Хортинг — суто національний вид спорту, народжений в Україні, який стрімко завойовує популярність й в інших країнах. Він поєднує в собі національне бойове мистецтво, систему самовдосконалення, наближує до українських традицій і водночас активно популяризується серед молоді. Хортинг має підтримку на державному рівні і в 2009 році був офіційно визнаний як національний вид спорту.
В загальному розумінні хортинг розглядається як спортивний напрямок змішаних єдиноборств, де дозволені всі прийоми, повноконтактна версія змішаних бойових мистецтв, набір навичок для перемоги над супротивником у змагальному двобої. Про особливості цього виду спорту поговоримо з Президентом Федерації хортингу Вінницької області Олегом Шевченком.
– Олеже Анатолійовичу, будь ласка, розкажіть нашим читачам, про цей вид спорту більш детально.
– Хортинг — це ціла комплексна система різнобічної підготовки спортсмена, що включає в себе елементи багатьох інших єдиноборств — вільної і класичної боротьби, бойового самбо, панкратіону, дзюдо, карате, джиу-джитсу… У хортингу присутні і борцівська техніка, і удари, а також задушливі і больові прийоми. Хортинг — це ефективна система самооборони, комплекс захисних і атакуючих дій.
Це реальні комбінації блоків, ударів і захоплень, кидків і боротьби. Завдяки різноманіттю технік цей вид спорту дуже практичний в застосуванні, що дає можливість діяти рішуче і чітко не тільки на змаганнях, але й в життєвих ситуаціях, для захисту себе і своїх близьких. Адже в умовах вулиці правил немає! Як вид бойового мистецтва, хортинг — це система виховання універсального бійця.
Особлива увага приділяється фізичній підготовці, що розвиває стресостійкість, цілеспрямованість, вольові якості, загартовує характер. Система підготовки хортингу ідеально підходить до вдосконалення бійців збройних сил, поліцейських, представників силових органів. Спортсмен хортингу вчиться керувати собою, своїми емоціями і бажаннями, намірами і вчинками. Такий спортсмен може розглядатися як воїн, він завжди несе відповідальність за свої рішення і дії.
– Чому зголосилися очолити Федерацію хортингу Вінниччини?
– Особисто для мене спорт – це життя, це рух, розвиток і основне – це здоров’я. Досить довгий час плідно займався боксом, відвідував тренажерні зали, але з браком часу зараз не так часто буваю в спортзалі як би мені того хотілося. Та як тільки з’являється вільна годинка – не відмовляю собі в задоволенні вийти на спаринг у ринзі чи попрацювати на тренажерах.
Багато часу в мене займає моя політична та громадська діяльність, але і чільне місце в моєму робочому графіку виділене для розвитку спорту в області.
Мене завжди вабило щось нове. Цим новим у спорті для мене став хортинг. Після того як почав вникати в суть цього бойового мистецтва, усвідомив його філософію, в мене виникло нестримне бажання побудувати потужну «Школу хортингу» у Вінниці з власним приміщенням, крутим інвентарем, професійними тренерами, де б займалися діти, починаючи мінімум з 5 років, та різного віку дорослі. Я хочу принести користь для спортивної Вінниччини, залишити після себе гарний «слід». Думаю, що відповідь на запитання: «Чому зголосився очолити Федерацію?» – це прагнення розвинути даний вид спорту в моєму рідному місті. Мрію, щоб в недалекому майбутньому Вінниця стала локомотивом розвитку хортингу та зразком для наслідування в Україні.
– Вінницький хортинг, який він?
– Я дуже пишаюся нашими хортингистами. Наведу приклад. Нещодавно в місті Київ відбувся Кубок України з хортингу. Спортсмени з багатьох куточків нашої країни виборювали звання кращого. Досить видовищними поєдинками запам’ятався глядачам проведений Кубок. Ніхто не хотів поступатися, тому і бої видалися запеклими. Майстерність учасників, їх підготовленість були на дуже високому рівні. Тоді, на чолі з головним тренером Олексієм Шкляруком команда з Вінницької області завоювала ІІІ місце. Вінничани продемонстрували свій набір бійцівської техніки, арсенал прийомів та волю до перемоги. Також тішить той факт, що найкращим на цьому турнірі був визнаний вінницький боєць Іван Іжаківський, який всі свої поєдинки закінчував достроково та здобув І місце у ваговій категорії 90 кг. Призові місця та чудовий результат здобули і вінничани Толкачов Руслан, Ніколаєнко Роман, Чухно Руслан, Остапенко Олексій, Пилипенко Дмитро, Нагорний Олег. Браво нашим спортсменам!
– Пане Олеже, а які навчальні заклади готують фахівців виду спорту хортингу?
– На сьогодні статистика невтішна, адже єдиним навчальним закладом, який готує фахівців виду спорту хортингу, є лише Університет державної фіскальної служби України, навчально-науковий інститут спеціальної фізичної і бойової підготовки та реабілітації. Там є кафедра хортингу та комплексна дисципліна «Методика викладання хортингу». Але я переконаний, що це лише питання часу. Маю надію, що кількість таких закладів найближчим часом буде набагато більшою, адже популярність хортингу зростає з кожним днем.
– Ні для кого не секрет, що чемпіони світу та Європи з хортингу беруть участь в професійних турнірах від ММА та WWFC. Які перспективи участі в таких боях для наших спортсменів, і що це дасть українському хортингу, поясніть, будь ласка?
– Наперед зазначу, що перспективи є, але відповідь на це питання криється у нещодавній визначній події, яка відбулася у світі українського хортингу. В останні дні лютого та в березні Українська федерація хортингу підписала Меморандуми про співпрацю з двома професійними бійцівськими лігами – Міжнародною бійцівською лігою WWFC та Elit MMA Pro. Мета підписання цих угод – якісна підготовка бійців та об’єднання зусиль промоутерських організацій і заснованого в Україні єдиноборства хортингу. А ще – це визнання конкурентоздатності спортсменів молодого українського бойового мистецтва хортингу у професійному бійцівському світі, що однозначно є свідченням затребуваності універсального українського єдиноборства. Ну і, звичайно, це величезний стимул та перспективи особистого росту і розвитку для спортсменів хортингу, які будуть мати можливість виступати на спільних івентах Української федерації хортингу та професійних бійцівських ліг. А таке об’єднання зусиль професіоналів зробить ринок українських єдиноборств ще більш привабливим для спортсменів та глядачів.
Юлія Іванюк