– 20 років тому поблизу міста Вінниці була видана територія ліквідаторам аварії на Чорнобильській АЕС. Зараз ділянка називається «ОК «Мрія». Земельна ділянка не входила до жодного населеного пункту. Вже два десятки років нам обіцяють вирішити цю проблему і приєднати до села Якушинці. Проте змін так і не відбулось, — заявляють чорнобильці, переселенці та інваліди — жителі «ОК «Мрія».
– Після того як Україна стала незалежною, вийшов закон про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС. Більшість статей закону виконувались, і Якушинецькою селищною радою було видане рішення про виділення території під садове товариство для чорнобильців. Це був масив «Чорнобилець».
Після поділу на громади жодна з сусідніх, а це Вінницька та Якушинецька, не приєднали масив до себе.
Наразі постає важливе питання про те, що відповідні категорії людей – чорнобильців, які проживають на своїх ділянках, – не можуть скористатисть пільгами. Бо масив «Мрія», на якому ми проживаємо, не приєднаний до жодного населеного пункту. Громада потребує порятунку, – заявляє від імені чорнобильців голова правління ОК дачний масив «Мрія» Валентина Опушко.
– На масиві не було освітлення і газопостачання, тому члени кооперативу провели за власні кошти лінію електропостачання. Обленерго на баланс лінію не взяло, тому і створили «ОК «Мрія», щоб обслуговувати електропостачання даного масиву. Коли ж постало питання, щоб приєднатись до одного з сусідніх сіл, то виникла ціла проблема. Вже роками ми виборюємо проєкти, щоб масив «Мрія» став частиною населеного пункту села Якушинці. Та вже 10 років нас годують обіцянками.
– Люди, які проживають на території масиву, не можуть там зареєструватись. Вони втрачають свої пільги, бо немає прописки. Серед жителів є чорнобильці, військові та інваліди. Також проживає родина, де дитина обгоріла від високої напруги на потязі. І жоден з цих людей не може отримати матеріальну допомогу, бо відсутня реєстрація. Ми звертаємось до влади: почуйте нас та дайте можливість жити в нормальних умовах.
Голова Якушинецької сільської ради Василь Романюк коментує дану ситуацію:
– Проблема в тому, що кооператив «Мрія» є в генеральному плані села, але сусід — місто Вінниця – не погоджує з нами межу поділу громад. Через те, що є проблема з іншого боку — на Барському шосе. Тому, поки межа не погоджена, ми не можемо прийняти генеральний план. Жителі «ОК »Мрія» знають ситуацію, і їм потрібно звертатись у міську раду.
– Як вирішити дану проблему?
– Коли губернатор у нас відкривав амбулаторію, я йому запропонував створити робочу групу. Бо на рівні сільського голови цю робочу групу створити неможливо. І губернатор погодився. Потрібно запросити прдставників міської ради, представників служби автомобільних доріг та жителів. Ця робоча група зібралась лише один раз, але до спільного висновку ми так і не дійшли.
Софія Копач