Ще у 1989 році Володимир Вільчинський, керівник місцевого господарства, Герой Соціалістичної Праці, виголосив перед земляками ідею відродження католицького храму в Уланові Хмільницького району.

Тут у 1717 році був побудований костел Преображення Господнього власником Уланова паном Чесновським. Тоді до парафії належало півтори тисячі парафіян. Але прийшла радянська влада, яка переслідувала католицькі сім’ї, накладала непосильні податки на костел. Було заборонено катехізувати, викладати основи віри. Уланівський священик був арештований як шпигун і розстріляний. І, врешті, у 1937 році проти волі вірян костел закрили. Сьогодні це будинок культури в Уланові…

У 1995-му ідея Володимира Вільчинського почала втілюватись у життя. Тоді єпископ Ян Ольшанський, відправляючи молебень за всіх померлих на колишньому польському цвинтарі в Уланові, сказав пророчі слова: «Тут буде храм!» Поставили хрест, утвердились у вірі і в намірі відродити костел.

Довгі роки тривала подвижницька праця, в якій були задіяні сотні і тисячі людей. Підключились Кам’янець-Подільська дієцезія та єпископ Леон Дубравський, вище духовенство з Ватикану і Києва, настоятель Хмільницької парафії о. Ярослав Рудий, всі віряни. Фінансово і організаційно допомагали сім’ї Петра Кравінського, Геннадія Мурашкевича, Владислава Страшевського, Валерія Слободянюка, сім’я Вигівських. Підтримав народний депутат минулих скликань Іван Куровський, директор «Поділля-інвест» Едуард Черніцький. Вагому допомогу надали брати — Петро Юрчишин, народний депутат України, і Микола Юрчишин, депутат Вінницької обласної ради.

Самовіддано працювали будівельники з Мурафи, уланівчани допомагали, чим могли, пані Владзя, наприклад, день за днем готувала їжу для робітників. І, врешті, влітку 2017-го — рівно через 300 років! — біля пам’ятного хреста постав Уланівський костел!

У цьому році 6 серпня, в день Преображення Господнього, новозбудований храм, правонаступник старого, урочисто освятили. Зійшлось багато людей, звучала духовна музика, хорали і молитви… На урочистості спеціально приїхав оркестр із Мурафи під керівництвом Юзефа Свідніцького.

– Межа добра і зла проходить через серце кожної людини, чого в її серці більше — туди вона і клониться! Але той, хто розуміє, де правда, рано чи пізно все одно прийде до Бога! — звернувся до парафіян єпископ Леон Дубравський. — Для вірян храм — це своєрідна гора Фавор, де преобразився наш Господь. Приходьте до костелу, приводьте дітей і онуків, тільки тоді буде надія на молодь.