Україна посилено готується до опалювального сезону. Держава ремонтує та відновлює енергосистему, працює над збільшенням імпорту енергії та посилює фізичний захист об’єктів генерації від російських атак, постійно нарощуючи системи ППО. Все це дасть змогу звести до мінімуму вимкнення світла восени та взимку, однак у перспективі Україна має розбудувати таку енергосистему, яка стане надзвичайно стійкою до російських обстрілів. І влада вже над цим працює!

У партії «Слуга Народу» заявляють, що Україна починає створювати децентралізовану генерацію. Вона передбачає встановлення й будівництво по всій країні — у громадах, на підприємствах, у багатоповерхівках і приватних будинках — сотень або навіть тисяч невеликих електростанцій. Мова йде про газопоршневі й газотурбінні установки, сонячні та вітрові електростанції, установки зберігання енергії, теплові насоси, сонячні панелі та вітрогенератори. Їх встановлюватимуть для власного споживання, а надлишки можна продавати в мережу. До прикладу, від продажу електроенергії, яку виробляє власна електростанція на 10 МВт та продає теплову енергію взимку й електроенергію в мережу, підприємство може заробити в рік від 0,8 до 3,5 млн євро.

Держава дає гроші, щоб люди були зі світлом і теплом — пропрезидентська партія «Слуга Народу»

Загалом децентралізована генерація — це єдина можлива довгострокова відповідь на російські атаки, пояснюють у партії «Слуга Народу». Адже, по-перше, щоб знищити сотні чи тисячі таких маленьких електростанцій, ворогові потрібні так само тисячі ракет і дронів, які накопичити йому навряд чи вдасться. По-друге, навіть виведення з ладу одного з таких невеликих енергооб’єктів не призведе до відключення багатьох споживачів. А ось нинішня українська енергосистема, яка складається з незначної кількості великих теплових, гідро— і атомних електростанцій, стає бажаною ціллю для російських ударів, оскільки двома-трьома ракетами можна одразу вивести з ладу дуже велику потужність. Саме тому, наприклад, найбільш логічно замість однієї станції на 1000 МВт побудувати 200 електростанцій потужністю 5 МВт, що й передбачає децентралізована генерація.

Стимули для децентралізованої генерації

Держава спростила умови для будівництва та підключення таких локальних невеликих електростанцій. А також разом із великими банками готова надати доступне кредитування на купівлю необхідного для цього обладнання.

У партії «Слуга Народу» розповіли про відповідні програми підтримки.

Для побутових споживачів,и ОСББ та ЖБК

l Кредити для громадян на сонячні панелі та вітрові установки до 10 кВт потужності. Кредит до 480 тис. грн на 10 років без застави, під 0% річних.

l Компенсація співвласникам житла до 1 млн грн на сонячні панелі, до 2 млн грн на теплові насоси, до 3 млн грн — якщо одночасно встановлюється СЕС і тепловий насос, придбані ОСББ та ЖБК за програмою «ГрінДІМ».

Олена Шуляк: – Партія «Слуга Народу» підтримала скасування мита й ПДВ на ввезення в Україну енергообладнання

l Для ОСББ та ЖБК розширена програма «Доступні кредити 5-7-9%» на впровадження енергоефективності та альтернативну генерацію. Термін кредитування — до 5 років, сума — до 5 млн грн.

Для бізнесу

l Кредити «5-7-9%» для малого та середнього бізнесу на встановлення газових електрогенераційних установок: до 150 млн грн на термін до 10 років.

l Пільгове кредитування проєктів із відновлення енергетичної інфраструктури для великого бізнесу. Термін кредитування — до 5-7 років, сума — від 500 тис. євро до 25 млн євро.

l Бізнес, що використовує не менше 80% електроенергії власного виробництва, не підпадатиме під графіки відключень.

l Нові генеруючі установки будуть приєднуватися до електричних мереж швидше, із меншою кількістю документів та без сплати ставки за приєднання. Будівництво здійснюється без відведення земельної ділянки, одночасно з розробкою проєктної документації.

Телефон урядової «гарячої лінії» для консультацій: 15-49.