Від початку 2026 року Нацполіція викрила десятки схем ухилення від мобілізації за участі працівників ТЦК, військово-лікарських комісій та медиків.

Про це інформує пресслужба Департаменту стратегічних розслідувань.

Йдеться про схеми уникнення військового призову та одержання за вирішення мобілізаційного питання неправомірної вигоди. Вартість доходила до 25 000 доларів.

Поліцейські документують як окремі факти зловживань, так і діяльність організованих груп, до складу яких входять посадовці ТЦК та СП, члени ВЛК, працівники медичних закладів та посередники.

Упродовж перших пʼяти місяців цього року за фактами протиправної діяльності працівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки зареєстрували 44 кримінальні провадження, у межах яких 65 особам вже повідомили про підозру.

У ході документування злочинних схем у діяльності військово-лікарських комісій (ВЛК) та експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування особи (ЕКОПФО) зареєстрували 65 кримінальних проваджень, з яких 36 – щодо ВЛК, ще 29 стосуються представників ЕКОПФО (МСЕК).

У межах розслідувань поліцейські повідомили про підозру 123 особам. Зокрема, задокументували діяльність сімох організованих злочинних груп, які займалися незаконним оформленням документів про непридатність до військової служби, встановленням фіктивних груп та внесенням неправдивих відомостей до медичних документів і державних електронних систем.

До суду нині скерували 40 обвинувальних актів відносно 51 особи, а за результатами розгляду кримінальних проваджень уже винесли 23 вироки.

Серед останніх задокументованих схем – організація незаконного «бронювання» та виїзду за кордон для військовозобов’язаних на чолі з кримінальним авторитетом в Одесі, викриття групи медиків на Кіровоградщині, які оформлювали фіктивні інвалідності, а також затримання на Черкащині військовослужбовця, який за 12 000 доларів обіцяв вплинути на рішення ВЛК щодо звільнення зі служби за станом здоров’я.

Правоохоронці також системно аналізують рішення ВЛК та МСЕК, ухвалені протягом всього періоду воєнного стану (2023-2026). Загалом на перевірку вже скеровано майже 80 тисяч рішень, які могли бути використані для незаконного уникнення мобілізації. Понад 10 тисяч із них уже скасували, зокрема у 2026 році – 1478.

Незаконні рішення у сфері мобілізації напряму впливають на обороноздатність країни, а тому кожен факт зловживання отримує принципову правову оцінку. Робота з викриття корупційних схем під час проведення мобілізаційних заходів триває.