А вже за годину, коли дехто із голів вийшов явно розчарований і, навіть, із «зеленими» обличчями, Юрій Іванович розкрив для ЗМІ секрети найбільш успішної реформа в Україні від Гройсмана. І виявляється, що яка була готова в кресленнях та на картах ще в 2010-му році! Але її запуск відбувається лише тепер… Чому?
Бо лютому за словами Юрія Ганущака – експерта і директора Інституту розвитку територій, одного з авторів реформи децентралізації, виходить на фініш відведений законом термін добровільного об’єднання громад. Тому всі останні тижні та місяці в області тривають дискусії, наради і протести по створенню ОТГ. Рдні села їдуть на Київ, інші на Вінницю до влади, хтось перекриває дорогу чи збирає останін збори незалежного села… Базовий рівень формування громад ось ось має затвердити Кабмін за поданням Вінницької ОДА. І вже 2 області ці плани подали в Кабмін.
Вінниччина не «гаряча» точка на карті країни по створенню ОТГ
– Вінницька область одна із найбільш спокійних в цьому плані. Бо у вас є політичний консенсус. І тому по області приблизно 10 гарячих точок по створенню ОТГ. Це нормально. Бо у нас «гарячі точки» це Одеська, Рівненська, в Чернігівській, Чернівецькій області. У Вінницькій області більш-менш все злагоджено. Звичайно, є питання, по яких ставиться зауваження, які треба доопрацювати. Але ми задоволені тим, що у Вінницькій області процеси йдуть шляхом переговорів і комунікації. Інколи просто достатньо поговорити з людьми. Буває навіть на рівному місці виникають певні проблеми через брак комунікації. Людям потрібно пояснювати, що громада – це не тільки доходи, а і видатки. Потрібно пояснювати, що погано, коли видатки на апарат перевищують 30%, бо громада не створюється для того, щоб дати роботу 20-30 чиновникам. Громада створюється, щоб людям надавати послуги. Потрібно пояснювати, що вимога мінімальної кількості учнів, це не забаганка Києва, а вимога якості освіти.
Адміністративно-територіальна реформа – це маленька частинка реформи децентралізації влади. Але вона заснована на точній науці. Тобто, коли ми кажемо, що мінімальна кількість населення 5 тисяч, ми обґрунтовуємо, що прийде відповідний інвестор і будуть робочі місця. На кожну громаду свій тип інвестора. Не прийде інвестор, який займається машинобудуванням у сільське господарство. Зате той, хто займається первинною переробкою сільськогосподарської продукції прийде. Але він прийде у велику громаду. Велику по площі і по кількості населення.
Сміливі отримали найбільшу цукерку – держава не обманула!
– Що ви скажете, якщо в районі є дві спроможні ОТГ і ще багато не об’єднаних сіл, а перспективним планом передбачено три ОТГ?
– Не знаєш, як робити – роби по закону. Методика вказує чітко послідовність дій, що робити. Є факт добровільного об’єднання. Ми не могли цей процес перескочити. Це Україна. Це країна Мазепи, країна Махна. Це країна, де закони виконуються добровільно. Для того, щоб дати можливість проявити свою енергію, ми зробили етап добровільного об’єднання. Я завжди казав: на перший рік ідуть сміливі, вони отримують найбільшу цукерку. Далі йдуть розумні, бо розуміють, що це треба. Далі йдуть мудрі, тому що розуміють, що далі цукерок не буде, треба працювати. Потім хилі. Зараз йдуть ліниві. Перших три я толерую. Наступних – слухаю. Інших чую, але не дуже.
Тому зараз є етап, коли нам потрібні перспективні плани, за які не було б соромно. Але коли робиться зараз перспективний план, то вже враховується факт. Все це було промодельовано. Зараз аналізується те, що було створено, воно життєве чи ні. В деяких випадках самі сільські голови кажуть, я не потягну, треба об’єднуватись. Ця реформа має бутим вистраждана. Страждання породжують розуміння.
– Чи є вже остаточний «дизайн» – перспективний план формування громад у Вінницькій області?
