Християни сьогодні відзначають Яблучний Спас, Преображення Господнє – велике християнське свято, присвячене явленню Христа трьом апостолам під час молитви. У народі це свято відоме під назвою Яблучний Спас. До цього часу встигають яблука і їх освячують в церкві. М’ясо в цей день під забороною, оскільки триває Успенський піст. Сенс свята полягає в події появи преображеного Христа апостолам і у глибокій людській подяці Богу за дані Ним достиглі плоди.
А ще сьогодні Всесвітній день гуманітарної допомоги (Тільки за деякими оцінками 2013 року, загальний обсяг гуманітарної допомоги у всьому світі склав приблизно 22 млрд доларів США. У 2015 ця сума наблизилася до 28 млрд доларів США. Близько 78% міжнародної гуманітарної допомоги надходять через офіційні урядові організації, в кінцевому рахунку від платників податків. Решта від приватних і благодійних організацій, від благодійних фондів та від корпорацій. За даними ООН, за минуле десятиліття число людей, які постраждали від гуманітарної кризи, подвоїлася. У 2015 році більш ніж 76 мільйонів осіб з 31 країни потребували такої допомоги.
Сьогодні День незалежності Ісламської Республіки Афганістан,
День пасічника України (підраховано, що кожна сьома тонна світового меду – українська. На пасіках країни сьогодні «працює» близько п’яти мільйонів бджолиних сімей. Типовий вулик може виробляти від 13,6 до 45,35 кг меду на рік. У середньому, медова бджола виробляє 1/12 чайної ложки меду протягом свого життя).
19 серпня увійшло до історії людства такими подіями:
1170 • Так і не зібравши війська для повернення великокняжого престолу, у Володимирі помер втретє вигнаний з Києва Мстислав II Ізяславич з роду Мономаховичів. Його волинські володіння перейшли у спадок синам, старший з яких Роман через 30 років захопив Галич, що дало початок т. зв. Галицько-Волинському князівству.
1687 – у с. Березово Олонецького повіту більше тисячі осіб спалили себе на знак протесту проти переходу Росії на триперсне хрещення
1790 – на честь миру зі Швецією страту письменника Олександра Радищева замінили 10-річною каторгою
1839 • На засіданні Французької академії наук в Парижі Луї-Жак Дагер продемонстрував новий процес “перенесення зображень на маленькі срібні пластини” і апарат для створення таких фотозображень. Дагеротипія стала першим практичним способом фотографування.
1888 – у Бельгії відбувся перший у світі конкурс краси
1914 • У Львові створено керівний орган Українських Січових Стрільців — Українську Бойову Управу.
1934 • У ході референдуму 89,9% громадян Німеччини (38 мільйонів) проголосувало за об’єднання посад президента і рейхсканцлера. Згідно із «Законом про верховного голову німецького райху», фюрера і рейхсканцлера об’єднала посади президента і канцлера, зробивши Адольфа Гітлера одноосібним правителем Німеччини.
1936 • У Москві почався відкритий судовий процес над “об’єднаним троцкістсько-зінов’євським антирадянським центром”. Протягом шести днів усі 16 обвинувачених зізнались у створенні такого центру, зв’язках з Троцьким, участі в убивстві Кірова та підготовці змови проти Сталін і були засуджені до розстрілу.
1941 • Декретом верховного головнокомандувача румунської армії маршала Йона Антонеску встановлено румунську адміністрацію на окупованій території України між Дністром і Бугом, яка отримала назву “Трансністрія”, із центром у Тирасполі. Регіон був поділений на 13 жудеців, тобто повітів (19 серпня 1941-го — 29 січня 1944-го). Провінція займала площу близько 40 тис. км² з населенням 2,2 млн осіб: включала територію між Дністром і Бугом у найпівденнішій частині сучасної України, охоплювала південні райони Вінницької та західні райони Миколаївської областей, Одеську область (у тодішніх її адміністративних кордонах), а також лівобережні райони Молдавської РСР і частину території Румунії в її сучасних кордонах.
1942 • У ході Другої світової війни сім тисяч канадсько-британських військовослужбовців здійснили спробу висадитись на французьке узбережжя біля міста Дьєп. Але десант біля Дьєпа зазнав ніщивної поразки — 5 тисяч канадців і 2 тисячі британців наразились на потужну німецьку оборону і за дев’ять годин бою втратили 3614 чоловік убитими, пораненими або взятими в полон. Було втрачено також 106 літаків, 33 транспортних судна, есмінець і 30 танків. Втрати німців склали 591 людину вбитими і пораненими.
