Про цю сенсаційну знахідку вже тиждень пишуть вінничани та експерти в соцмережах! А першою ці розкопки вивела на світ божий 9 серпня вінничанка Марина Фаюк, яка опублікувала на своїй сторінці в Facebook фото з будівельного майданчика в центрі Вінниці.
Тут видно відкриті підземні коридори і арки із червоної цегли. Невже це частина вінницьких катакомб, яка відкрилась за школою №17 по Монастирській, 24?
Раніше тут стояв старий 2-поверховий будинок в жахливому стані, якому, ймовірно, 100-120 років. На другому поверсі тут жили «центрові» бомжі, а на першому стояли пластикові вікна і навіть був газ…
Минулого року цю ділянку із будинком викупив власник відомого кондитерського бренду і один із депутатів міської ради…
Так 100-річний флігель пішов під знесення, бо на його місці планується торгово-офісний центр із квартирами на верхніх поверхах… Минулого тижня почались земельні роботи після демонтажу будівлі, і в підвалі знайшлись ось такі ходи та арки… Звісно, всі подумали про легендарні катакомби, які є найбільшою загадкою старовинної частини Вінниці.
– Шкода, звичайно, зведуть нову будівлю, а не залишать як пам’ятку архітектури, але хоч фото в стрічці дозволять глянути в надра землі, – зазначила в соцмережі під фото із підвалом вінничанка.
Керівник «Центру історії Вінниці» Олександр Федоришен в коментарі під постом вчора зазначив, що фото вражаючі, але потрібно дивитись наживо. Також він відзначив, що не варто плутати розкопки з випадковою знахідкою під час будівництва.
Одні вінничани рекомендують робити історичну зону на місці знахідки, інші пишуть, що потрібно заборонити забудову історичного центру Вінниці.
Після цих сигналів історики оглянули підземелля і зробили перші висновки:
«Оглянули ділянку разом з дослідницею Тетяною Кароєвою. З попереднього огляду можна припустити, що це господарський підвал флігеля (прибудови) будинку, спорудженого на межі ХІХ та ХХ століть. На схожий об’єкт свого часу натрапили будівельники у 2017-му, коли йшла реконструкція площі «Ліверпуль»: тоді це були підвали меблевого магазину, знищеного в роки нацистської окупації», – повідомив в коментарі історик Олександр Федоришен.
До речі, не таємниця, що центр Вінниці та головна вулиця міста на рівні мінус 4-6 метрів пронизана підземними ходами. На жаль, більша частина цих коридорів засипана з часом грунтом і бетоном… І лише кілька років туристів пустили в підземелля монастиря капуцинів на Соборній.
Цікаво, які підземелля і ходи є під кожним будинком на Єрусалимці?