Що зробила держава, аби вінничани могли не боргувати, а сплачувати за комунальні послуги?

Про це розповідає очільник області – голова Вінницької обл­держадміністрації Сергій Борзов.

На 500 грн менше середня платіжка

Нагадаю, що за дорученням Президента України Володимира Зеленського Уряд ухвалив рішення, яким встановлюється гранична ціна на газ на рівні 6,99 грн за кубометр, — пояснює Сергій Борзов. – Така ціна діятиме до завершення опалювального сезону або до завершення карантину. Вище ніж 6,99 грн за куб постачальники газу не зможуть піднімати ціну. Це рішення дасть змогу знизити ціну на газ для українців в середньому на 30%.

Підкреслю, що встановлена Урядом ціна є нижчою на 1,5 грн за куб від тієї, яка була у 2018-2019 роках. У зимові місяці тих років платіжки в середньому становили 2,5-3 тисячі гривень. Або 75% від тодішньої мінімальної зарплати. Встановлена ціна (6,99 грн/куб) означає, що за такого ж споживання середня платіжка буде приблизно на 500 грн меншою. І становитиме приблизно 40% від мінімальної зарплати.

Субсидії за спрощеною системою

Наразі в Україні житлову субсидію отримує понад 3 млн домогосподарств. У Вінницькій області таких — більше 186 тисяч. Загальна сума нарахованих субсидій, які виплачені населенню області за 2020 рік, склала більше 1,3 млрд гривень.

Важливо, що заборгованості нема — органами соціального захисту населення районних державних адміністрацій, міських рад у Вінницькій області постійно забезпечується своєчасне призначення та виплата житлових субсидій. Середній розмір субсидії по області — 1560, 26 грн.

Сьогодні розмір обов’язкової частини платежу за послуги для кожної сім’ї визначається індивідуально за єдиною формулою і залежить винятково від розміру середньомісячного сукупного доходу домогосподарства в розрахунку на одну особу. Це справедливий підхід: що менші доходи домогосподарства, то меншим є відсоток обов’язкової плати за житлово-комунальні послуги і, відповідно, більший розмір субсидії.

Щодо змін порядку надання житлових субсидій, які були прийняті Урядом в грудні 2020 року, зокрема:

– можливість отримувати житлову субсидію домогосподарствам, у складі яких є особи, що офіційно працюють за кордоном у країнах, з якими Україною не укладено договорів про соціальне забезпечення, або перебувають за кордоном у період догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку;

– на загальних підставах особам, які набули право власності на житло протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії, зокрема шляхом успадкування, та особам, які не мають доходів і відповідно до законодавства звільнені від сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування;

– при встановленні права осіб на отримання житлової субсидії урахування перевищення граничної величини відбувається не за показниками опалювальної площі житлового приміщення, а його загальної площі.

Це надає можливість автоматизувати процес отримання даних з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, оскільки в базах даних державних органів влади немає інформації про розміри опалювальної площі приміщень.

Також розширено перелік каналів інформаційної взаємодії між АТ «Ощадбанк» та одержувачами пільг і житлових субсидій шляхом використання месенджерів.

Карантинна допомога – без зарплати

Ще одним рішенням Уряду було врегульовано питання призначення житлових субсидій в частині спрощення оформлення субсидії для осіб, які отримують допомогу по частковому безробіттю, у зв’язку із запровадженням карантину.

Наприклад, якщо особа втратила роботу під час дії запровадженого Урядом карантину і стала на облік у центрі зайнятості, то раніше для нарахування субсидії такій особі рахувалася її заробітна плата. На сьогодні ж, в умовах карантину, Урядом прийнято рішення, що для такої особи не враховується її заробітна плата за попереднім місцем роботи, а для обрахунку субсидії враховується лише розмір державної допомоги по безробіттю.

До речі, ще з березня 2020 року діє норма щодо автоматичного перепризначення субсидії на наступні періоди без звернення громадян. Загалом по Україні на поточний опалювальний період таку субсидію в автоматичному режимі було перепризначено майже 3 млн домогосподарств.

Три варіанти оформлення субсидій

Перший — звернутись до уповноваженої особи у своїй громаді. Нагадую, що на Вінниччині у кожній територіальній громаді на сьогодні діють фронт-офіси і в кожній громаді є особи, які приймають документи на призначення усіх видів державних допомог.

Другий — скористатися електронними сервісами. Для цього необхідно зайти на офіційний сайт Міністерства соціальної політики України в рубрику «Е — Сервіси», після чого обрати рубрику «Субсидії». Тут можна покроково заповнити ті форми, які з’являтимуться у цій рубриці. Рубрика «Субсидії» доступна за таким посиланням: https://subsidii.mlsp.gov.ua

Третій – заповнити заяву та декларацію, надіслати ці документи поштою до органу со­ціального захисту населення.

Важливо пам’ятати, що призначення житлової субсидії та інформування заявника про результати розгляду документів відбуваються у термін до 10 днів, у виняткових випадках – до 30 днів, якщо це потребує складання акту обстеження матеріально-побутових умов проживання сім’ї та прийняття відповідного рішення комісією при місцевих органах влади.

Інший постачальник газу – нове оформлення субсидії?

Ні! Надавач послуги повинен поінформувати орган соціального захисту населення про те, що договір укладено зі споживачем. Однак рекомендуємо громадянам самостійно звертатися до органів соціального захисту населення і повідомити про зміну виконавця комунальних послуг, надавши заяву-повідомлення, копію договору, укладеного з новою газопостачальною компанією. Варто зауважити, що зміна газопостачальника не може бути причиною невиплати субсидії чи її припинення.

Автоматичне пере­призначення субсидії

Особистого звернення не потрібно, якщо дохід домогосподарства не збільшується, а ціни на житлово-комунальні послуги зростають. Перерахунок субсидії проводиться автоматично.

Новий розмір субсидії обраховується без звернення. Відповідно, зі зростанням житлово-комунальних послуг здійснюється перерахунок, а якщо доходи не зростають – збільшується розмір субсидії. Навіть тим домогосподарствам, яким було призначено так звану «нульову субсидію», при автоматичному перерахунку також може призначатися субсидія. Варто зазначити, що ті домогосподарства, які на сьогодні не отримували субсидію, але їх доходи наразі не дозволяють у повному обсязі сплачувати за житлово-комунальні послуги, також мають право звертатися за призначенням субсидії, не чекаючи завершення опалювального чи неопалювального періоду.

Тут треба нагадати, що субсидія на оплату житлово-комунальних послуг призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону і потім розраховується автоматично на неопалювальний сезон. Для домогосподарств з індивідуальним опаленням субсидія розраховується на опалювальний сезон з 16 жовтня по 15 квітня включно, а для решти громадян – з 1 жовтня по 30 квітня.

А після закінчення терміну отримання субсидії органи соці­ального захисту населення здійснюють самостійно розрахунок субсидії на наступний пері­од без звернень громадян.

Субсидія для придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива призначається один раз на календарний рік на підставі заяви особи.

Якщо комусь потрібне більш детальне роз’яснення, звертатися до уповноважених осіб у громадах, до органів соціального захисту населення, а також до Департаменту соціальної та молодіжної політики ОДА.