1942 – вояки Тараса Боровця-Бульби вчинили напад на Шепетівський залізничний вузол, вивантажили і вивезли до лісу чотири ешелони різноманітного майна та звільнили два ешелони людей, яких вивозили на примусові роботи до Німеччини
1942 – у Барі, Ялтушкові, Підлісно-Ялтушківці Вінницької області, відповідно, розстріляні понад 3000, 450 та 15 євреїв
1944 • Після 550 бойових вильотів і 53 офіційних перемог, 31-річний Олександр Покришкін був втретє нагороджений Золотою зіркою Героя Радянського Союзу. Він став першим тричі Героєм Радянського Союзу.
1945 • У Маньчжурії капітулювала перед радянськими військами японська Квантунська армія. Одночасно в Мукдені радянські війська взяли в полон імператора маріонеткової прояпонської держави Маньчжоу-Го Пу І. Це стало одною з передумов поразки Японії у Другій світовій війні.
1960 • В Радянському Союзі, захоплений 1-го травня американський пілот літака-шпигуна Lockheed U-2 Френсіс Гері Пауерс, засуджений до десяти років ув’язнення — трьох у тюрмі і семи в колонії. Однак, через 18 місяців радянські власті погодились обміняти його на Рудольфа Абеля, агента КДБ, котрий був викритий у США п’ять років перед тим. 10 лютого 1962 року в Берліні на мосту через Ванзеє між Західною і Східною частинами міста відбувся їх обмін. По прибуттю в США, ЦРУ і Сенат зняли з Пауерса будь-які звинувачення щодо іциденту з літаком-шпигуном. В 1970 році він опублікував книгу про ці події, а в 1977-му загинув під час аварії вертольота.
1960 • У СРСР на орбіту відправлено космічний корабель з двома собаками на борту, Білкою та Стрілкою. Політ «Спутник-5» успішно закінчився 20 серпня — це було перше у світі повернення на землю живих істот, що побували в космосі. За час паольоту тривалістю понад 25 годин корабель-супутник здійснив 17 повних обертів навколо Землі, дозволив отримати унікальні наукові дані про вплив факторів космічного польоту на фізіологічні, генетичні та цитологічні системи живих організмів.
1969 – зі збирального конвеєра Харківського тракторобудівного заводу зійшла перша партія колісних тракторів Т-25
1989 • Президент Польщі Войцех Ярузельський призначив одного з лідерів руху «Солідарність» Тадеуша Мазовецького на посаду прем’єр-міністра країни, першого некомуністичного за попередні 42 роки.
1990 • Відбувся I З’їзд народних депутатів степового півдня Молдавської РСР, на якому була прийнята «Декларація про свободу і незалежність гагаузької народу від Республіки Молдова» і проголошена Республіка Гагаузіґ в складі СРСР. Через два дні на надзвичайному засіданні Президії Верховної Ради Молдавської РСР рішення про проголошення республіки було визнано незаконним, а проведення з’їзду депутатів — антиконституційним. Формально Республіка Гагаузія як невизнана держава проіснувала до грудня 1994 року, коли було підписано документ про мирну інтеграцію Гагаузії в Молдову на правах автономії, що і було здійснено до літа 1995 року.
1991 • За розпорядженням створеного напередодні Державного комітету з надзвичайного стану (ГКЧП) президент СРСР Михайло Горбачов був взятий під домашній арешт під час перебування в урядовій кримській резиденції у Форосі. З цього приводу було поширене повідомлення ГКЧП про його нездатність виконувати свої обов’язки за станом здоров’я і про перехід повноважень президента до голови ГКЧП віце-президента Геннадія Янаєва. Метою ГКЧП було зірвати підписання Договору про Союз суверенних держав, намічене на 20 серпня.
У Києві Леонід Кравчук (тоді – голова Верховної Ради) заявив про вихід із лав КПРС. Для протидії ГКЧП в Києві створено УНСО – Українську народну самооборону – парамілітарну організацію при УНС (Українській націоналістичній спілці, згодом – УНА)
2010 • Остання колона американських військ залишила територію Іраку через кордон з Кувейтом — США завершили операцію «Свобода Іраку» і передали відповідальність за безпеку місцевій владі.
Тетяна КОНДРАТЬЄВА