У цей день церква шанує відразу двох святих – преподобного Пімена і мученика Маріна. Інші назви свята: «Маріна», «Пімен», «День хворих і сиріт». Пімен Печерський був ігуменом Печерської лаври до 1141 року, трудився в Дальніх печерах. Постником був названий за те, що їв тільки один раз в день і в мінімальній кількості.

Пімен Багатохворобливий все життя був нездоровий. Після його приходу до Печерського монастиря, одного разу вночі прийшли до нього ангели і здійснили обряд постригу в монахи, попередивши, що день одужання буде означати його швидку смерть. За три дні до смерті Пімен видужав і попрощався з усією братією. У день смерті Пімена над церквою стало зображення трьох вогненних стовпів.

Святий Марін, натхненний полум’яною любов’ю до Христа Спасителя, на одному зі свят в ідольському капище зруйнував жертовник, став топтати ногами жертви і при всіх визнав себе християнином. Після жорстоких катувань святий був обезголовлений.

А ще сьогодні Міжнародний день медичного транспорту, Всесвітній день ліні. Уявіть собі, навіть таке є. Вважається, що батьківщина Дня ліні – Колумбія. Вже не знаємо, як саме колумбійці примудрилися так напрацюватися, що їм знадобилося таке неординарне свято. Але все ж в одному з найбільш густонаселених міст Колумбії – Ітагуі – 20 серпня всі жителі мають право нічого не робити. І Всесвітній день комарів (москітів). Відзначається як пам’ять про відкриття британського доктора сера Рональда Росса, яке він зробив в 1897 році. Йому вдалося встановити, що саме жіночі особини комарів передають малярію між людьми У 1902 Россу була присуджена Нобелівська премія з фізіології і медицини «за роботу з малярії, в якій він показав, як збудник потрапляє в організм, і тим самим заклав основу для подальших успішних досліджень у цій області і розробки методів боротьби з малярією». Росс був членом Лондонського королівського товариства.

20 серпня увійшло до історії людства такими подіями:

636 • Між Візантією і Арабським халіфатом відбулась битва біля ріки Ярмук (нині — Сирія), в якій араби здобули перемогу і захопили майже всю Палестину. Це була перша хвиля мусульманських завоювань, яка сприяла поширенню ісламу за межі Аравійського півострова.

1000 – коронований перший король Угорщини Іштван (Стефан), який заклав основи християнської угорської держави

1348 • Епідемія чуми, відома як «Чорна смерть», досягла Парижа.

У 1619 році голландський корабель доставив в Америку перших 20 африканських негрів, які були продані в рабство мешканцям Джеймстауна.

1741 — данський мореплавець, капітан-командом Вітус Беринг відкрив Аляску

У 1794 році на території Речі Посполитої почалося повстання Костюшка.

1812 – російська вітчизняна війна: імператор Олександр I призначив головнокомандувачем російської армії Михайла Кутузова

У 1868 році в США було офіційно проголошено закінчення війни Півночі і Півдня.

1896 – у Києві відбулося освячення кафедрального собору святого Володимира. В 1852 році Філарет, митрополит Московський, запропонував збудувати у Києві храм на честь майбутнього дев’ятисотріччя Хрещення Русі київським князем Володимиром. Громадяни з усіх частин Російської імперії почали масово жертвувати кошти на храм і в 1859 році загальна сума пожертв досягла 100 000 російських рублів. Спорудження храму розпочалося в 1862 році, а закінчилося в 1882 році. На урочистому осячуванні собору, що відбулося 20 серпня 1896 року, був присутнім імператор Микола II з дружиною Олександрою Федорівною. У радянські часи собор залишався діючим храмом, виконуючи функції кафедрального собору Києво-Галицької митрополії Руської Православної Церкви. В 1992 році, після утворення Української Православної церкви — Київського Патріархату храм став Патріаршим кафедральним собором цієї конфесії.

У 1896 році був запатентований телефон з набірним диском.

У 1912 році Томас Едісон запатентував фонограф і електробатарею.

1914 • З переходу російською армією ріки Збруч почалась Галицька битва, одна з найбільших в ході Першої світової війни, в результаті якої до середини вересня війська генерала Миколи Іванова зайняли Східну Галичину і Північну Буковину.

1916 • Німецька субмарина «U-35» завершила своє рекордне 25-денне плавання по Середземному морю, в ході якого було потоплено 54 кораблі супротивника.

У 1925 році відкрилася перша лінія Римського метро.

1925 • Постановою Ради Народних Комісарів УСРР на Чернечій горі в Каневі засновано Канівський музей-заповідник «Могила Т. Г. Шевченка». Тепер — Шевченківський національний заповідник.

1939 • На річці Халхін-Гол радянсько-монгольські війська під командуванням Георгія Жукова почали наступальну операцію з оточення і знищення японського угрупування військ, яка успішно закінчилась 31 серпня. Поразка на фронті та зміна геополітичних розкладів на світовій арені змусили японський уряд звернутися до СРСР з пропозицією припинити військові дії і відповідна угода була підписана 15 вересня 1939 року.

