Останнім часом у повітряних силах України загострилася проблема – льотний склад покидає лави ЗСУ. Протягом двох останніх років звільнилося 140 осіб льотного складу. Ще 40 планують звільнитися найближчим часом. Такі цифри нещодавно озвучив представник Командування Повітряних Сил Олег Гаврилко.
Якщо така тенденція триватиме й далі, то вже за 10 років Україна може залишитися ще й без бойової авіації і без надійного захисту у період війни з російськими окупантами. Бо радянські літаки відпрацювали свій ресурс, а льотчики покидають лави ЗСУ через невисокі зарплати і велику бюрократію, бо замість того, щоб літати, льотчики 70 відсотків часу витрачають на письмові обліки та звіти. А якщо порівнювати зарплати військових льотчиків і у системі МВС, то у повітряних силах ЗСУ отримують 19-24 тисячі гривень на місяць, а в нацполіції – 50 тисяч гривень. Ось така конкуренція…
Українські Повітряні сили доволі часто літають разом з партнерами з країн НАТО. Але, як кажуть льотчики, які звільнилися, цей досвід майже ніяк не аналізують, не систематизують і не використовують. Той практичний досвід, котрий здобувається під час курсів та навчання у Британії чи США наші льотчики не мають де реалізувати. А на підготовку одного льотчика рівня першого класу держава витрачає чималі гроші- 150-180 мільйонів гривень – в залежності від типу літального апарата. Чому так відбувається?
У службі зв’язків з громадськістю Командування Повітряних Сил ЗС України пояснили:
«Плинність льотних кадрів, завжди була і є дуже гострою проблемою в Повітряних Силах та інших видах ЗСУ, де є на озброєнні авіація.
Так, військові льотчики звільняються, або досягаючи пенсійного віку, або ж після закінчення чергового 5-річного контракту.
Причини відомі. Основні з них:
- велике навантаження на льотний склад, що несе бойове чергування в системі ППО та на оперативних аеродромах в інтересах операції Об’єднаних сил;
- надмірно велика кількість документації, яку льотчики повинні встигати вести поміж льотних змін;
- грошове забезпечення льотного складу Збройних Сил суттєво відрізняється від зарплати пілотів інших складових сектору безпеки і оборони, що створює передумови до звільнення й переходу на службу в інші відомства на більш вигідних умовах;
- соціальні гарантії та правовий захист льотного складу у випадку аварій та катастроф;
- фізично та морально застарілий парк авіаційної техніки.
Це – основні причини, але є й ряд інших, які пілоти, що звільнились, виказали військовому керівництву через ЗМІ.
Втім, прохання саме до представників мас-медіа уточнювати інформацію в офіційних джерел, не витягуючи слова з контексту задля гучних заголовків.
По-перше, в авіації Повітряних Сил немає льотчиків-випробувачів, про яких писали деякі інформагентства… По-друге, представник Командування Повітряних Сил заявив про те, що за два роки звільнилось близько 140 осіб льотного складу ЗБРОЙНИХ СИЛ. Йдеться не лише про Повітряні Сили, а й про армійську авіацію Сухопутних військ та авіацію ВМС. Крім того, до льотного складу також відносяться члени екіпажів, такі як штурман, борт-технік, борт-радист…
У період з 2019 по липень 2021 року із авіаційних бригад Повітряних Сил звільнилось лише 52 військовослужбовця льотного складу.
Резонансу ця тема набула через одночасне звільнення одразу п’яти молодих висококласних льотчиків-винищувачів – випускників 2016 року! У червні цього року вони відмовились підписувати наступний 5-ти річний контракт.
Звичайно – це серйозний виклик для тактичної авіації Повітряних Сил. Якщо така тенденція продовжуватиметься – це швидко призведе до суттєвого зниження бойового потенціалу винищувальної авіації.
Наголошуємо, що Командування Повітряних Сил з року в рік подає пропозиції стосовно збільшення мотивації льотного складу, збереження цінних кадрів на службі виду. Нині питання на контролі вищого військового керівництва держави. Найближчим часом очікуються дієві кроки щодо піднятих проблем. Йдеться як про законодавчі ініціативи, так і про зміну методів та підходів у підготовці льотного складу та виконанні завдань за призначенням.
Тетяна КОНДРАТЬЄВА
Якщо людину жме на карман 19-24 тисячі гривень на місяць, + доплати за стаж, звання і т.д, + вихід на пенсію в 45 (із доплатами за перевислугу років) не потрібно її тримати… З бюрократією дійсно потрібно наводити лад… А в МВС завжди все було кращим, вірних псів потрібно годувати, щоб вони захистили свого хазяїна… Хоча що одні, що інші приймають присягу на вірність народу..