник Вінниччини – восьме місце в таблиці народжуваності по Україні вдалося досягти за рахунок переселенців з регіонів, де тривають активні бойові дії.
Наразі в Україні жінок стало ще більше, ніж чоловік Ця різниця може складати до 4 мільйонів. Кількість міського населення більш ніж удвічі перевищує сільське. Вже зараз через мобілізаційні процеси в країні відчувається гострий дефіцит людей прцездатного віку, що змушує багатьох роботодавців шукати трудових мігрантів.