1940 • У передмісті Мехіко льодорубом смертельно поранено російського емігранта-революціонера Лева Троцького, котрий помер наступного дня. Убивцею був іспанський революціонер Рамон Меркадер, агент НКВД, що виконував особисте замовлення Йосифа Сталіна. Помер Троцький наступного дня, а Меркадер був засуджений до 20 років ув’язнення — його особу остаточно вдалось ідентифікувати лише в 1946 році, після передачі поліцейського архіву з Іспанії.

1941 – рейхсканцлер нацистської Німеччини Адольф Гітлер видав декрет про створення рейхскомісаріату “Україна” з центром у Рівному. На посаду рейхскомісара призначено гауляйтера Східної Прусії Еріха Коха.

До складу РКУ пізніше увійшли території Рівненської, Луцької, Кам’янець-Подільської, Вінницької, Житомирської, Київської, Полтавської, Миколаївської, Кіровоградської, Дніпропетровської, Запорізької областей УРСР та південні райони Пінської, Брестської та Поліської областей БРСР

1944 • Почалась Друга Яссько-Кишинівська операція, яка закінчилась 29 серпня звільненням Молдови, Ізмаїльської області та виведенням Румунії з війни. В ході операції радянські війська втратили 12,5 тисяч чоловік, а німецькі і румунські війська — 18 дивізій; 208 600 німецьких і румунських солдатів і офіцерів попали в полон.

1945 • Після атомного бомбардування американцями Хіросіми і Нагасакі в Радянському Союзі створено Спецкомітет уряду під керіництвом Лаврентія Берії, метою котрого стало прискорення розробки власної ядерної зброї.

1953 – Радянський Союз оголосив про успішні випробування водневої бомби

1968 – початок операції “Дунай”: вояки СРСР та країн Варшавського договору перетнули кордони Чехословаччини задля придушення Празького повстання

У 1969 році учасники групи The Beatles Востаннє зустрілися в студії звукозапису в повному складі, завершивши роботу над альбомом “Abbey Road”. Останньою піснею, над якою вони працювали разом, була “I Want You (She’s So Heavy)”. Одним з помічників під час запису і монтажу альбому був звукоінженер Алан Парсонс, який створив пізніше популярну групу.

1974 • Американський бейсболіст Лінн Райан (“Каліфорнійські ангели”) встановив рекорд швидкості подачі м’яча — 162,4 кілометра на годину, не побитий і сьогодні.

1975 • Американська непілотована міжпланетна станція «Вікінг-1» стартувала з космодрому на мисі Канаверал (штат Флорида) у напрямку до Марса. 19 червня наступного року вона увійшла у навколомарсову орбіту, а 20 липня 1976 року «Viking-1» приземлилась на поверхню планети і стала першим космічним апаратом, що досягнув поверхні Марса.

У 1980 році італійський альпініст Райнхольд Месснер вперше підкорив Еверест поодинці без використання дихальної кисневої маски.

1980 – Міністерство зв’язку УРСР віддало розпорядження про глушіння радіостанцій “Голос Америки”, Бі-Бі-Сі й “Німецька хвиля”

1991 • Для протидії державному перевороту в СРСР більше 100 тисяч чоловік вийшли на акції протесту біля Білого дому в Москві. Велелюдні мітинги протесту проти політики т. зв. Державного комітету з надзвичайного стану (ГКЧП) відбулись також в Ленінграді на Двірцевій, у Києві, Львові. Президія Верховної Ради УРСР ввечері ухвалила заяву, в якій зазначалося, що постанови ГКЧП не мають юридичної сили на території України, поки відповідні питання не вирішить Верховна Ради України.

1991 – закрито Семипалатинський ядерний полігон у Казахстані, перший і один із найбільших ядерних полігонів в СРСР

1991 • Естонія проголосила про відновлення своєї незалежності і вихід зі складу СРСР.

1993 • У Києві почався I Всесвітній з’їзд українських вчителів.

1996 – почали перший трансатлантичний похід флагман ВМС України “Гетьман Сагайдачний” і великий десантний корабель “Костянтин Ольшанський” (до Норфолка, штат Вірджинія)

1998 • Через 13 днів після вибухів у Дар-ел-Салемі (Танзанія) і Найробі (Кенія), де були підірвані американські посольства, що привело до загибелі 224 і пораненню більше 4800 осіб, США нанесли ракетний удар по базах арабського терориста Усами бен Ладена в Афганістані і Судані. 70 ракет були випущені по трьох тренувальних таборах в Афганістані, але серед 24-х загиблих бен Ладена не виявилось. Тринадцять ракет, пущених по фармацевтичному заводу в Хартумі, де, як вважалось, виготовлялись компоненти хімічної і бакторологічної зброї, привели до смерті лише нічного охоронця.

2001 • 27-річний український емігрант Микола Солтис у США убив свою вагітну дружину, ще чотирьох родичів і сховався з 3-річним сином, якого наступного дня також знайшли мертвим. Самого злочинця затримали 30 серпня в будинку його матері. У лютому наступного року Микола Солтис покінчив життя самогубством, перебуваючи у в’язниці міста Сакраменто.

У 2002 році корпорація “Дженерал моторс” оголосила про відкликання семисот тисяч автомобілів. У пікапах і мікроавтобусах “Шевроле” і “ДЖІ-ЕМ-СІ”, вироблених в 2000 році, були виявлені неполадки в подушках безпеки.

Тетяна КОНДРАТЬЄВА