– Ми зверталися з цього приводу до Державного експертного центру Міністерства охорони здоров’я України: «У даний час не існує даних про взаємозамінність вакцин проти COVID-19. Вакцини на різних платформах – типів (наприклад, на платформі мРНК, вірусного вектора, вірусні вакцини) слід вважати різними вакцинами і не слід використовувати їх як взаємозамінні.
– Вакцина виробництва SIIPL (Ковішилд) та вакцина Bioscience Co Ltd, є ідентичними за складом та технологіями виготовлення вакцини AZD1222 (AstraZeneca) і не розглядаються як різні та є взаємозамінними». Тобто простими словами взаємозамінними є вакцини виготовлені будь-яким виробником але за однією технологією. Хоча, наприклад, в Іспанії Комітет з питань біоетики вирішив, що люди віком до 60 років, які вже отримали першу дозу вакцини AstraZeneca, можуть отримати другу дозу або вакциною Pfizer-BioNTech, або повторну дозу AstraZeneca за бажанням.
– Іспанський інститут охорони здоров’я Карлоса III опублікував результати спеціально проведеного дослідження, яке засвідчило, що заміна вакцини для другої дози є безпечною та навіть ефективнішою для захисту. Але у будь-якому випадку відповідні рішення в Україні прийматиме МОЗ, – підполковник медичної служби Сергій Моргун.
Валентина Лісова
Експерименти над людьми. Це теж саме,
коли операцию на серцi почав хирург, а закiнчив окулicт.