Історія свого народу не залишає байдужою жодну людину, котрій дорога батьківська земля та стежка до отчого краю. Широкого розмаху набрав розвиток краєзнавства в 1920-1930 роках. Ці роки стали часом відродження та розвитком краєзнавчого руху та науки. У багатьох містах почали створювати музеї, винятком не стало і наше подільське містечко. І саме 1929 року, завдячуючи округовому товариству, у складі якого були провідні вчителі, письменники, краєзнавці – у Могилеві-Подільському було засновано краєзнавчий музей. З того часу минуло 90 років. Що ж пережив музей за ці 90? -А пережив чимало…
В часи Другої світової війни був повністю знищений нацистами. У повоєнні роки небайдужі Могилівчани та працівники музею почали формувати нову колекційну збірку. Впродовж другої половини ХХ століття музей змінив декілька адрес, а точніше експозиція музею пережила дев’ять перевезень, пристосовуючись до різних умов зберігання. З 2005 року завдячуючи міській раді, а саме міському голові Петру Бровку музей знайшов своє постійне місце в архітектурній споруді, пам’ятці кінця ХІХ століття – колишньому будинку купця Гальперіна, де у 2018 році було зроблено косметичний ремонт. В музеї зберігаються майже 26 тисяч експонатів, деякі з них досить таки оригінальні.
Експозиції відділу природи розповідають про геологічну будову краю, його корисні копалини, рельєф, клімат, ґрунти, водні ресурси, розмаїття рослин подільських схилів і тваринного світу Поділля. Цікавими і різноманітними експонатами представлений відділ історії з часів Київської Русі, національно-визвольної боротьби, Другої світової війни, та теперішніх подій на Донбасі. Предмети музейного значення експонуються і висвітлюють теми різних історичних подій. Історія заснування Могилева-Подільського висвітлюється у документах та фото світлинах. Економічний і культурний розвиток нашого краю XIX століття характеризують вироби місцевих ремісників, старовинний подільський одяг, предмети побуту і гарно збережений солом’яник для зберігання зерна. Цей розділ експозиції доповнює стаціонарна експозиція “Слов’янські старожитності Поділля”. В окремій експозиції “Побут селян на Поділлі XIX – початку XX ст.” відтворено інтер’єр селянської хати. Рідкісним експонатом є дерев’яна кована скриня та ткацький верстат. Гончарний посуд зібрано майже з усього Поділля.
Цікавими експонатами представлена експозиція міщанської хати, старовинні меблі в стилі « Модерн» ХІХ століття. У виставково-презентаційному залі музею проводяться виставки місцевих художників, а також різні тематичні лекції та святкові заходи.
Кілька тисяч людей щорічно відвідують наш міський краєзнавчий музей. Для кожного він стає місцем зустрічі з історією уславленого краю, джерелом духовного збагачення сьогоднішнього покоління…
Директор музею
С. Вікторович