Такого десанту із ВР у Вінниці ще не було! Навіть, коли Юлія Тимошенко приїздила до тодішнього мера Володимира Гройсмана на сесію, то з нею не було аж 2-х нардепів із помічниками, прес-секретарями та відеокамерами!
А сьогодні із нардепом від «Слуги» із 11-го округу Максимом Пашковським прийшло одразу 6-ро колег із ВР – обранці із Хмельницького, Харкова та інші помічники! Чому у парламентарів такий інтерес до бюджетної сесії та звіту мера Вінниці стало зрозуміло одразу на турнікеті. Бо тут їх попросили показати посвідчення і пояснили, що додаткових 7 стільців для нардепів та їх помічників на сесії не готували. Тому гостям із ВР доведеться стояти…
– Ми народні депутати і хочемо почути звіт мера найкращого міста України! Це ж відкрите засідання і ніякого «дерибану» тут не буде? Дайте пройти нам і решту громадян, бо всі хочуть знати що зробив мер в цьому рої і які пани у Вінниці на новий рік! – звучали аргументи гостей.
І легка потасовка за участю «Слуг» та їх помічників тривала на 1-му поверсі мерії хвилин 15, поки їх по одному не пустили в приймальну мера… І тут почались перемовини та з’ясування стосунків за зачиненими дверима, які тривали майже годину! Тому сесія по голосуванню за бюджет 2020 і звіт Сергія Моргунова затримались рівно на годину.
А вже після 11-ї години мер та секретар ВМР вийшли до міської ради і повідомили, що на сесії залишиться лише Максим Пашковський та його помічники .
Решта гостей поїхали так само різко по своїх справах, як і з’явились у виконкомі…
Тому замість цих 5-х помічників нардепів у залу зайшли активісти, але скандалу не робили!
Цікаво, що 58 питань порядку денного по ходу зняли із сесії питання №30 на вимогу депутата Олександра Дана. Тут мова йшла по ліквідацію “Вишенькаміськтеплоенерго”, яке було створене лише рік тому!
Коли в зал прийшов і сів біля прокурора Максим Пашковський, той самий, що приносив 13 грудня перед Антикорупціним форумом меру Вінниці торт «Рошен» і запрошення, то його в залі мляво вітали оплесками… В свою чергу «зелений» нардеп від «Слуги народу» знімав сесію собі на мобільний і уважно стежив за публічною суперечкою депутатки Ганни Давиденко із міським головою під час голосування за програму розвитку і підтримки ВТК – транспортної компанії Вінниці…
Цікаво, що під час звіту мера Сергія Моргунова йому ніхто нічого не викрикував і не перебивав! Хоча в залі в цей день було особливо багато затятих опонентів мера – Ольга Малиновська, Петро і Ольга Гандурські, Андрій Верич та Володимир Воловодюк, що дивився пряму трансляцію із сесії в холі … Кілька разів у дискусію із заднього ряду включалась вже колишня «бютівка» Ганна Давиденко, якай ймовірно піде у мери Вінниці на виборах восени 2020-го року…
Ось звіт мера Вінниці Сергія Моргунова, який 27 грудня, на останній у цьому році сесії міської ради, уже традиційно прозвітував про виконання пріоритетів Стратегії «Вінниця-2020» та розповів про ключові завдання і проекти міської влади на 2020 рік. Зокрема, повідомив, що КП «ВТК» має наміри оновити автобусний парк 10 автобусами та продовжити програму по зборці тролейбусів VinLine. Планується збудувати 4 км нових доріг та тротуарів, провести комплексну реконструкцію та капремонт 3,6 км доріг та тротуарів. Розпочнеться І етап очищення річки Південний Буг від мостового переходу об’їзної дороги до школи №29 (протяжністю – понад 3 км), також буде очищена річка в районі острову Кемпа. Ще у планах – завершення 2-річного проекту по утепленню 15 закладів освіти та закінчення будівництва ДНЗ по вул. Ватутіна на 6 груп. У 2020 році планується здати в експлуатацію спорткомплекс по вул. Янгеля та оновлену після проведеної реконструкції молочну кухню.
