У Вінниці створюється перший соціальний інклюзивний ресторан. Там, серед інших, працюватимуть люди з інвалідністю. Заклад отримав назву «Коцюбинський 220»; він знаходиться на однойменній вулиці. Матиме статус громадського простору з подільською кухнею, де можуть збиратися однодумці.
-Це можуть бути молодіжні збори, концертні і культурні програми, фотовиставки, виставки картин. Приміщення для громадського простору наша громадська організація осіб з інвалідністю отримала в оренду. Плануємо офіційно відкрити «Коцюбинський 220» на початку туристичного сезону, а після його завершення зробити ремонт, – розповіла засновниця соціального ресторану і громадського простору «Коцюбинський 220» Олена Павлова.
Вона повідомила, що у громадському просторі зможуть працювати навіть незрячі і нечуючі вінничани.
-Незрячі, приміром, щось фасуватимуть. А нечуючі офіціанти за допомогою мови жестів спілкуватимуться із клієнтами. Люди із вадами працюватимуть повільніше звичайних, але до цього мають бути готовими наші клієнти. Вони повинні розуміти важливість проєкту щодо працевлаштування осіб з інвалідністю. А взагалі головною фішкою нашого ресторану буде подільська кухня. Приміром, годзя, борщ на вишні і білий борщ, пироги, вареники, лежні, таратута. Це буде сезонна кухня, – пояснила вона.
Днями до «Коцюбинського 220» завітали члени Вінницької обласної організації Українського товариства сліпих (УТОС). Можливо, хтось із них з часом працюватиме у цього громадському просторі із подільською кухнею. А поки що творчі вінничанами із вадами зору влаштували там невеличкий концерт під назвою «Українське ретро». До речі, він припав саме на День народження Олени Павлової.
-Наш колектив художньої самодіяльності представив малі вокальні форми і поезію. Зокрема, класику української естради. Приміром, пісню «Галичаночка», яку написав незрячий поет Микола Красюк. А також романс члена нашого організації УТОС Олександра Войтка на вірші незрячої поетеси Людмили Дворніцької, – розповіла співробітниця центру культури «Щедрик», яка працює з інвалідами по зору на підприємстві УТОС, Наталія Слюсарчук.
Вона додала, що у Вінниці не так багато підприємств і установ, де отримують роботу люди з інвалідністю. Тому дуже сподівається на успішність проєкту «Коцюбинський 220».
Водночас у громадському просторі «Коцюбинський 220» вже триває виставка-продаж екосумок, які виготовляють незрячі, а також люди на візку.
-Коли вони продаються, нам дуже приємно. Бо таким чином вінничани підтримують земляків з інвалідністю. Коштують екосумки від 180 гривень, – сказала майстриня Оксана Войтко.
Фелікс ЖАНІН