Учитель фізики  Вінницького коледжу національного університету харчових технологій Сергій Петрович бере участь у конкурсі талановитих педагогів та буде змагатися за звання найкращого вчителя за версією Global Teacher Prize Ukraine.

Незважаючи на вади слуху, педагог виховав кілька поколінь винахідників, які навіть працюють у світових айті-компаніях! Його учні створюють гаджети, роботів, системи розумної оселі, де голосом через телефон можна керувати електричними пристроями у домі. А сам вчитель працює над технологіями, які б допомогли у навчанні дітям із вадами слуху.

– Навчаючись у випускних класах, я обирав між педагогічним та технічним університетами. Серце підказало фах вчителя, і я зрозумів, що то велике щастя — вчити дітей. Не уявляю себе в чомусь іншому. Захистив кандидатську дисертацію, і я вчитель за науковим ступенем, а не науковець. Знаєте, коли приходять діти на першому курсі, необізнані чи з мінімальними знаннями, коли працюєш з ними, їздиш на олімпіади і разом добиваєтесь перемог, то щиро радієш. На превеликий жаль, у 2010 році під час перельоту в Берлін я втратив практично слух. Десь на 80 %. Виходив як міг із ситуації, але зрозумів, що життя продовжується. Почав боротися, бо нічого неможливого немає. Придбав слуховий апарат, а потім випадково знайома порадила звернутись до столиці, де мені провели операцію. І зараз я щасливий, бо можу виконувати свої обов’язки вчителя на 100%, — каже Сергій Петрович. — Втім, переймаюсь питаннями інклюзії. Тому планую створити набори робототехніки, які, можливо, будуть на основі плат Ардуіно, де певні елементи будуть підписані шрифтом Брайля. Вони допоможуть у навчанні дітям із вадами слуху.

Працюючи в коледжі та зі студентами, Сергій Петрович зрозумів, що їм просто стала нецікава фізика.

– Вони брали значення з підручника, не розуміючи, звідки береться, вставляли у формули – і якийсь результат виходив. Хотіли їм повернути бажання вивчати цей предмет і так вигадали смарт-кабінет, який оснастив різними датчиками: розетки, освітлення і жалюзі на вікнах — усе автоматизовано. Ідею схвалили студенти, і ми подали її на конкурс та виграли. Плануємо ще краще оснастити кабінет. На мою думку, після того як закінчився урок і закрився урок, то у педагога все тільки починається. І від нього залежить, що далі буде робити учень чи студент. Стимулюю їх і далі вдосконалювати знання.

За словами заступниці директора коледжу з навчально-методичної роботи Наталії Данильченко, взяти участь колегу в конкурсі надихнув колектив.

– Довго вагався, бо при всіх здобутках, що має, він внутрішньо дуже скромна та інтелігентна людина. Має 40 наукових друкованих праць. Багато зробив для розвитку навчального закладу: впровадження в освітній процес інформаційних та грантових проектів. У 2008 році посів перше місце на рівні області та отримав грошову винагороду 50 тисяч гривень. І надалі свої успіхи Сергій Петрович повторював. Нині працює над впровадженням STEM освіти (глибока інтеграція предметів — авт.), що є актуальним. Вчитель співпрацює зі студентами, ніколи не підвищує голос, але його завжди всі уважно слухають. Такий викладач заслуговує, щоб про нього дізнались якнайбільше людей, щоб його практику роботи вивчали та поширювали.

Призовий фонд конкурсу становить 250 тисяч гривень. А головні критерії відбору— вміння вчителя надихати, мріяти та змінювати. Переможця визначать у жовтні, і разом з грошовою винагородою педагог отримає поїздку на всесвітній форум вчителів Global Teacher Prize у Дубаї. Зазначимо, що в минулому році вчитель англійської мови Вінницької школи №6 Владислав Качур потрапив у п’ятірку найкращих вчителів та виграв поїздку в ОАЕ.

Віталіна Трудько