Єрусалимка, готель «Савой», дім капітана Четкова, легендарна Біла зала міської думи, садиба Львовича, вулиці Соборна, Пушкінська, Грушевського, Мури, Вознесенська церква…

У цих місцях, які зберегли «дух» початку ХХ століття, проходили зйомки історично-пригодницького фільму «Таємна операція».

– Сама ідея картини є вдалим міксом з любові, революції та елементів шпигунства, — відзначив Сергій Моргунов, міський голова, на першій прем’єрі 10 жовтня. — Наша Вінниця разом із Одесою, Києвом стає кінематографічним містом.

…Отже, отаман Петлюра і маршал Пілсудський зустрічаються у Вінниці у травні 1920-го. Яким тоді було наше місто і його жителі? На базарі торгували всім підряд, навіть «чуні імператора і його родовід» можна було купити. На стовпах — уривки декретів про землю, на вулицях — перестрілки, паніка і єврейські погроми… Хтось підтримує владу УНР, а хтось — лише власні штани. Хлопець, який вижив під Крутами, лаштує бомбу для Симона Петлюри і Юзефа Піл­судського, щоб підірвати її на перегоні Козятин-Калинівка. Доречно звучать слова отамана: «Не такі страшні московські воші, як українські гниди!»

Вінницька прем’єра фільму «Таємна операція» пройшла у дні святкування Покрови, Дня захисника Віт­чизни і Українського козацтва у рамках фестивалю «Вінниця – столиця УНР». На зйомках працювали митці з Києва, Львова і багато вінничан, серед яких режисер і сценарист Валерій Шалига, оператор Василь Мідяний, актори Анатолій Вольський, Микола Андрушко, Володимир Олефір, Михайло Крисов, Людмила Мамикіна, Олександр Нем­ченко, Андрій Богданов, журналісти Іван Педорук та Володимир Грицик, історик Олександр Федоришен.

Фінальним акордом стріч­ки звучить піс­ня «Чуєш, мій друже, славний юначе, як Україна стогне і плаче?» І як страшний образ замученої країни, вервечкою тягнуться сліпці — за сліпим поводирем…

Під час прем’єри Валерій Шалига пообіцяв глядачам, що через півроку на екрани вийде його новий фільм. Тема — Вінниця, 1941-й, фашистська окупація, розстріли євреїв…