З цього приводу 11 червня експрем’єр-міністр Володимир Гройсман та міський голова Вінниці Сергій Моргунов взяли участь в онлайн-конференції «Стратегічна сесія-2030: область — Він­ниця — громади». До дискусії та обміну думками під час цієї сесії долучилось майже півтори сотні учасників з усієї Вінниччини – лідери громад, активні громадяни, волонтери та представники бізнесу.

Адже цей стартовий захід має лягти в основу розробки перш за все Стратегії розвитку Він­ниці до 2030 року… І зважено враховувати інтереси та пріоритети розвитку нашого Подільського регіону в розрізі поділу на 63 об’єднані громади.

Варто нагадати, що цього року завершується дія головного стратегічного документа обласного центру – Стратегії розвитку міста «Вінниця-2020». Тому нині триває узагальнення результатів Стратегії та підбиваються підсумки з огляду на нову 10-річну перспективу.

Під час конференції «Стратегічна сесія-2030: область-Вінниця-громади» Вінницький міський голова Сергій Моргунов нагадав про найбільші проєкти, які було реалізовано за цей час. Та акцентував увагу на тому, що значний поштовх до розвитку українських міст дала реформа децентралізації, ініційована Володимиром Гройсманом.

Зокрема Сергій Моргунов розповів, що лише за останні п’ять років у Вінниці відкрились три великі заводи: «Грін кул», ДП «Електричні системи», «KNESS PV»; розпочалось виробництво власних трамваїв та тролейбусів (виготовили 16 вагонів, придбали 9 автобусів); відкрито чотири нові дитячі садки; утеплено 8 садочків і 10 шкіл, а до кінця цього року завершиться термомодернізація ще десяти закладів; збудовано за європейськими стандартами футбольне поле для Палацу дітей та юнацтва; створено муніципальний Ситуаційний центр в рамках програми «Безпечне місто»; відкрито сучасне відділення анестезіології та інтенсивної терапії в МКЛ №1; хоспісне відділення в 3-й лікарні; створено 3 нові амбулаторії сімейної медицини в різних мікрорайонах тощо.

Разом з тим, очільник міста зазначив, що необхідно рухатись далі і створити новий документ, який чітко визначить пріоритети розвитку Вінниці на наступні 10 років в контексті розвитку сусідніх громад і всього регіону.

«Ми повинні починати роботу з грамотної Стратегії, де є чітке бачення цілей, орієнтація на потреби людей та новаторство управлінських рішень. Це сьогодні потрібно нашим громадам. Тому пропоную долучатись до обговорення. Головне, щоб ми сформували чіткий план розвитку наших громад всього регіону. А разом ми однозначно будемо сильнішими», – сказав Сергій Моргунов.

Прем’єр-міністр України (2016-2019 р.р.) та міський голова Вінниці (2006 – 2014 р.р.) Володимир Гройсман, який став одним з ініціаторів цієї онлайн-конференції, вважає, що для досягнення успіху необхідні три умови: професійний підхід, чіткий план дій і довіра людей.

«Свого часу, десять років тому, наша команда зробила безпрецедентний крок: ми спільно з вінничанами розробили стратегію, яка мала назву «Вінниця – 2020», у якій були абсолютно чіткі пріоритети. Вона не була написана на папері у якомусь кабінеті. Цей документ був широко обговорений з людьми. Я вважаю, що реалізація цієї Стратегії нашою командою дала можливість Вінниччині і Вінниці займати достатньо серйозні позиції щодо якості життя, — зазначив Володимир Гройсман. – Сьогодні я вважаю, що перед нами абсолютно новий етап. Ми маємо об’єднати наші зусилля та інтелектуальні можливості, які у нас є, щоб створити новий план, нову стратегію – «Вінниця 3.0». Це дасть нам можливість в тому числі і дуже серйозно відреагувати на ті виклики, які стоять перед нами».

Мер Вінниці Сергій Моргунов озвучив основні пріоритети, які потрібно передбачити в новій Стратегії розвитку. Зокрема в центрі уваги має стати здоров’я людей – це питання зараз, в умовах коронакризи, стало ще більш актуальним. Тому необхідно здійснювати серйозні зміни у системі охорони здоров’я.

Нові підходи потрібні і для забезпечення якісної інфраструктури у віддалених мікрорайонах. Стратегічне завдання — це покращення якості питної води. З минулого року у місті розпочалась очистка русла Південного Бугу в акваторії міста за допомогою земснарядів. Але ключовою проблемою є те, що Облводоканал на сьогодні не належить територіальній громаді міста. Тому запустити процес модернізації системи водопостачання можливо лише за умови передачі підприємства у власність громади міста.

– Враховуючи всі ці моменти, нам потрібна нова Стратегія розвитку міста, яка дозволить визначити нове бачення майбутнього Вінницької міської ОТГ. Ми ставили перед собою мету зробити Вінницю по-справжньому комфортним європейським містом. І багато хто сприймає місто саме таким. Але з’являються нові тренди. Сьогодні мало того, щоб Вінниця була комфортною. Вона має бути сучасним та інноваційним містом. Вінниця – це серце Вінницької області, пульс якого позначається на всьому регіоні. І нам, однозначно, потрібна спільна платформа з областю, з іншими громадами. Щоб Вінниччина утвердилась як регіон-лідер, щоб успішною була кожна громада. Щоб ми могли обмінюватись досвідом. Допомагати один одному інтегруватись в одному успішному регіоні, — підсумував Сергій Моргунов.

А Володимир Гройсман зауважив:

– Нині мова йде про Стратегію 3.0. Це була розмова про нові виклики і завдання, це вже Стратегія – Вінниччина 3.0! І головне завдання нашої Стратегії – це краще життя наших вінничан! Щоб наші люди з кожним роком краще заробляли, могли реалізувати себе, жили у безпечних містах та громадах, отримували якісну медичну допомогу та освіту для своїх дітей… Відповіді на всі ці амбітні завдання будуть у нашій Стратегії. Тому я всіх запрошую долучитись до цього важливого проєкту та надати свої пропозиції від кожної громади Вінниччини.