Чи опромінюють вони, списані у Європі? Чому проти виступили медики та пацієнти райлікарні? Чому власники зашифровані? Чи мають до них відношення Татусяк та його зять, родич міністра Молдови?

Дороге обладнання у районній лікарні — це атомний реактор для всіх! Лікарі побоюються опромінення.

У Вінницькій районній лікарні приватна структура встановлює МРТ — СКТ. (До слова, спіральна комп’ютерна томографія (СКТ) – це сучасний метод діагностики організму з використанням рентгенівських променів, який дає можливість отримати детальне зображення людських органів, щоб бачити їх форму, розмір, щільність і структуру). Здавалося б, все робиться для блага пацієнтів. Утім, наші читачі переконані, що таким чином хочуть розвалити те, що вже є. Виходить, приватникам треба заробляти гроші в першу чергу, тому їх не цікавить, де ставити небезпечне обладнання, котре має згубне випромінювання. Адже протягом останніх років декілька видань опублікували наукові стат­ті, у яких було спрогнозовано, що тисячі людей у майбутньому можуть отримати рак внаслідок іонізуючого випромінення. Переполохані медики розповідають, що за всіма правилами таке обладнання повинне стояти окремо, ну, хоча б у прибудові, з окремим входом.

Районна лікарня стривожена

– Це рентгенустановка хоча й надсучасна, але все ж таки — опромінення, своєрідний Чорнобиль, атомний реактор. Навіть коли будували звичайні рентгенкабінети, то передбачали там спеціальний захист. А тут приватна структура хоче встановити цю установку у центрі поліклініки, де реєстратура, і ми нічого не можемо з цим зробити! — розповідають лікарі районної поліклініки. — Ніхто нікого не запитував. Як це все має бути — страшно уявити! Про це ми дізналися напередодні Нового року з оголошення в Інтернеті, що виклав лікар, котрому належать усі МРТ та СКТ у Вінниці, — розповідає завідуючий поліклінічним від­діленням Сергій Антонюк. — Для реєстратури він робить інше приміщення, а там облаштовує кабінет під СКТ, щоб проводити прийом цілодобово.

Наталя Закорченна — проф­групорг полік­лі­ніки – не приховує занепокоєння: «Ми дуже стурбовані ситуацією, готуємо листи до господарів цього приміщення з проханням пояснити, що відбувається. Готуємо звернення до депутатів, бо дуже переживаємо за здоров’я наших пацієнтів і медперсоналу. До нас тут приходять люди різного віку і навіть проводиться прийом вагітних та дитяча консультація. У нас є рентгенологічний кабінет на 4 поверсі. Але він був закладений типовим проєктом з дотриманням усіх вимог безпеки і захисту. Там лікарі ходять з дозиметрами, котрі вираховують щоденну дозу опромінення.

– Перш ніж установити таке обладнання, цей приватний власник має надати депутатам районної ради всі необхідні дозволи, — каже головний лікар первинної ланки Вадим Па­січник. — Повірте, ми теж не зацікавлені у тому, щоб сидіти в опроміненні. Якщо це буде дуже небезпечно, ніхто нічого встановлювати не буде.

Але, між тим, на першому поверсі вже кипить робота, ставлять перегородки, штукатурять стіни…

Сергій Сі­тарський, голова Вінни­цької районної ради, котра нині опікується Він­ницькою районною лікарнею, прокоментував ситуацію: «У нас у комунальній влас­ності дві лі­кувальних установи: первинка і районна лі­карня. Приміщення по­ліклініки перебуває на балансі ЦПМСД, вторинка — власне стаціонар. Те приміщення на першому поверсі, де планується встановлення СКТ, здається в оренду. Перебудовувати плануємо усе крило, там має бути центр обстеження пацієнтів і лабораторія. Незабаром МСЕК звільнить приміщення, і люди, котрі працюють в адмінапараті лікарні, будуть переселені туди, подалі від СКТ. Були певні перестороги, але людина, котра планує тут встановити СКТ, пояснила на комісії, що всі норми і серти­фікати будуть дотримані. МРТ у нас є – неподалік від лікарні в орендованому приміщенні. На добу ми маємо для мешканців району два безкоштовних обстеження для екстрених випадків від фірми, котра орендує приміщення. Так само хоча б одне безкоштовне обстеження для екстрених випадків ми будемо просити власника.

Сергій Сітарський

А хто ж власник? Його ім’я відкрито ніхто зі спікерів називати не наважується…

– Цей кабінет МРТ-діагностики планує відкривати під­приємство «НейроМед», що вже не один рік працює на ринку цих медпослуг у Вінниці. Вони вже мають кілька таких кабінетів по місту на вулицях Литвиненко та Грибоєдова. Бо є попит на приватні МРТ через застарілість техніки та обладнання в державних лікарнях, — розповів про ситуацію із МРТ-діагностикою у Вінниці один із «генералів» міської медицини. – Всі знають, що ця фірма – афільований бізнес відомої у Вінниці родини колишнього народного депутата і посадовця. А точніше – його зятя. Чому ви дивуєтесь? Якщо самі лікарі чи їхні родичі відкривають за власні кошти приватні клініки, центри чи кабінети із сучасною технікою та персоналом, коли в міській чи обласній лікарні ці послуги в чергу, на ремонті чи коштують ті самі гроші? Звісно, дозвіл на такий МРТ-кабінет в районній лікарні дає районна рада, бо без них це буде незаконно… Якщо хочете знати, чий це бізнес – придивіться до їхньої реклами на біл-бордах по Вінниці. Бо у вузькому колі медичного бізнесу всі знають, де чия аптека, лікувальний центр чи кабінет діагностики.

Нам повідомили читачі, що не всі МРТ нові. Мовляв, є б/у з Європи. Кажуть, що до цього бізнесу мають відношення ексголова Вінницької облради Сергій Татусяк та його зять О. Капітан. А також лікар Вінницької обласної лікарні ім. Пирогова О. Татарин, який є чи то сином, чи близьким родичем міністра-високопосадовця Молдови. Враховуючи, що в нашій країні можна купити якщо не все, то майже все, просимо департамент охорони здоров’я та МОЗ України вважати цю публікацію офіційним запитом і надати жителям Вінниччини інформацію про власників та якість розміщених у нас МРТ-СКТ. Чи є вони списаними та небезпечними? Адже їхні послуги є дорогими і обстеження на них все більше приписують лікарі.

Тетяна КОНДРАТЬЄВА,
Роман КОВАЛЬСЬКИЙ