Пріоритет 1: Сильна місцева громада
Сергій Моргунов нагадав, що у цьому році міською радою було ухвалено Концепцію інтегрованого розвитку «Вінниця-2030», затверджено план реалізації та каталог стратегічних проектів, сформовано перелік індикаторів та систему статистичного моніторингу. Втілено в життя 12 проектів-переможців в рамках «Бюджету громадських ініціатив-2019», проведено конкурс і уже визначено 12 проектів на 2020 рік. Продовжилась співпраця з ГО – в рамках Програми фінансової підтримки інститутам громадянського суспільства (NGO) на реалізацію соціально-культурних проектів надано фінансову підтримку на реалізацію 12 проектів в сумі 972 тис. грн.
У 2019 році у всіх ЦНАПах запровадили нові послуги з реєстрації актів цивільного стану: державна реєстрація народження, шлюбу, зміни імені тощо. Створено довідково-консультаційний «Call-центр» Прозорого офісу за єдиним номером 65-50-50. Як і обіцяли – створили віддалене робоче місце адміністратора ЦНАП в смт Десна. У всіх дитячих кімнатах Прозорих офісів створені умови для матерів з немовлятами – є пеленальні столики та умови для годування діток груддю.
«Продовжуємо працювати над розвитком відкритих даних – на нашому Порталі відкритих даних. До цієї роботи залучено 115 підрозділів, комунальних підприємств та закладів, які публікують свої дані, в тому числі фінансові. Цей процес триває безперервно, додається нова інформація. Вінниця посіла 2 місце в Україні за рівнем прозорості органів місцевої та регіональної влади, дослідження проводив Міжнародний центр перспективних досліджень. Також – 1 місце в Рейтингу прозорості інвестиційного сектору 100 найбільших міст України, яку проводила антикорупційна організації Transparency International», – зазначив Сергій Моргунов.
Камерами Ситуаційного центру з початку року зафіксовано 16 300 правопорушень (зокрема, це порушення ПДР, викрадення авто, вандалізм, крадіжки, вимагання, грабежі, шахрайства, незаконний обіг наркотиків та ін.). Матеріали по яких передаються в поліцію. У 2019-му було впроваджено систему відеоаналітики із застосуванням штучного інтелекту – ним обладнані частина камер Ситуаційного центру.
Запроваджується система е-квитка з допомогою Муніципальної карти вінничанина. Замовлено 67 тисяч пільгових Муніципальних карток – видано уже 22 тис. З грудня е-квиток працює у трамваях. Триває підключення до програмного забезпечення тролейбусів (щодня по 20 одиниць) та навчання водіїв.
В наступному році в ЦНАПах «Вишенька» та «Замостя» буде запроваджено нові послуги: з видачі та обміну посвідчення водія, реєстрації нових транспортних засобів (без огляду експертів), перереєстрації ТЗ (у співпраці з РСЦ МВС України у Вінницькій області). Також планується збільшити з 26 до 40 кількість послуг, які надаються виконавчими органами міської ради онлайн через «Персональний кабінет». ІТ-фахівці мають впровадити елементи електронного спілкування влади і громади: чат-бот Call-центру Прозорого офісу.
Також працюватимуть над забезпеченням розвитку системи е-квитка. Серед завдань: підключити до системи АСОП весь транспорт КП «ВТК» та приватних перевізників; облаштувати 50 зупинок інформаційними табло для відстеження графіків руху пасажирами; впровадити систему автоматичного визначення місцезнаходження транспорту для мобільного додатку.
Пріоритет 2: Економічний розвиток
Щодо сфери економіки, то в цьому році введено І чергу заводу з виробництва фотопанелей для сонячних станцій ТОВ «НЕСС ЕСТЕЙТ» – перший завод в Україні по виробництву сонячних панелей в промислових масштабах. Підписано Меморандум з ТОВ «Укро-експертпостач» щодо будівництва заводу з виробництва лецитину на території Вінницького індустріального парку. Створено та зареєстровано ІІІ-й індустріальний парк «Вінтер Спорт». Для залучення інвесторів збудовано 6,9 км мереж водопроводу та каналізації до Вінницького індустріального парку, будують газові мережі, розпочато будівництво під’їзної дороги.
Міською радою затверджено Концепцію розвитку Вінницького інноваційно-технологічного парку «Кристал».
Презентовано та розпочато застосування бренду міста Вінниці «Місто ідей» та створено інформаційно-туристичний сайт https://vinnytsia.city/
Проведено тендер та визначено переможця на проведення реконструкції злітно-посадкової смуги КП «Міжнародний аеропорт Вінниця» – проведена величезна робота, але далі все залежить від державного фінансування.
