На Вінниччині наближаються до завершення роботи з розчистки ділянки річки Вільшанка в Турбівській територіальній громаді. На це з обласного бюджету спрямовано понад 6 мільйонів гривень.
Днями голова обласної Ради Вячеслав Соколовий побував у Турбівській громаді та ознайомився з ходом робіт. Від мулових наносів очищають ділянку завдовжки 2 км, ширина русла там становить від 160 до 250 м.
– Загальна площа очищеного плеса річки – 37,4 га, – розповів Олександр Паламарчук, голова Обласного фонду сприяння інвестиціям та будівництву, який і виконує очисні роботи. – З річки Вільшанка виймуть 110,9 тис. куб.м мулу. Глибина збільшиться на 0,8-2,5 м, до очищення вона була в деяких місцях меншою за 80 см. На річці працюють два земснаряди та екскаватор на понтонах.
Вартість очисних робіт – 7,2 млн грн, із яких 1,08 млн грн – кошти місцевого фонду охорони навколишнього середовища, 6,12 млн грн – кошти з обласного екологічного фонду.
Турбівський селищний голова Ігор Соць підкреслює, що розчистка річки Вільшанка відбуваються за ініціативи та підтримки обласної Ради.
– Якщо ми цього не будемо робити, то в якому стані буде наша вода? Загалом – наша екологія? Нам потрібний результат! І починати варто з таких проєктів, – каже Ігор Соць. – Річка стане чистою, ми зможемо розвивати зелений туризм у громаді, облаштовувати бази відпочинку, створювати нові робочі місця.
Річка Вільшанка впадає в Десну, а та, в свою чергу, в районі Стрижавки – в Південний Буг. Саме там відбувається водозабір підприємством «Вінницяоблводоканал».
– Забрудненість води впливає й на собівартість її підготовки для споживання, адже кількість реагентів, що використовуються, залежить від тієї якості, яка заходить на фільтрацію, – пояснює Вячеслав Соколовий. – Взагалі, будь-яка річка – це частина екосистеми. Людям необхідні чисті водойми, де можна створити місця для відпочинку. Крім того, в умовах забруднення з річок зникає все живе, гине риба.
Після розчистки Вільшанки на черзі – розчистка Південного Бугу в Хмільнику. 1 жовтня на засіданні конкурсної комісії обласного фонду охорони навколишнього природного середовища було ухвалено рішення про виділення 5 млн грн Хмільницькій громаді для виконання першочергових заходів з очистки від мулованих наносів ділянки Південного Бугу протяжністю 7,3 км та збільшення глибини річки на плесах на 1,5-2 метри.
Уже відбувся аукціон на проведення робіт, і через кілька днів буде оголошено переможця, – каже Вячеслав Соколовий. – Загальна кошторисна вартість цього проєкту складає 50 млн грн.
Розчистка Південного Бугу в районі Стрижавки вже дала свої результати: збільшилась проточність річки, звільнено від намулу 200 джерел, які почали додатково постачати чисту питну воду в головну річкову артерію області. Тепер у Стрижавській громаді реалізовується проєкт із будівництва системи каналізації в смт Стрижавка.
На завершення першочергових робіт громада отримає 5 мільйонів гривень із обласного фонду охорони навколишнього природного середовища, – зазначає голова обласної Ради. – Проєкт передбачає будівництво двох насосних станцій каналізації та мережі трубопроводів протяжністю понад 10 кілометрів. Це дозволить забезпечити централізованим водовідведенням понад 11 тисяч людей. Цього року на реалізацію заходів в обласному бюджеті вже передбачено 6 млн 86 тис. грн, а в селищному – 2 млн 862 тис. грн.
Вячеслав Соколовий також підкреслює, що питання водопостачання, водовідведення, якості питної води враховано в стратегіях розвитку, які ухвалюються в громадах, і робота буде системною.
Віктор Маркович