Як повідомила прокуратура Вінницької області, кримінальне провадження було відкрито 19 липня. Наразі правоохоронці розслідують справу – про порушення правил екологічної безпеки.

Історія із скаргами жителів Гайсинського району на різке погіршення екології тягнеться ще з початку цього десятиліття. Тоді на це підприємство зайшов новий приватний інвестор – «Корпорація Скіф-96», яка мала плани на виробництво біоетанолу. І хоча біоетанол вважається сприятливим для екології видом палива, для мешканців навколишніх сіл оновлене виробництво, навпаки, перетворило життя на справжнє пекло. Старі фільтраційні поля із заводськими викидами впоратися не змогли, і повітря навколо спиртзаводу стало нагадувати газові тортури. У водоймах через потрапляння хімікалій регулярно гине риба.

Жоден із державних органів не поспішив прийти селянам на допомогу, незважаючи на численні звернення за останні роки. Лише цього літа жителі сіл Гайсинського району зверталися із листами до Прем’єр-міністра Гройсмана, члена Комітету ВР з питань охорони здоров’я та вихідця з Вінниччини Сергія Березенка, нардепа Дмитра Андрієвського, чий помічник Олексій Архіпов є директором тієї таки «Корпорації Скіф-96». Позаминулого року, після чергової хвилі літнього народного обурення (адже влітку сморід стає набагато відчутнішим), директор заводу Вадим Лапатін пообіцяв, що підприємство відшукає можливість профінансувати встановлення нової системи очищення. Але й досі там нічого не зроблено.

До речі, жоден з можновладців навіть не спромігся відповісти сотням людей, які змушені страждати через чиюсь жадібність та безвідповідальність.

Отже, тепер справа Гайсинського спиртзаводу, що входить до державного концерну «Укрспирт», знаходиться на розгляді у поліції. Влада хоча б номінально та визнала, що проблема насправді існує.

Сергій Рижак, голова ГО «Громадський рух Гайсинщини», каже, що громада Гайсинського району не дасть правоохоронцям спустити цю справу на гальмах. Бо в минулому вже мали місце прецеденти, коли у відповідь на ініційовані розслідування завдяки «чесним та непідкупним» екологічним інспекторам з’являлися довідки про те, що завод екологічних норм не порушує.

«Ми слідкуватимемо за тим, як проходить розслідування. Бо  ціна питання: здоров’я й навіть життя нас самих, наших батьків та дітей. Просто неможливо собі уявити, щоб у центрі України, у центрі Європи роками існувала така катастрофічна ситуація, а всі уповноважені органи робили вигляд, що вони ні при чому. Якщо нам знову в результаті дадуть якусь беззмістовну цидулку і спробують заговорити зуби – буде конфлікт. Так з людьми чинити не можна, бо ситуація вже на межі відкритої війни з заводом», – каже Сергій.

Каріна МАЄВСЬКА