Незалежна міжнародна некомерційна організація, яка збирає дані про насильницькі конфлікти та протести в усіх країнах і територіях світу ACLED опублікувала звіт про атаки на об’єкти інфраструктури України та Росії з лютого 2022 року. Про це повідомляє ACLED. За даними аналітиків, загалом було здійснено понад 2400 атак.

Після розмови Дональда Трампа з президентом України Зеленським і президентом Росії Путіним 18 березня у дію мали ввести 30-денне перемир’я, проте обстріли продовжуються щодня. Як зазначає SVT, Хенрік Вахтмайстер, дослідник глобальних енергетичних систем з Упсальського університету, вважає, що досягнення енергетичного припинення вогню в інтересах обох сторін.

«Україна отримала б важливий передих і більше часу для ремонту. За його словами, Росія, здається, також хоче зупинитися, оскільки здатність України завдавати ударів глибоко всередині Росії зросла», – зазначив Вахтмайстер.

Однак, Росія продовжує обстріли і знову націлила свої атаки на теплопостачання, електростанції та розподіл. «Мета – вивести з ладу енергетичну систему та послабити обороноздатність та волю України до захисту», – розповів Вахтмайстер.

За даними Міжнародної енергетичної ради, для України енергетична війна означала, що близько 70 відсотків її потужностей з виробництва електроенергії, що працюють на вугіллі та газі, були пошкоджені або знищені.

У відповідь на російські атаки Україна націлила свої безпілотники переважно на нафтопереробні заводи та експортні маршрути, щоб зменшити доходи Росії від нафти. Як зазначає видання, у Росії виведено з ладу близько 10 відсотків загальної потужності НПЗ.

Незважаючи на втрати, Вахтмайстер вважає енергетичну систему України надійною. Прикладом цього є те, як країна змінилася під час початкової фази вторгнення, каже він. «До вторгнення українська електроенергетична система була з’єднана з російською», – підкреслив експерт. Уже були плани відходу від Росії, пояснює він. Після вторгнення 24 лютого 2022 року перехід був прискорений, і незабаром електричну мережу вдалося синхронізувати з європейською.