Таких висновків дійшла міжнародна група вчених у дослідженні, опублікованому в науковому журналі Nature Medicine, пише The Guardian.

Науковці проаналізували інформацію про майже 500 тисяч людей, чиї дані зберігаються у Британському біобанку. Вони дослідили вплив 164 факторів на ризик передчасної смерті – від споживання солі до життя з партнером.

Вчені виокремили 25 чинників, які прямо пов’язані з біологічним старінням. До них увійшли, зокрема, фактори з дитинства, як-от куріння матерів учасників під час вагітності та їхній низький зріст у 10 років, а також з дорослого життя – наявність роботи, дохід, кількість годин сну та володіння житлом.

Натомість з умовами життя пов’язані ще 17% причин передчасної смерті. Для порівняння, генетична схильність до 22 вікових захворювань пояснювала лише менше ніж 2% варіацій.

Вплив навколишнього середовища виявився важливішим за гени у ризику розвитку захворювань легенів, серця і печінки.

Однак для захворювань, як-от рак молочної залози та передміхурової залози й деменція, спостерігалася протилежна ситуація. Тому в деяких випадках генетичний ризик все ж має більше значення.