«Протягом трьох років ми виготовили проектно-кошторисну документацію, пройшли експертизу, через систему «Прозоро» визначили компанію переможця, яка згідно з угодою, перерахувала гарантійні кошти на наше комунальне підприємство. Минулим Урядом було передбачено 300 млн на початок цих робіт. Нажаль, на сьогоднішній день з Урядом в нас триває дискусія щодо доцільності продовження цього проекту. Для вінничан – це досить важливий проект не тільки для міста, а й для всього регіону, і ми будемо звертатися в тому числі до народних депутатів щодо підтримки реалізації цього проекту. Адже, діючий аеропорт підвищить інвестиційну привабливість міста, дозволить активізувати малий і середній бізнес, створить додаткові можливості для подорожей вінничан і жителів нашого регіону», – зазначив Сергій Моргунов.
Обсяг реалізації продукції за 2019 р. очікується в сумі 34,2 млрд грн (+ 8,6%). Середньомісячна з/п по місту (на ІІІ квартал 2019) – 10 253 грн. Середньооблікова кількість штатних працівників по Вінниці – 100 635 осіб.
Агентством «IBI – рейтинг» протягом останніх 3 років підтверджено рейтинг інвестиційної привабливості міста на рівні «invA+» – висока інвестиційна привабливість. Агентством «Кредит рейтинг» підтверджено рейтинг інвестиційної привабливості на рівні «uaINV4+» – високий рівень.
Міський голова розповів, що у 2020 році інвестор планує приступити до будівництва І черги заводу з виробництва спорядження для зимових видів спорту на території індустріального парку «Вінтер Спорт» (ТОВ «Хед Вінниця»). Також планується завершити будівництво І черги заводу з виробництва лецитину на території Вінницького індустріального парку (ТОВ «Укро-експертпостач»). Крім того, розпочнеться проектування ІІ черги заводу з виробництва холодильного обладнання ТОВ «Грін Кул». Триватиме будівництво інженерно-транспортної інфраструктури Вінницького індустріального парку.
Серед планів – розпочати реалізацію проекту створення Вінницького інноваційно-технологічного парку «Кристал» (вул. 600-річчя, 21), затвердити Стратегію розвитку туризму м. Вінниці до 2030 року та створити «Туристичний хаб Вінниці».
Пріоритет 3: Інфраструктура
У 2019 році завершено IV етап швейцарського проекту з енергоефективності. Встановлено 836 світлодіодних світильників. Вінниця успішно пройшла аудит і вдруге підтвердила сертифікат «Європейська енергетична відзнака», яку отримала першою у Східній Європі у 2015 році.
«Ми змогли реконструювати та капітально відремонтувати 12 вулиць або 10 км доріг, 13 тротуарів протяжністю 4,4 км, 2 перехрестя. Одне з них – на в’їзді в місто на перетині Хмельницького і Барського шосе. Це перехрестя потребувало нашої уваги з точки зору безпеки пішоходів. Аналогічно на Максимовича. Буквально днями ми зробили острівці безпеки на площі Героїв Майдану. На сьогоднішній день ми цей процес будемо продовжувати. За програмою співфінансування з мешканцями приватного сектору заасфальтовано 20 вулиць, або майже 5 км», – каже Сергій Моргунов.
Продовжується розвиток велоінфраструктури: в 2019 облаштовано 11 км нових велодоріжок та велосмуг, встановлено 10 вело-СТО. На базі КП «ВТК» в рамках пілотного проекту зібрано 4 тролейбуси VinLine; проведено КВР 4 автобусів в рамках продовження програми.
Запровадили АСКДР по вулицях Київська-Брацлавська-Лебединського-Немирівське шосе, а також по Хмельницькому шосе. Виконано реконструкцію 8 км мереж водовідведення та водопостачання та збудовано КНС в мікрорайоні «Старе місто». Проведено будівництво та реконструкцію 2,3 км мереж зливової каналізації на 12 вулицях. За програмою співфінансування з мешканцями приватного сектору збудовано 5,5 км мереж водовідведення та водопостачання.
