Перший етап – психосоціальне відновлення ветеранів, ветеранок та членів їх сімей на базі санаторного закладу. Упродовж 7 днів наші захисники адаптовуються до цивільного життя, налагоджують міжособистісні стосунки зі своїми рідними, навчаються боротися із власними страхами, які спіткали їх після повернення додому, а також відновлюють своє фізичне здоров’я. Саме члени родин повинні бути поруч на цьому важливому та складному етапі життя. Увесь час з людьми працює команда психологів та соціальних працівників. Навчають навичкам саморегуляції, а також працюють з особистими потребами та проблемами кожного учасника.

Послуга не завершується перебуванням у санаторії. На другому етапі із сім’ями починають працювати соціальні працівники у громадах за планом та рекомендаціями, які їм нададуть обласні фахівці. Саме в громаді мають супроводжувати ці родини під час отримання медичних, освітніх послуг, процесу відновлення ментального здоров’я, реабілітації, працевлаштування тощо.

Вінниччина стала пілотною областю з впровадження цієї послуги. Загалом вже відбулося 3 заїзди.

Під час перших двох заїздів перебування ветеранів із сім’ями у санаторному закладі фінансувалось коштом Товариства Червоного Хреста України. Це дало можливість 24 сім’ям ветеранів із 13 територіальних громад отримати рекреаційні та психологічні послуги в рамках програми соціального відновлення. Вдалося охопити Вінницьку, Гніванську, Жмеринську, Немирівську, Тур­бівську, Хмільницьку, Якушинецьку, Крижопільську, Піщанську, Погребищенську, Теплицьку, Оратів­ську та Томашпільську громади.

Участь ветеранів та їх сімей у третьому заїзді проведено за кошти 5 громад Вінниччини: Городківської, Липовецької, Мурованокуриловецької, Оратівської та Піщанської. Вони взяли на себе усі витрати на перебування ветеранів, їх дружин та дітей у санаторно-курортному закладі. Роботу фахівців мультидисциплінарної команди із психологами та соціальними працівниками забезпечили за рахунок обласного бюджету. Участь у цьому заїзді взяли 10 сімей. Роботу фахівців обласної мультидисциплінарної команди забезпечили за кошти обласного бюджету. До неї входять найкращі психологи та соціальні працівники області.

«Я щиро переконана, що ми робимо це недаремно. Результат буде і не змусить на себе довго чекати. Наші ветерани та іх рідні почуватимуться потрібними та цінними у своїй громаді, своєму середовищі, своїй країні. Це один із перших, але таких важливих кроків до відновлення, як фізичного, так і ментального», –­ зазначає Наталя Забо­лотна, перша заступниця начальника Вінницької ОВА.

Один із ветеранів поді­лив­ся своїми враженнями: «Одразу було важко, потім адаптува­вся до графіку процедур, занять, відпочинку – коли і ку­ди по­трібно йти. Дружина від­по­чила від господарства та кух­ні. Діти раді, встигають ще й по­гратися. Головне, що це сі­мей­ний відпочинок, і це чудово!»

Про трансформацію свого чоловіка розповіла дружина ветерана: «Це краще ніж може бути. Учора чоловік сказав, що саме тут відчув, що ветерани – не вигнанці. Раніше було відчуття, що ми нікому не потрібні. Проте громади існують лише завдяки нашим хлопцям, тому вони мають виділяти з бюджету кошти на реабілітацію. Мій чоловік тепер жартує, учора вперше посміхнувся, його таким побачила його онучка. Прошу, не кидайте ветеранів, їх дуже багато, і вони потребуть допомоги».

Сотні ветеранських сімей Вінниччини потребують від своїх громад персональної уваги. Це далеко не завжди про гроші чи матеріальні речі. Тим, в кого за плечима бойовий досвід, втрати побратимів, поранення та контузії, потрібна ще й інша під­тримка. Підтримка через включення у конкретний випадок, прийняття, спілкування, розраду, допомогу у тому, щоб зорієнтуватись у нових обставинах, знайти опору і рухатись далі.

«Вірю, що разом з громадами, які найближчі до родин Захисників та Захисниць, ми зможемо докласти зусиль до відновлення кожного, хто захищав нашу країну!» – наголосила перша заступниця начальника Вінницької ОВА Наталя Заболотна. «Соціальна адаптація ветеранів та членів їх сімей на Вінниччині – це не про слова, а чіткі дії та подяку кожному, хто виконував найважливішу роботу – оборону рідної землі. Саме тому ви вирішили продовжувати надання цієї послуги. Запланували ще 4 заїзди до завершення 2024 року. Якщо ви та ваша родина маєте бажання та потребу взяти участь у наступних заїздах, звертайтеся до органів соціального захисту населення у своїй громаді», – додала посадовиця.

За додатковою та детальною інформацією можете звернутися до Вінницького обласного центру соціальних служб за номером телефону: 0 (67) 885-71-07.

Примітка. Пілотування послуги соціальної адаптації ветеранів та членів їх сімей здійснено Міністерством соціальної політики України, Товариством Червоного Хреста України спі­льно з Вінницькою обласною військовою адміністрацією.