Одним з представників РФ на зустрічі, де сторони “домовились домовлятися” і готувати зустріч лідерів, був 49-річний Кирило Дмитрієв – уродженець Києва, випускник Стенфордського й Гарвардського університетів, голова Російського фонду прямих інвестицій (РФПІ) та близький соратник російського диктатора.

Агентство Bloomberg називає його, помічника Путіна Юрія Ушакова та голову Служби зовнішньої розвідки РФ Сергія Наришкіна “важковаговиками”. При цьому саме в Дмитрієва – ключова роль у неофіційних контактах з командою Трампа.

Як Дмитрієв пройшов шлях від фізико-математичної школи до дипломів найпрестижніших університетів світу, “даху” ФСБ, статусу “рєшали” Кремля і посланця Путіна? Як у цьому допомогла дружба з донькою російського правителя і чому йому не вдалося вивести вакцину “Спутник V” на світовий рівень?

Київ, освіта в США, інвестфонд Пінчука і посвідчення ГРУ

Кирило Дмитрієв народився у 1975 році в українській родині вченого-біолога. Він навчався у фізико-математичній школі та хотів отримати освіту в США. На початку 1990-х років Дмитрієв познайомився з американською родиною, яка приїхала до Києва за програмою “народної дипломатії”. Вони підказали, що потрібно зробити іноземцю, аби стати студентом у Сполучених Штатах.

Спочатку Дмитрієв вступив до каліфорнійського Foothill College, а через два роки став студентом Стенфордського університету, який закінчив у 1996 році з відзнакою, ставши бакалавром з економіки.

"Жодних родичів у мене в Штатах не було, я виявився одним з небагатьох іноземних студентів, які отримали повну стипендію на весь термін навчання", – розповідав згодом Дмитрієв, уже очолюючи Російський фонд прямих інвестицій.

Отримавши престижну освіту, майбутній посланець Путіна почав працювати в Нью-Йорку в банку Goldman Sachs, а згодом – у консалтинговій компанії McKinsey, яка й оплатила молодому фінансисту навчання в Гарвардській бізнес-школі. Там він отримав ступінь MBA – теж з відзнакою.

В одному з інтерв'ю він розповідав, що після закінчення навчання йому пропонували продовжити роботу в McKinsey або в Goldman Sachs. Однак уродженець Києва вирішив будувати кар'єру в Росії.

У 2000 році 25-річний Дмитрієв переїхав до Москви і став заступником гендиректора в IT-компанії IBS. Тоді ж про нього вперше написали російські ЗМІ.

В інтерв’ю газеті "Коммерсантъ" засновник IBS Анатолій Карачинський стверджував, що росіянам-емігрантам час повертатися додому, що уряд "нарешті намагається говорити з бізнесом", що "настав час ставати багатою країною", і що для цього "потрібна допомога найкращих емігрантів", згадавши саме Дмитрієва.

Переїхавши до Москви, Дмитрієв оселився в двокімнатній квартирі і купив уживаний Land Rover. Він мав український паспорт, але машину оформив на російське офіцерське посвідчення №АМ1198939, видане у 2000 році.

Посвідчення із схожими літерами та цифрами отримували випускники Академії служби зовнішньої розвідки РФ та кадрові офіцери ГРУ. Як у громадянина України опинився такий документ, журналісти не з’ясували, але їхні співрозмовники казали, що роздобути таке посвідчення людині із зв’язками нескладно.

Через два роки "офіцер" Дмитрієв став директором з інвестицій у компанії Delta Private Equity – підрозділі створеного за Білла Клінтона фонду "Росія – США". Останній згодом перетворили на Американо-російський фонд з економічного і правового розвитку, а у 2015 році в РФ його визнали "небажаною організацією".

У Delta Private Equity він працював до 2007 року, займаючись великими угодами, зокрема, продажем телеканалу ТВ-3 холдингу "Профмедіа" за 530 млн дол.

У 2007 році Дмитрієв повернувся в Україну й очолив інвестфонд Icon Private Equity Віктора Пінчука з капіталом близько мільярд доларів. Фонд інвестував і в РФ. Там він провів низку великих угод: продаж Delta Bank компанії General Electric, Delta Credit – Société Générale, акцій "СТС медіа" – Fidelity Investments.

У 2010 році Дмитрієв потрапив до переліку молодих глобальних лідерів Всесвітнього економічного форуму в Давосі. Ще через рік – повернувся в РФ та очолив новостворений Російський фонд прямих інвестицій.

Згодом, увійшовши до близького оточення Путіна, Дмитрієв говорив про Україну так: "Там відбулися так звані демократичні зміни внаслідок Помаранчевої революції, що призвело до підвищення корупції втричі-вчетверо, до дикої битви між цими демократичними кланами, які тільки на початку боротьби були об'єднані, а після того, як прийшли до влади, почали пожирати інших та одне одного і в результаті програли. Демократична ідея в Україні багато в чому дискредитована саме завдяки Помаранчевій революції".