Сотні зруйнованих будинків та хлівів, розмиті дороги, знищений урожай та загибель птахів — жителі Ковалівки та Сподахів Немирівського району досі оговтуються від стихії, яка пронеслась їхніми населеними пунктами минулого тижня.
Своїми силами та власним коштом вони латають дахи, адже прогнози синоптиків знову невтішні… А ті, хто сам на сам залишився з бідою і не має за що ліквідовувати наслідки, просять владу прискорити виплату компенсацій.
– Напередодні весь день була спека і ніхто не передчував лиха. Добре, що хоч встигли худобу та птицю загнати, бо вже ввечері у нас, в Сподахах та на хуторі Дубинка, почалась гроза, яка тривала півгодини. Вода лилась рікою, такої стихії за 82 роки життя не пам’ятаю. Град був розміром із куряче яйце й навіть розбивав пластикові вікна. Ураганний вітер за мить позривав із будинків та сараїв шифер, у декого в старих хатах навіть стелі попадали. Стихія знищила посіви соняшнику, пшениці, буряків. Картоплю побило так, що сліду не залишилось, цибуля догниває. Заново висаджувати овочі вже пізно, тому сіємо лиш огірки. Така ж сумна доля спіткала і ягідні кущі, на яблунях позривало не лише плоди та листя, а й кору.
Потужна злива та град вбили п’ятеро лелек. Дивом вцілів один птах, який досі не покидає гнізда. Просили електриків, аби зняли пернатих і щоб ми похоронили. Але ніхто не хоче допомогти, мовляв, опора під високою напругою, — розповідає житель Ковалівки Михайло Гунько. — У моєму будинку повідривало ринви, погнуло жерсть. А на городі – наче стадіон, сльози душать. Лиш цими вихідними приїхали діти і допомогли придбати 80 листків шиферу. На це витратили 20365 гривень. Є люди, в яких по 200-300 листків зірвало й робити нема за що, бо немічні та самотні. Комісія вже обійшла всіх людей, і їхні заяви знаходяться у сільраді. Збитки обіцяють підрахувати та виплатити компенсації. Але коли воно буде – невідомо. І що робити, коли біда знову постукає в двері?..
Підтримує обурення селян ще одна мешканка Ковалівки Галина Шепетько, яка навіть зареєструвала петицію до Президента з проханням про допомогу.
– Внаслідок стихійного лиха близько 300 будівель залишились повністю або частково без покрівель, а оскільки злива і град потрапили на горища, то в багатьох повідпадала штукатурка зі стель і позаливало меблі в кімнатах і побутову техніку. Приблизна територія постраждалих сільськогосподарських угідь 800 га — 600 домогосподарств. Дані завданих збитків приблизні, бо 4 комісії, створені сільською радою, здійснюють подворовий обхід і провадять обстеження з фотофіксацією. При зверненні до представників районної та обласної влади відповідь одна — захотіли ОТГ, то тепер самі і вирішуйте свої проблеми. Саме тому просимо допомогти в подоланні наслідків стихії, бо ж всім відомий розмір пенсії селян, а працездатним працювати ніде, адже цукровий завод і колгосп-мільйонер знищені повністю.
Як повідомили у прес-службі ДСНС у Вінницькій області, до проведення аварійно-рятувальних робіт залучалося чотири чоловіки особового складу та одна одиниця спецтехніки. Прибувши на місце виклику, вони за допомогою тенту перекрили дахи житлових будинків та господарчу будівлю в двох населених пунктах на площі 330 кв. м.
Обласні та районні посадовці обіцяють людей в біді не покинути та допомогти. Втім, як у них це вийде – поки що рано казати, адже тільки на Жмеринський район, який теж постраждав від негоди, потрібно близько 8 млн грн.
Віталіна Володимирова