Станом на 15 травня в Україні від коронавірусу зробили 950 158 щеплень (+23 638 за попередню добу).

З них першу дозу отримали 936 497 людей (+18 335 за попередню добу):

Київ – 98 471 (+1 161)
Дніпропетровська область – 75 755 (+1 620)
Львівська область – 67 424 (+1 809)
Київська область – 53 039 (+340)
Харківська область – 42 939 (+250)
Полтавська область – 41 536 (+1 177)
Донецька область – 40 529 (+1 063)
Одеська область – 39 000 (+1 040)
Вінницька область – 38 073 (+604)
Запорізька область – 35 526 (+980)
Черкаська область – 34 575 (+245)
Хмельницька область – 31 538 (+869)
Житомирська область – 31 437 (+724)
Миколаївська область – 31 024 (+467)

Українців зараз щеплюють трьома видами вакцин – AstraZeneca (індійська Covishield та корейська – AstraZeneca-SKBio), американською Pfizer (Comirnaty) та китайською CoronaVac. За планами уряду, кожна з цих вакцин припадає на певну категорію населення – групи ризику. Їх ділять за віком, професіями і за станом здоров’я.

Вакцини в Україні зараз є такі:
Covishield – 500 тис.
AstraZeneca-SKBio – 367 тис.
CoronaVac – 215 тис.
Pfizer – 117 тис.

Більшість доз Covishield вже використали, адже з них у лютому почали вакцинацію.

За національним планом вакцинації, починаючи з травня, щомісяця до України мають привозити від двох до трьох мільйонів доз вакцин. Але наскільки реалістичними є ці плани, сказати важко. Так само вкрай мало ймовірними виглядають обіцянки уряду до кінця 2021 року щепити більшість дорослого населення України, адже для цього потрібно приблизно 70 млн доз вакцин.
Україна поки що залишається на одному з останніх місць Європи за темпами щеплення.

Китайська вакцина – кому?

Китайську вакцину CoronaVac привезли у флаконах по одній дозі і тому нею перш за все щеплюють маломобільні групи населення віком від 80 років, розповідають у Центрі громадського здоров’я, де координують процес вакцинації.

Йдеться про людей з інвалідністю та літніх людей, які не можуть вийти з дому. До них з вакцинами мають виїжджати мобільні бригади лікарів.
Також на вакцину CoronaVac можуть розраховувати освітяни, які беруть участь у ЗНО, олімпійці та паралімпійці, а ще патрульна поліція.
Школи мають збирати вчителів, які бажають вакцинуватися, і організовано проводити щеплення.

Мінмолоді та спорту також збирає списки на вакцинацію.
Кілька тисяч вакцин CoronaVac зовсім неочікувано пішло до курортного містечка Моршин у західній Україні, де в рамках експерименту, як каже МОЗ, планують щепити від Covid 70% дорослого населення.

Pfizer – для інтернатів

Американська вакцина Pfizer, яка має назву Comirnaty, припадає на мешканців та працівників психоневрологічних інтернатів, будинків для людей похилого віку, медичних та соціальних працівників.
Також цією вакциною щеплюють прикордонників і працівників ДСНС, але не членів їхніх сімей.
Ці групи обрали через те, що вакцина потребує низької температури зберігання і ці групи будуть організовано щеплювати в одному місці, пояснюють у ЦГЗ.

Pfizer повинна зберігатися та транспортуватися за температури від -60°C до -80°C.

Крім цих людей, більше ніхто Pfizer не отримає, кажуть у МОЗ.

Але є певні виключення. Оскільки Pfizer – це шестидозна вакцина, то залишками можуть щеплювати людей з груп ризику. Наприклад, медиків і людей літнього віку.

AstraZeneca для багатьох

Індійською вакциною Covishield (AstraZeneca) продовжують щеплювати українських медиків, людей літнього віку, військових, соціальних працівників. Вона майже закінчилася в Україні.

Після того, як в Україну привезли її корейський аналог AstraZeneca-SKBio, почалася імунізація людей віком 65+, які мають хронічні захворювання. Зокрема, цукровий діабет, серцево-судинні захворювання, хвороби органів дихання та нирок.
Оскільки ці вакцини розлиті у десятидозові флакони, то виникає багато залишків. Ними щеплять охочих, незалежно від віку та професій.

Який інтервал для якої вакцини?

Pfizer – 21 день
AstraZeneca – 90 днів
CoronaVac – 28 днів

Як записатися на вакцинацію?

Понад 500 тисяч людей записалися на вакцинацію через додаток Дія та гарячу лінію МОЗ. Але це лише попередній список очікування.
Набагато швидший спосіб записатися на вакцинацію — це дзвонити своєму сімейному лікареві чи до пунктів щеплень, яких в Україні вже 2127. Якщо людина підпадає під якусь з категорій груп ризику, її обов’язково мають записати на щеплення, якщо звісно є вакцини.

Дані про наявність вакцин у регіонах, адреси та контакти пунктів щеплень є на карті РНБО.

У ЦГЗ запевняють, що і сімейні лікарі, і пункти щеплень мають доступ до списків Дії і саме за ними запрошують на щеплення.
Якщо людина належить до однієї з цих категорій: медпрацівники, військові, держбезпека, мешканці чи працівники інтернатів, освітяни – то обов’язок організувати щеплення таким людям лежить на роботодавці, кажуть у ЦГЗ.

“Ці люди не повинні самі йти на щеплення, а вакцинуватися організовано у колективах”, – зазначають в МОЗ.
Інші підприємства та організацій також можуть подавати заявки на щеплення.

Для цього має бути дві умови – не менше 50 охочих і достатньо вакцин. Тоді в організацію приїздить мобільна бригада лікарів і проводить щеплення.

За даними головного санітарного лікаря Віктора Ляшка, на щеплення записалися вже 404 колективи – це понад 50 тис. людей.

Тетяна Квасюк