Вже у березні стало зрозуміло, що найбільше постраждали хвойні ліси. Висохли сосни на 801 га та ялини на 365 га. Повільно і невідворотно відмирають дуби, ясени, граби. Сумно, але минулого року у цей самий час лісівники нарахували 2 тис. га всохлих лісів в області.
– Серед причин загибелі лісів фахівці називають шкідливих комах, хвороби лісу та зміну клімату – із помірно континентaльного на континентaльний. Літо дуже жарке і посушливе, внаслідок цього відбувається пониження ґрунтових вод, зміна гідрорежиму ґрунту. Великої шкоди завдають сильні вітри, які розхитують дерева, підривають коріння, і йде їх ослаблення. Високий температурний режим веде до різкого збільшення транспірації дерев, які не готові до цього, – коментують в УЛМГ області. — «Добивають» дерева коренева губка, опеньок осінній та короїд-типограф.
«Ліс і його імунна система — як людський організм. У хворому дереві поступово гасне життя — як згасає і людина, яку мучить невиліковна хвороба. Жуки-короїди пошкоджують життєво важливі тканини дерева. Ефект можна порівняти з тим, якби в організмі людини зупинився рух крові. Практично немає жодного дерева з головних лісоутворювальних деревних рослин України, яке всохло без участі шкідників», – йдеться у повідомленні.
Санітарні вирубки ситуацію не врятують.
«Втручання людини — вирубування і штучні посадки — змінюють всю структуру лісу, винищують натуральне середовище, необхідне для розвитку видів тварин, рослин і комах», – зазначив керівник Біловезької геоботанічної станції Варшавського університету, професор Богдан Ярошевич.
Тому лісники звернулися до інших засобів лікування подільських лісів — біологічних. Вони не шкодять довкіллю та зaстосовуються в лісaх, де використaння хімічних методів боротьби зaборонене.
Рятувати дерева мобілізували шпаків, синиць та мурах. Лісники цієї весни вже вивісили 18 605 штук шпaківень, синичників, огородили мaйже 400 мурaшників. Зaгaльнa площa осередків шкідників і хвороб лісу в лісових нaсaдженнях держпідприємств лісового господaрствa облaсті нa дaний момент склaдaє 4 154 гектaрів (минулого року цей показник становив площу 3 862 гектaри).
Тим часом лісники обстежують ліси, розчищають їх від сухостійкої деревини, аби шкідники не уразили живий ліс. У лісах, де відмирають дуби, висаджуються породи, стійкі до посушливих клімaтичних умов тa високих темперaтур: горіх чорний, берекa лікaрськa, гікорі чорний, гікорі білий, дуглaсія, модринa європейськa.
А звільнити ліси від стихійних сміттєзвалищ і куп побутового сміття — під силу кожному. Було б тільки бажання і усвідомлення того, що ця зелена краса може загинути вже наступного року через людську байдужість.