Лісівники Вінниччини не приховують занепокоєності щодо збільшення поголів’я диких кабанів. Наразі в області їх налічується майже півтори тисячі. Кількість значно перевищує оптимальну. Вперше за десятиріччя саме представники контролюючого органу ініціювали полювання на цих копитних, аби зменшити їхню популяцію.
Як повідомляє Центрально-Західне міжрегіональне управління ЛМГ, з 14 грудня 2024 року до 26 січня 2025 року триває колективне, облавне та індивідуальне полювання на самців кабана та його молодняк, здатний до самостійного існування. Чисельність тварин в угіддях області складає 1456 голів. Протягом місяця п’яти користувачам мисливських угідь Вінниччини дали вказівку залучати мисливців. Як результат, за цей час добуто 53 особини дикого кабана.
Цю тварину пов’язують з розповсюдженням африканської чуми свиней. Спалахи цієї хвороби знову фіксують на Вінниччині.
Не менш складна ситуація з чисельністю лисиць. За даними останнього обліку, в угіддях області їх налічується 6414 голів, що в три рази перевищує допустимі санітарні норми. За останній час добуто 237 тварини, а з початку 2024-го місцеві мисливці вполювали 600 голів лисиці, 2 шакали, 4 вовка, 384 бродячих собаки.
В лабораторіях ветмедицини обстежено 313 голів лисиці, виявлено 37 випадків захворювання на сказ (менше 10%). У 2025 році вже добуто 92 голови лисиці.
Сказ став проблемою для регіону. Окрім полювання до профілактики хвороби долучилась Держпродспоживслужба. За дві пероральні імунізації диких м’ясоїдних тварин проти сказу, вдалось розкинувши 5626 приманок на площі 225 кв. км.
Наразі позиція влади полягає у тому, що штучне регулювання чисельності хижаків є вимушеним і важливим заходом для збереження природного балансу.
Як ми уже повідомляли, з 2022 року в Україні в більшості областей заборонено полювання та, відповідно, регулювання чисельності мисливських видів диких тварин, в т. ч. хижаків. Це стало причиною багаторазового збільшення популяцій цих видів, призвело до критичної епізоотичної ситуації та зростання соціальної напруги в суспільстві. Надмірне зростання хижаків та захворювань тварин (сказ, лептоспіроз, пташиний грип та АЧС) викликало стурбованість країн ЄС, що межують з Україною, які вбачають у цьому значну загрозу біобезпеці, екології та економіці своїх держав.