Уже кілька місяців селище Браїлів на Жмеринщині лихоманить. Місцеві жителі нарікають на роботу місцевого комунального підприємства, яке, за їхніми словами, не вирішує проблем громади.
Місцеві чиновники стверджують, що все через відсутність коштів, хоча громада переконана, що збитковим його зробили неефективні «керівники», які не лінуються лише заробітну плату з банківської картки знімати…
– На сьогоднішній день борги «Браїлівкомунсервіс» сягають більше 1 мільйона грн. На жаль, усі ці роки його ніхто не розвивав, а лише «качав гроші», наскільки можна бачити. Для прикладу: у 2020 р. КП «Браїлівкомунсервіс» наймало приватне підприємство, щоб те провадило поточний ремонт мереж водопостачання, за що і оплатило майже 200 тис. грн. Тобто комунальне, яке має обслуговувати водогони, є банальним посередником, адже наймає для обслуговування та ремонту третю фірму… Крім того, на проблемні питання громади ніхто не реагував. У лютому 2021 року за вимогою депутатів Жмеринської міської ради було створено комісію по перевірці фінансово-господарської діяльності Браїлівського комунального підприємства. В ході перевірки було виявлено корупційну діяльність та ряд зловживань, — повідомили нам читачі з Браїлова.
— У попередні роки керівництво протиправно вимагало та знімало з населення плату за підключення до мереж водопостачання в сумі 2500-3200 грн – з кожного по-різному. А тим, хто відмовлявся платити, протиправно відмовляли у підключенню до мереж водопостачання. Шляхові листи на транспорт виписуються практично «на коліні». Згідно зі шляховими листами, було встановлено, що автомобіль з гаража, який знаходиться в Браїлові, при виїзді у баку часто-густо мав нуль літрів палива. На цьому вантажівка долала 8 км до Жмеринки, де і заправлялась. Постійно не сходились цифри з кілометражем. Директор комунгоспу нічого не міг пояснити та гадав – чи то дорога всохла, чи то заправка ближче стала! Крім того, вияснити, куди насправді їздив кожен автомобіль, не було можливим, бо в жодному шляховому листі не було показників спідометра, що вказується обов’язково. Одним словом, паливо списували, скільки душі заманеться… При розмові з жителями стало відомо, що у 2020 році вони замовляли в підприємстві послуги асенізаційної машини близько 15 разів. Розраховувалися готівкою по 250 за один вивіз. Проте у обліку цього зазначено не було. Тобто кошти були незаконно привласнені.
Переконані, що це не одиничний випадок, та їх є безліч, адже асмашина працює практично кожного дня. У той період, коли комунгосп мав значну заборгованість по заробітній платі та за спожиту електроенергію, керівництво підприємства закуповувало пальне, товари та інші послуги. А це кримінальне правопорушення, бо сплата зарплати та енергоносіїв є першочерговими. Що також є порушенням законодавства. У Браїлові відключали свердловини від енергопостачання за борги, з комунального звільнилися практично усі рядові працівники, бо їм не виплачували зарплату, після чого навіть немає кому працювати – це через те, що керівництво комунального, порушуючи законодавство, закуповувало паливо та інші товари, закупівля більшості яких залишається під великим сумнівом. Крім того, капітальне будівництво в підрядній документації вказувалося, як проведення поточного ремонту, а це грубе недопустиме порушення. При цьому проєктно-кошторисна документація не виготовлялася, що є обов’язковим. Звісно, зловживань було виявлено в ході перевірки набагато більше, але посадовими особами міської ради навіть не складено акт перевірки…Невже покривають винуватців?
На цю ситуацію вже відреагував міський голова Жмеринки Анатолій Кушнір, куди входить Браїлів. За його словами, проблема справді є…
– Маємо значне незадоволення та звернення жителів селища Браїлів з приводу комунального підприємства «Браїлівкомунсервіс», яке займалось наданням послуг водопостачання, водовідведення та вивезення побутових відходів. Люди прагнуть зберегти своє підприємство та платити за послуги саме йому, а не підприємствам Жмеринки, — каже Анатолій Кушнір.
— Разом з тим, КМ «Браїлівкомунсервіс» працювало так, що сьогодні має борги по виплаті заробітної плати, податків та постачальникам електричної енергії близько 1 млн грн. Одночасно є заборгованість споживачів послуг близько 150 тисяч гривень перед підприємством. Це блокує роботу, і відповідно постає питання про можливість подальшого функціонування підприємства та надання ним послуг браїлівчанам. Згідно з чинним законодавством, давати дотації на погашення заборгованості КМ «Браїлівкомунсервіс» бюджет Жмеринської ТГ не має права, лише на розвиток підприємства. Водночас шанс на відновлення підприємства може дати розумний та господарський підхід, залучення самим підприємством, громадою додаткових інвестиційних та/або грантових коштів. Але тут потрібен фахівець-директор, фактично кризовий менеджер та людина зі стійкою громадською позицією. Я мало знаю браїлівчан, однак не міг не звернути увагу на прагнення та активність Андрія Войтюка, депутата від партії «Слуга народу». Пропонував особисто і вкотре прошу Андрія Войтюка з пропозицією очолити підприємство «Браїлівкомунсервіс», врятувати його своїм фаховим керівництвом…
Втім, сам Андрій Войтюк вже відмовився від даної посади і вимагатиме залучити проведення незалежного державного аудиту по діяльності Браїлівського комунального підприємства за попередні 5 років. Тож коли закінчиться цей комунальний колапс – невідомо…
Віталіна Володимирова