Проведено капремонт конструктивних елементів 154 багатоповерхівок: 37 будинків – за кошти місцевого бюджету як перший капітальний ремонт після створення ОСББ, 117 будинків – на умовах співфінансування з мешканцями. Крім того, у 2019 році проведено комплексний ремонт 28 прибудинкових територій – досить великий обсяг робіт, але на 2020 планується ще більше.
Підписано Меморандум із польськими партнерами Domat Consulting про реалізацію інвестиційного проекту з будівництва сучасного сміттєпереробного комплексу з глибинною переробкою відходів неподалік с. Людавки. Модель переробки сміття буде впроваджуватись як у Кельце – за всіма європейськими стандартами. Реалізація проекту планується впродовж 3 років. Наразі інвестор розробляє ПКД. Паралельно у місті триває робота над організацією роздільного збору відходів. У 2019 побудовано два підземних контейнерних майданчика (вул. Замостянська і Мури). На 2020 планується зробити ще три.
Також у цьому році закуплено ще один земснаряд та баржу для продовження очищення річки Південний Буг; виготовлено ПКД на поетапне очищення річки в межах міста.
В планах на 2020 рік КП «ВТК» – придбання для муніципального автобусного парку 10 автобусів. Продовжиться програма по виробництву тролейбусів VinLine. Планується завершити програму по облаштуванню в місті 85 км велодоріжок та велосмуг. Буде розширюватись мережа муніципального велопрокату Nextbike – додатково 10 станцій на 60 велосипедів.
Наступного року у місті планується збудувати 4 км нових доріг та тротуарів, провести комплексну реконструкцію та капремонт 3,6 км доріг і тротуарів. Зокрема продовжиться капремонт вул. Д. Нечая (до Брацлавської), Сабарівського шосе, вулиць Гонти, Проектної та Миколаївської.
За програмою співфінансування з мешканцями приватного сектора планується заасфальтувати 15 вулиць та збудувати 2 км мереж водовідведення та водопостачання. Крім того, буде проведено реконструкцію 3 км мереж водопостачання та водовідведення та виготовлятиметься проектно-кошторисна документація на мереж водопостачання та водовідведення для Десни Вінницької міської ОТГ.
В 2020 році планується подальший капремонт конструктивних елементів багатоповерхівок: у 53 будинках – за кошти місцевого бюджету як перший капітальний ремонт після створення ОСББ; у 46 будинках – на умовах співфінансування з мешканцями. Також буде проведено комплексний ремонт 43 прибудинкових територій висотних дворів.
Спільно з НЕФКО планується реалізувати проект модернізації вуличного освітлення 3-х магістральних вулиць (із встановленням 680 ЛЕД-світильників на Соборній, Келецькій та Пирогова).
Один з ключових проектів – розпочати І етап очищення річки Південний Буг: від мостового переходу об’їзної дороги до школи №29 (протяжність дялінки – понад 3 км), а також очистити річку в районі острову Кемпа.
«Питання якості питної води для нас усіх є досить актуальним. Одним із елементів вирішення цього питання є очищення річки Південний Буг. Ми в цьому році придбали другий земснаряд та відповідну баржу, щоб проводити відповідні роботи, виготовили і затвердили проектно-кошторисну документацію щодо очистки всієї річки Південний Буг в межах міста: від мосту на окружній по вулиці Київській і завершуючи Сабарівською дамбою. Це близько 12,7 км. В цьому році ми розпочали підготовчі роботи на першому етапі – це перших три кілометри: від моста на Київській окружній до 29 школи», – сказав Сергій Моргунов.
Пріоритет 4: Соціальне життя
В цьому році здані в експлуатацію 2 ДНЗ: по вул. Замостянській (садок на 4 групи) та Трамвайній (на 5 груп). Розпочато масштабний 2-річний проект по утепленню 15 закладів освіти, з яких три садочки (№18,30,42) – уже зроблені. Повністю утеплено будівлі 2 шкіл (№17,8).
В усіх ДНЗ в цьому році встановлені системи 9-ступеневого очищення питної води. Завершено програму по придбанню пароконвектоматів для харчоблоків садочків – в 2019 їх докупили ще для 10 садочків. Збудували спортядро для школи №20, багатофункціональний спортивний майданчик для школи №22, дитячі майданчики в школах №№8,9.
