18 серпня християни відзначають церковне свято на честь мученика Євсигнія з Антіохії. Святий прожив довге життя. Був римським воїном, співрозмовником святого Василіска і бачив зображений на небі хрест із зірок. Прослуживши 60 років і залишивши військову справу, він віддалився в рідну Антіохію. Там жив праведно, дотримуючись посту, читаючи молитви і відвідуючи храм. Потім до влади прийшов Юліан Відступник, який бажав повернути язичництво, і Євстигній був заарештований. На суді він без страху висловив в очі цареві все, що думає щодо його відступу від Христа. За зухвалі промови Юліан наказав обезголовити старця, якому минуло 110 років.
18 серпня в полі шукали стебло з 12 колосками. Така знахідка обіцяла велику удачу і відмінний урожай. Це стебло зберігали вдома до наступного літа. У цей день заведено пекти ячмінний хліб і пити хлібний квас. У будинку розвішують зв’язки цибулі для захисту від злих сил.
А ще сьогодні у світі відзначаються Міжнародний день вина “Піно-нуар”, День інтуїтивної прозорливості, День відкриття гелію, День”Ніколи не здавайся”.
18 серпня увійшло до історії лдюдства такими подіями:
293 до н. е. – засновано найдавніший (із відомих) римський храм на честь богині Венери
1227 • Під час військового походу в Китай на 65-у році житя помер великий монгольський полководець і завойовник Чингісхан. «Таємне сказання» розповідає, що Чингісхан прийняв дари тангутського правителя, але, відчувши себе погано, наказав його вбити. А потім наказав взяти столицю і знищити тангутську державу, після чого і помер. Джерела називають різні причини смерті — отруєння, раптова хвороба, хвороба від нездорового клімату тангутської держави, як наслідок падіння Чингісхана з коня. Де був похований Чингісхан, досі точно не встановлено, джерела наводять різні місця і можливі процесії поховання. Згідно з місцевими переказами, гробниця Чингісхана знаходиться недалеко від озера Табасун-нір.
1417 • У ході Столітньої війни військо під командою короля Генріха V Ланкастера розпочало облогу міста Кан, яке капітулювало через неповних три тижні. З його падінням англійцями протягом року була захоплена вся Нижня Нормандія, а ще за рік — і Верхня, включно зі столицею герцогства містом Руан.
1572 • Для укріплення миру між католиками та гугенотами Маргарита Валуа, сестра короля Франції, вийшла заміж за Генріха Наварського, лідера протестантів. Але через декілька днів наступила Варфоломіївська ніч і Генріх, майбутній король Генріх IV, зумів врятуватись лише завдяки зреченню своєї віри і переходу в католицизм.
1649 • Між королем Речі Посполитої Яном ІІ Казимиром з одного боку і Військом Запорозьким на чолі з гетьманом Богданом Хмельницьким з другого підписано Зборівський договір, який легалізував самоврядність Війська Запорозького, Гетьманщини, у межах Київського, Чернігівського і Брацлавського воєводств, відновлювалась православна Київська митрополія, накладалась заборона на перебування в контрольованій козаками Україні євреїв та польских військ. Компромісний договір, котрий не влаштовував жодну із сторін, був порушений з обох боків протягом найближчих місяців.
1743 • В місті Або (нині Турку — Фінляндія) укладено мирний договір між Росією і Швецією, за яким Росії відійшла частина Фінляндії.
1782 – сторіччя вступу на російський престол Петра I відзначено в Петербурзі відкриттям знаменитого Мідного вершника – пам’ятника цареві роботи скульптора Фальконе
1812 – вітчизняна війна в Росії: російська армія залишила Смоленськ разом із мешканцями міста. Наполеон в’їхав у Смоленськ на білому коні через Нікольські ворота, але ніхто з росіян не зустрів його, не прийшов на поклін. Відступаючи, смоляни спалили міст через Дніпро. Це вразило Наполеона, адже раніше його всюди зустрічали як тріумфатора
У 1859 році француз Жан Блонден перейшов по канату через Ніагарський водоспад, тримаючи на своїх плечах другого акробата. Рекорд зафіксовано в Книзі Гіннесса.
1868 • Під час спостереженні сонячного затемнення французький астроном П’єр Жюль Сезар Жансен виявив у спектрі Сонця новий елемент — гелій. На Землі гелій було знайдено лише в 1895 році.
У 1909 році мер Токіо Юкіо Одзакі подарував Вашингтону 2 тисячі вишневих дерев (сакури), які президент США Тафт вирішив висадити біля річки Потомак.
1919 • Добровольча армія Денікіна зайняла Миколаїв.
