European Heritage Days, або Дні європейської спадщини, з 1991 року відзначають кожного вересня по всій Європі. Принцип ідеї, започаткованої Радою Європи, простий: відкрити двері зазвичай недоступних для огляду пам’яток і завдяки екскурсіям та іншим заходам «оживити» їх. Ця традиція покликана привернути увагу до культурної спадщини та її ролі у розвитку сучасного суспільства.
У 2021 році ДЄС присвятили темі інклюзивної та різноманітної спадщини, щоб заохотити широку аудиторію брати участь у подібних заходах і підкреслити, що взаємодія з людьми та спільнотами з різним культурним походженням збагачує наше життя.
У Вінниці так само приділили особливу увагу покращенню доступності заходів. Організатором ДЄС у місті став департамент маркетингу міста та туризму Вінницької міської ради у партнерстві з ГО «Гармонія», Вінницьким обласним краєзнавчим музеєм, Вінницьким обласним художнім музеєм, Центром історії Вінниці та Вінницькою обласною клінічною психоневрологічною лікарнею ім. акад. О.І. Ющенка.
«У роботі з доступністю музеїв та інших локацій у Вінниці ми працюємо не з нуля, а з тим, що нам дісталося у спадок від попередньої епохи, – говорить голова правління ГО «Гармонія» Людмила Нецкіна. – Люди з інвалідністю та маломобільні групи населення можуть відвідати досить обмежену кількість закладів, щоб дізнатися більше про історію міста. Їх адаптація вимагає багато фінансових вкладень і конструктивних рішень. Але зараз на це звертають значно більше уваги, що є великим проривом і дає гарні перспективи у реалізації ідей доступності».
«Безбар’єрність буває не тільки фізичною, – додає директор департаменту маркетингу міста та туризму Вінницької міської ради Олександр Вешелені. – Такі заходи, як цьогорічні заходи ДЄС, допомагають формувати навички роботи з різними групами для музейних працівників та гідів. Є окремі принципи роботи з маломобільними людьми, людьми з вадами слуху чи зору, з функціональними обмеженнями, зокрема психічними. У кількох вінницьких локаціях вже є хороші приклади і по доступності, і по спеціальних програмах. Так, з дітьми із аутизмом працює Вінницький обласний художній музей. А центр ремесл «Дунстан» за підтримки Українського культурного фонду цього року реалізує цікавий проєкт популяризації середньовічної історії для дітей з особливими освітніми потребами».
#ДніЄвропейськоїСпадщини стартували у Вінниці в п’ятницю, 24 вересня, публічною дискусією «Культура. Туризм. Інклюзія». На ній тему доступності обговорювали представники туристичних закладів міста, громадських ініціатив та усі охочі послухати, які інклюзивні аспекти у Вінниці вже реалізовані, а які ще необхідно втілити. Серед спікерів дискусії були голова правління ГО «Гармонія» Людмила Нецкіна, керівниця оргкомітету Міжнародного форуму інклюзивності у Чернівцях Марія Нікітіна та керівник Центру ремесел «Дунстан» Сергій Десяк. Було, зокрема, презентовано проєкт «Inclusive Travels in Ukraine: доступність музеїв України», який готує сайт з інформацією про рівні доступності музеїв по всій Україні.
У суботу та неділю Дні європейської спадщини у Вінниці продовжились серіями екскурсій та майстер-класів від обласних музеїв та вінницьких гідів, які врахували потреби людей з інвалідністю та маломобільних груп населення. Художній музей проводив екскурсії «Різноманітність у живописі» та майстер-класи з гончарства. Краєзнавчий музей організував екскурсії на тему «Інтерактивний музей: включайся та пізнавай!» та ярмарку майстер-класів «Спадщина майстрів: ремесло для всіх», де охочі змогли дізнатися ази створення ювелірних прикрас, витинанок та ляльок-мотанок.
Гідеса Оксана Роздорожнюк провела інклюзивну оглядову екскурсію містом для представників громадської організації «Гармонія», а Тетяна Рибак – екскурсії по психоневрологічній лікарні ім. О. Ющенка «Дім вар’ятів» з ексклюзивною можливістю потрапити у музей медичного закладу та інклюзивну екскурсію центральною частиною міста «Мама Мія Вінниця» для батьків з дитячими візочками. Загалом події ДЄС у Вінниці цьогоріч відвідало понад 250 людей.