– Це питання не до мене. Коли йшли консультації, ми задавали питання про логіку прийняття рішень. Якщо рішення достатньо обґрунтовані – зауважень немає. Державі потрібно, щоб органи, які будуть створені, були ефективними, щоб було компактно, щоб люди розуміли, що ця конфігурація не є штучною. Коли є два села, а між ними немає дороги, то ми задаємо питання, як вони будуть отримувати послуги? Ми просимо подумати. В Києві не приймаються рішення, вони тільки затверджуються. Подає обласна державна адміністрація, яка має розуміти, що вона відповідальна за запропоноване рішення. Тому нам і Кабінету міністрів, що 61, 63, 64 громади в області, великого значення не має. Основне, щоб ці громади були потенційно спроможні.
Радник голови Вінницької ОДА Олег Левченко уточнив, що остаточного плану ще немає. Були проведені консультації з громадами. Голова ОДА прийме рішення в найближчий час.
– Коли ОДА подадуть остаточний план формування громад в Київ?
– У нас є одна єдина дата, яку неможливо минути. Це остання неділя жовтня цього року. І назад відкатуйте. Вибори мають бути на новій основі. Для цього треба прийняти закон про місцеве самоврядування, закон про місцеві державні адміністрації в новому вигляді, зміни до Конституції, закон про зміну виборчого законодавства, закон про зміну адміністративно територіального устрою, зміни до законів про центральні органи виконавчої влади, купа секторальних законів… Ще є політичний цикл – десь депутати залізли в дебати, хтось почав блокувати трибуну і т.д. Всі ці речі виходять з того, коли ми відкатуємо назад. В плані, який розробляється Кабміном, Мінрегіоном та узгоджується політиками, є дедлайни. Я вам їх говорити не буду, бо не пам’ятаю…
Олег Левченко лише уточнив, що дві області вже подали остаточні плани на погодження. Наша область готова, але ще будуть вносити уточнення. Дату подачі не уточнив.
– Що будуть робити ображені в результаті «примусового» створення ОТГ – судитись і перекривати траси?
– Коли перекрили М12, – говорить радник голови ОДА Олег Левченко. – То треба було розуміти, що одна із ключових осіб тут – великий і потужний платник податків, який орендує (в Сокиринецькій ОТГ – прим.авт.) 400 чи 600 га в межах цієї громади. Ясно, що він своє буде відстоювати свій бізнес і права в межах закону. Я поважаю його активність, але є мінус – 38% акцизу в цій громаді. Чим це буде забезпечено, не зовсім ясно.
Також вчора 80 чоловік (із Гранова – прим.авт.) ходили вздовж Кабміну і Офісу президента. На чолі з сільським головою. Люди його поважають, він сільський голова, але його дружина є фермером, за її фермерським господарством стоїть 1600 га. Є конфлікт інтересів? Так. Але про це в медіа ніхто не висвітлює. Останнє.
Є один голова, якого щойно обрали. За нього проголосували 4000 людей 9В Гавришівській ОТГ – прим.авт.), люди його підтримали. Ми йому говорили, що загроза функціонування їх громади – залежність від військової частини (цивільно-військове летовище «Вінниця» – прим.авт.), яка складає 85% бюджету всієї громади. Будь-яка перереєстрація військової частини з громади в громаду призведе до того, що не буде в цієї громади 85% бюджету.
– Щодо зміни адміністративно територіального устрою на субрегіональному рівні, чи залишать районні ради?
– Швидше всього, що районних рад не буде, – каже Юрій Ганущак. – Це буде політичне рішення. Але, якщо після того, як будуть створені великі райони років через 5-10 виникне потреба якісь повноваження відокремити, будуть створені районні ради.
Зрозумійте – ми країна Мазепи і Махна, де закон виконують коли хочуть чи із примусу… Тому на добровільні об’єднання було 5 років. Нині цьому настав край! І країна не буде чекати, коли всі перекриття і плакати вийдуть на вулицю… Це паровоз йде вже 5 рік і хто не встигне на нього – не знайде себе у владі після 25 жовтня 2020-го!