Продовжується будівництво регіонального центру серцево-судинної патології у співпраці зі Світовим банком та нового хірургічного корпусу МКЛ ШМД. Завершено термомодернізацію пологового будинку ЦМтаД.
В галузі культури проведено утеплення та капремонт приміщення бібліотеки-філії №13, придбано та встановлено цифрове обладнання у кінотеатрі «Родина». У цьому році запроваджено конкурс «Бюджет шкільних ініціатив». Завдяки якому Вінниця виграла престижну міжнародну премію ЮНІСЕФ “Child Friendly Cities Inspire Awards” на міжнародному конкурсі міст, дружніх до дітей, у номінації «Участь дітей та молоді в житті міста».
Станом на 1 грудня 2019 року надано субсидії 27,1 тис. вінницьких сімей, що становить – 18,1% домогосподарств міста. Середній розмір субсидії – 1215 грн.
Серед планів-2020 – закінчити будівництво школи на Поділлі та ДНЗ по вул. Ватутіна на 6 груп, продовжити реконструкцію дитячого садочку №16 по вул. Зерова (очікується у ІІІ етапи: 2019-2021 рр.). Також буде завершено дворічний масштабний проект по термомодернізації садочків і шкіл – в наступному році будуть проводитись роботи з утеплення 8 садків та 4 шкіл. У планах також завершення програми по заміні ігрового обладнання на майданчиках дитсадків – на 2020-й залишається 6 садочків, де потрібно виконати ці роботи.
Щодо спортивного напрямку, то планується завершити будівництво спортядра школи №33; облаштувати майданчик для ігрових видів спорту у гімназії №2; здати в експлуатацію після масштабної реконструкції довгоочікуваний об’єкт – спорткомплекс по вул. Янгеля.
«Дуже важливе питання – завершити будівництво школи на Поділлі. Фактично 73% робіт уже виконано. Хочу наголосити – будемо подавати заявку на 2020 рік щодо підтримки з Державного фонду регіонального розвитку та Фонду соціально-економічного розвитку. Але ми для себе ставимо завдання завершити будівництво і ввести цю школу в експлуатацію в наступному році, – повідомив Сергій Моргунов. – Важливий проект, який потребує немалого ресурсу, – будівництво разом з Світовим банком Регіонального центру серцево-судинної патології. Згідно з графіками, ми очікували завершення будівництва восени 2020 року. Але, на жаль, забудовник не виконав своїх зобов’язань, і завершення об’єкту переноситься на 2021 рік. Також ми розпочали роботу по будівництву нового хірургічного корпусу лікарні швидкої медичної допомоги площею 3,8 тисяч квадратних метрів. В нас була відповідна підтримка Уряду. На жаль, в цьому році 54 млн було знято з цієї лікарні. Будемо подавати заявку щодо фінансування на наступний рік, якщо не буде відповідної підтримки державного бюджету, ми не зможемо завершити це будівництво в наступному році. Тому будемо будувати своїми силами, враховуючи фінансові можливості бюджету».
Також у планах наступного року – проведення І етапу ремонтно-реставраційних робіт пам’ятки історії національного значення музею-садиби ім. М. Коцюбинського. Планується перевести бібліотеку-філію №2 по Маяковського з аварійного у нове приміщення неподалік – по вул. Смірнова. Також – відкрити два підліткові клуби за місцем проживання: на Привокзальній (спеціалізація: авіамоделювання та техмайстерня) і на Гладкова (гуртки з тенісу, шахів, футболу).
«В жовтні ми були в Кельце, де проводився форум нашого міста-побратима щодо підтримки людей похилого віку. Є пропозиція розробити та затвердити програму «Місто, дружнє до людей поважного віку» і разом із нашими келецькими партнерами провести форум людей «срібного віку» безпосередньо у Вінниці. Маю надію, що це буде постійна ініціатива. Адже вінничани похилого віку достатньо активні, в них гарна життєва позиція та готовність ділитись досвідом з молодим поколінням, і ми повинні працювати у цьому напрямку», – розповів Сергій Моргунов.
Пріоритет 5: Просторовий розвиток
У 2019 році у Вінниці з’явились одразу кілька оновлених зон відпочинку: завершено масштабну реконструкцію вул. Замостянської, вхідної групи Центрального парку, озера по вул. Максимовича. Продовжилась програма реконструкції історичних будівель: завершено реконструкцію фасаду будинку по вул. Соборній, 101, тривають роботи по вул. Соловйова, 3.
