Фахівці Вінниччини взяли участь у симуляційній вправі «Посилення взаємодії суб’єктів у сфері протидії торгівлі людьми». Серія вправ і тренінгів для представників Вінницької та Житомирської областей триватиме до 27 травня. Захід організовано у рамках Програми Координатора проєктів ОБСЄ «Безпека людини» за підтримки Міністерства соціальної політики України. Програма передбачає реалізацію напрацювань, спрямованих на підтримку України у сфері протидії торгівлі людьми, подолання проблеми домашнього насильства, підвищення рівня захисту від кіберзлочинності.

Заступник міністра соціальної політки України з питань європейської інтеграції Ольга Ревук наголосила, що на сьогодні протидія торгівлі людьми залишається одним із найбільш важливих напрямків роботи, який потребує оперативного реагування усіх суб’єктів взаємодії, адже постраждалі особи не завжди звертаються по допомогу.

Часто важливими факторами є відсутність достовірної інформації про можливості працевлаштування, незнання своїх прав, а також поширення стереотипів, внаслідок яких постраждалі особи просто не наважуються звернутися до відповідних структур. Саме задля ефективного розслідування злочинів та надання вчасної допомоги постраждалим особам важливе об’єднання зусиль усіх суб’єктів взаємодії різних рівнів, які працюють у сфері протидії торгівлі людьми, – зазначає Ольга Ревук.

У свою чергу, спеціаліст проєктів Координатора проєктів ОБСЄ в Україні Лілія Грудко зауважила, що злагоджена командна робота всіх ланок, починаючи від соціальних працівників до представників правоохоронних органів та міграційної служби, є запорукою запобігання таким злочинам.

Про напрацювання і виклики у сфері протидії торгівлі людьми на рівні області поінформувала перший заступник Голови ОДА Наталя Заболотна, зауваживши:

Вінницька область має досить вагомі результати у сфері протидії торгівлі людьми. Окрім основоположних документів законодавчої бази центрального рівня, на рівні регіону з 2016 року діє Обласна комплексна програма підтримки сім’ї, запобігання домашньому насильству, забезпечення рівних прав і можливостей жінок та чоловіків та попередження торгівлі людьми. Крім цього, з 2012 року на обласному рівні працює Міжвідомча рада з питань сім’ї, гендерної рівності, демографічного розвитку, попередження насильства в сім’ї та протидії торгівлі людьми. Загалом, усі напрацювання та результати у сфері протидії торгівлі людьми – це, у першу чергу, міжсекторальна та міжвідомча співпраця, а також взаємодія з громадськими організаціями. 

Зокрема постійними партнерами з числа неурядових організацій у сфері протидії торгівлі людьми є громадські організації: «Прогресивні жінки», «Джерело надії»,«Бюро інституційного розвитку».

За словами Наталі Заболотної, упродовж 2012-2021 років у Вінницькій області 71 особі встановлено статус особи, яка постраждала від торгівлі людьми.

Перший заступник Голови ОДА зазначила, що на сьогодні також провідне місце посідає підготовка фахівців на місцевому рівні у сфері протидії торгівлі людьми.

Ми розуміємо ті виклики, які наразі постають перед нами. На Вінниччині утворено 6 нових районів та 63 територіальні громади, де діють фронтофіси, територіальні центри та центри надання соціальних послуг. Втім, завжди необхідна якісна підготовка та налагоджена взаємодія фахівців різних рівнів, а особливо базового, – зауважила Наталя Заболотна.

Вона також підкреслила, що дії суб’єктів взаємодії спрямовані, у першу чергу, на оперативну ідентифікацію постраждалої особи від торгівлі людьми та проведення і встановлення статусу. Також вкрай важливе інформування населення про існування такої проблеми та про можливості отримання допомоги.

Під час заходу учасники також заслухали інформацію представників профільних служб і територіальних органів, дотичних до питання протидії торгівлі людьми, а також висловили власне бачення щодо вирішення зазначеної проблематики.

Упродовж кількох днів фахівці з Вінниччини та Житомирської області матимуть можливість обмінятися досвідом та відпрацювати практичні навички роботи у сфері протидії торгівлі людьми.

Каріна Маєвська