1924 – у Мінську арештували лідера антирадянського підпілля Бориса Савінкова, якого перед тим заманили в СРСР чекісти
1941 • За наказом Генштабу відступаючої Червоної Армії було підірвано греблю ДніпроГЕСу, що привело до руйнівної повені і загибелі значної кількості людей з числа жителів прибережних сіл і радянських військовослужбовців, які евакуйовувались на Лівобережжя Дніпра. Побоюючись швидкого наступу німецької армії, співробітники НКВС заклали 20 тонн толу, вибух якого зруйнував частину греблі завдовжки 165 метрів, викликавши 20-метрову хвилю. Хвиля змила прибережну міську смугу, плавні Хортиці і дійшла до сусідніх міст – Марганця та Нікополя. У зв’язку з тим, що радянське командування не попередило городян і військових про небезпеку, загинули, за приблизними даними, більше 100 тисяч осіб. З боку радянських військ втрати склали приблизно 20 тисяч червоноармійців і близько 80 тисяч місцевих мешканців та біженців з інших регіонів. Німецьке командування оцінювало свої втрати в живій силі в 1500 чоловік. До осені наступного року електростанція була відновлена німецькими будівельними підрозділами і запрацювала на привезеному новому обладнанні.
1942 – директива гітлерівського командування про посилення боротьби з партизанами на Сході. Гітлер призначив рейхсфюрера СС Гіммлера відповідальним за придушення партизанського руху в рейхскомісаріаті “Україна»
1944 – партизанська дивізія ім. Сидора Ковпака, згідно з постановою політбюро ЦК КП(б)У, передана в повному складі НКВС для використання її переважно для боротьби з націоналістичними збройними формуваннями
1944 – у концтаборі Бухенвальд розстріляний Ернст Тельман, німецький комуніст, один із головних політичних опонентів Гітлера
У 1958 році в США був опублікований роман Володимира Набокова “Лоліта”. Величезною популярністю він зобов’язаний не тільки стилю, але і скандальної теми. Головний герой Гумберт, від імені якого ведеться розповідь, був без розуму від дівчаток-підлітків, яких він називає “німфетками”. Намагаючись хоч трохи втілити свої фантазії в реальності, він відвідує повій, а пізніше одружується на “молодящейся” жінці, схожою на дитину. Після розлучення з нею Гумберт переїжджає в Америку і випадково зупиняється в будинку Гейзів – вдови і її дочки Лоліти. Герой закохується в дівчинку і за всяку ціну вирішує залишитися в її будинку. Але все завершилося трагедією… Роман написаний англійською мовою і вперше був виданий в 1955 році в Парижі. Спочатку Набоков планував опублікувати його анонімно, побоюючись скандалу і переслідування. Скандал дійсно супроводжував виходу романа. Твір було визнано порнографічним, його тираж було вилучено і він був заборонений у Франції та Британії з 1955 по 1959 рік. Проте на кар’єру і славу Набокова він негативно не вплинув – навпаки, “Лоліта” принесла Набокову величезний дохід, що дозволив йому залишити викладацьку роботу в США і переселитися до Швейцарії. З часом роман увійшов до списку 100 кращих романів за версією «Time» і газети «Le Monde», а також двічі (в 1962 і 1997 роках) був екранізований.
1968 – керівництво країн Варшавського договору схвалило введення військ до бунтівної Чехословаччини
1976 • Радянська космічна станція «Луна-24» здійснила посадку на поверхню Місяця в районі Моря криз. Наступного дня спеціальним модулем вона надіслала на Землю зразки місчного грунту. Це був останній апарат, запущений СРСР до Місяця.
1977 • У Мемфісі відбулись похорони Елвіса Преслі. На них було присутньо близько 75 тисяч чоловік.
1984 – у Москві відбулася церемонія відкриття ігор “Дружба-84”. Це була альтернатива Олімпіаді в Лос-Анджелесі, яку бойкотували соціалістичні країни. Змагання тривали з липня до вересень у СРСР, Болгарії, Угорщині, НДР, КНДР, Монголії, Польщі, Чехословаччині та на Кубі (у різних країнах – із різних видів спорту)
1991 • З метою збереження СРСР шляхом усунення від влади президента Михайла Горбачова він був узятий під домашній арешт під час перебування в урядовій резиденції в Форосі (Крим). Він відмовився добровільно скласти із себе повноваження і владу в країні на себе перебрав Державного комітету з надзвичайного стану (ГКЧП) — почався Серпневий путч.
1992 • Заснована Почесна відзнака Президента України, перша нагорода незалежної України (з 1996 — орден «За заслуги») для нагородження громадян за особисті заслуги у розбудові суверенної, демократичної держави, розвитку економіки, науки і культури України, за активну миротворчу, благодійну, милосердну, громадську діяльність. Відзнакою № 1 був нагороджений письменник Олесь Гончар.
2009 • Грузія офіційно перестала бути членом СНД.
2013 • В Києві з нагоди 1025-річчя Хрещення України-Русі Главою УГКЦ Блаженнішим Святославом (Шевчуком) освячено Патріарший собор Воскресіння Христового, головний собор Української греко-католицької церкви. На церемонії були присутні більше 20 тисяч прочан і представників Української Православної Церкви Київського Патріархату, Української Автокефальної Православної Церкви, Грузинської Православної Церкви.
Тетяна КОНДРАТЬЄВА