Продовжилась програма впорядкування вивісок – цьогоріч роботи тривали на 4 вулицях, де було впорядковано 344 вивіски. Відкрито пам’ятник Магдебурзькому праву – один з найстаріших пам’ятників Вінниці, якому майже сто років. Але повернувся він до міста після 45 років «мандрів».
У 2020 рік розпочнеться впорядкування парку «Хімік» – І етап капремонту території (загалом планується 3 етапи).
«Ставимо перед собою завдання виготовити ПКД на капремонт зони благоустрою скверу Альтмана та реконструкцію вул. Хлібної на вході в парк біля ЗШ №2. В цьому році ми вже провели громадські слухання щодо майбутнього скверу. Була досить жорстка і цікава дискусія серед мешканців. І на сьогоднішній день, враховуючи всі пропозиції, нам потрібно виготовити проектно-кошторисну документацію і будемо приймати рішення вже на 2021 рік щодо проведення відповідних робіт. Плануємо також розробити концепцію ревіталізації колишнього дитячого санаторію імені Коцюбинського. В цьому році влітку ми намагались провести перші активності в рамках проекту «Територія SUN». І в даному напрямку будемо працювати далі. Також важливим питанням для Вінниці є створення Археологічного атласу, щоб зберігати наявну культурно-історичну спадщину міста», – каже Сергій Моргунов.
Також міський голова зазначив, що продовжиться робота по впорядкуванню вивісок на 12 вулицях (Пирогова, яку розпочали цьогоріч та 11 вулиць середмістя Вінниці). Також в наступному році продовжиться програма з будівництва муніципального житла.
Підсумовуючи свій звіт Сергій Моргунов зазначив, що вся ця системна робота протягом року не тільки дозволила Вінниці утримати лідерські позиції, а й значно підвищила туристичну та інвестиційну привабливості міста.
«Хочу наголосити, що ми вже повторно пройшли аудит і підтвердили сертифікат «Європейська енергетична відзнака». В Україні тільки два міста мають такий документ – це Вінниця і Житомир, який отримав її минулого року. Ми також здобули відзнаку в сфері сталої міської мобільності та чистого транспорту Civitas – у Вінниці 70% пасажиропотоку користується нашим електротранспортом, а система муніципальних перевезень – одна із найкращих в Україні. Зі ста самих великих міст України Вінниця зайняла перше місце у рейтингу прозорості інвестиційного сектору від українського представництва антикорупційної організації Transparency International. Ми продовжуємо роботу по доступності міста, знову ж таки ми перші в Україні в цьому напрямку. Кілька тижні тому було озвучено результати традиційного дослідження Міжнародного республіканського інституту, і Вінниця вп’яте визнана лідером щодо комфортності міст. Це якраз оцінка самих вінничан. Зрозуміло, що нам не потрібно зупинятися на цьому, тому що ми маємо достатньо багато викликів і ми точно розуміємо, що нам потрібно багато працювати над модернізацією інфраструктури, системи теплозабезпечення, реновацією наших об’єктів соціальної інфраструктури. Багато в нас викликів на вторинному рівні охорони здоров’я. Досить актуальним є питання води, адже ми повинні відпрацьовувати системну і стратегічну роботу щодо модернізації самого водоканалу та інших заходів щодо покращення якості питної води. Але ми не зможемо це зробити поки обласна рада не передасть це підприємство на баланс міста. Я дякую усім за системну роботу, за те, що ми не входимо в дискусії, а займаємося практичною роботою», – підсумував Сергій Моргунов.
Мене давно цікавить, чому мерію закрили для людей на вхід на інші поверхи? Що навіть народні депутати не можуть пройти туди. Моргунов дуже багато бере на рило, треба ставити його на місце, підтримую депутатів, треба їх контролювати куди вони витрачають бюджетні гроші
Да,чому за Європейський квартал не згадали?чи це не важається проблемою коли люди 3 роки чекають обіцяного житла
Цікаво, а коли активісти робили скандали на сесіях? Чи задавати питання меру автор статті розцінює як скандал?
А почему не говорили о сдаче ЖК Европейский квартал!!!!Люди уже 4й год ждут жилья!! Снимают квартиры!Отдали последние гроши!@@@