На робочій нараді з презентацією Вінницького обласного управління лісового та мисливського господарства (ВОУЛМГ) виступив начальник управління Бондар А.О. Основну увагу Анатолій Омелянович приділив сучасному стану лісовідновлення, лісорозведення та формування високопродуктивних лісових насаджень у дібровах Вінниччини.
Держпідприємства лісового господарства області велику увагу приділяють питанням невиснажливого використання лісових ресурсів та формування біологічно стійких високопродуктивних насаджень. Всі держлісгоспи використовують передові методи вирощування лісових культур, зокрема, дуба звичайного, різновікові насадження якого із введеними інтродукованими та аборигенними породами є гордістю вінницьких лісівників.
Бондар А.О. особливу увагу учасників наради звернув на досвід вінницьких лісівників з екологічно орієнтованого ведення лісового господарства. Адже Україна приєдналася до загальноєвропейського процесу розробки принципів, спрямованих на збереження та поновлення біорізноманіття лісових екосистем, невичерпне, збалансоване і постійне лісокористування. Дотримується цієї лінії й Вінницьке ОУЛМГ, створивши в лісових угіддях державних лісогосподарських підприємств понад 80 експериментальних об’єктів. Це ділянки з екологічно орієнтованого ведення лісового господарства закладені спільно з науковцями (кафедрою лісівництва НУБІП України). Перші ділянки створено ще у 2006 році на базі ДП «Крижопільський лісгосп». Цінним є досвід вирощування на демонстраційних ділянках лісових культур в умовах безперервного існування лісу.
На даних ділянках (так званих кругових площадках) досліджують насінневе природне поновлення лісу, способи рубки як захід сприяння природньому поновленню лісу. Для успішного проходження етапів поновлення лісу необхідно проводити заходи, які спрямовані на підвищення плодоношення дерев, появу молодого покоління деревних видів, збільшення його кількості та збереження. Використання природного поновлення має певні екологічні (у першу чергу, для збереження генофонду) та економічні переваги (передбачає зниження виробничих витрат у 3-4 рази).
Бондар А.О. відзначив, що лісівники Вінниччини протягом останніх десятиліть вдосконалили технологію створення Подільських дібров і головним завданням на теперішньому етапі є вирощування насаджень за умов безперервного існування лісу з головною лісоутворюючою породою – дубом звичайним (в межах 80% у дібровних умовах). Виконанню даного завдання допомагає мережа експериментальних дослідних об’єктів, серед яких демонстраційні ділянки ДП «Іллінецький лісгосп» відзначаються особливими результатами.
Голова Державного агентства лісових ресурсів України на лісових ділянках Вінницького та Демидівського лісництв ДП «Вінницький лісгосп» (директор В.В. Попельнюк, головний лісничий Є.В. Ільченко) мав змогу побачити, як лісівники Вінниччини формують високопродуктивні дубові насадження.
Болоховець Ю.В. ознайомився з технологією формування високопродуктивних біологічно стійких лісових насаджень дуба звичайного у складі з горіхом чорним, грушею лісовою, черешнею, берекою, модриною, псевдотсугою, особливостями проведення рубок догляду в молодняках та догляду за формою стовбура дерев головних порід, використання мульчера при догляді за лісовими культурами.
Демидівське лісництво
Квартал 2 вид.18 пл.1,9 га. Л.к. 2017 року. 4х0,7 м, 3рДз1рГхч3рДз1рБер3рДз1рДгл3рДз1рГшз3рДз1рГхч3рДз1рМдє.
Догляд за формою стовбура – 2019 рік.
Квартал 4 вид.1 пл.2,5 га. л/к 2009 р. 4х0,7 м, 9рДз1р Мдє.
Догляд за формою стовбура – 2013 рік, освітлення – 2014 рік.
Квартал 4 вид. 10 пл. 0,9 га. Л.к. 2009 року. 3х0,7 м 3рДз1рЛпд3рДз1рЧш. Догляд за формою стовбура – 2013 рік, освітлення – 2014 рік, прочищення – 2019 рік.
Квартал 4 вид.11 пл.1,7 га. Л.к. 2017 року. 4х0,7 м, 3рДз1рГхч3рДз1рБер3рДз1рДгл3рДз1рГшз3рДз1рГхч3рДз1рМдє. Догляд за формою стовбура – 2019 рік.
Квартал 4 вид.12 пл.1,5 га. Л.к. 2011 року. 4х0,7 м, 10Дз. Догляд за формою стовбура – 2013 рік, освітлення – 2016 рік.
Квартал 4 вид.19 пл.2,0 га. Л.к. 2003 року. 10Дз. Освітлення – 2011 рік, прочищення – 2016 рік.
Квартал 4 вид. 18 пл.1,2 га. Л.к. 2018 року. 3х0,7 м. 4рДз1рГхч4рДз1рБер4рДз1рДгл.
Лісові культури створено садивним матеріалом з закритою кореневою системою.
Квартал 4 вид.23 пл.3,4 га. Л.к. 2006 року. 4х0,7 м. 4рДз1рГшз. Догляд за формою стовбура – 2011 рік, освітлення – 2015 рік, прочищення – 2019 рік.
Квартал 4 вид.22 пл.1,3 га. Л.к. 2008 року. 3х0,7 м. 4рДз1рГхч4рДз1рГшз5рДз 1рГхч5рДз1рГшз. Догляд за формою стовбура – 2013 рік, освітлення – 2014 рік, прочищення – 2019 рік.
Вінницьке лісництво
Квартал 29 вид 3 пл. 2,2 га. Л.к. 2021 року. 3рДз1рГхкп3рДз1рДгл 3рДз1рБер3рДз1рГхч.
Квартал 29 вид. 11 пл. 1,1 га. Л.к. 2019 року. Створення л. к. з закритою кореневою системою, обробіток грунту – ПКЛ-70 + КЛБ-1,7, механізований догляд за л. к. – КЛБ-1,7. Схема розміщення 3х0,7, схема змішування 3рДз1рГхч3рДз1рБер3рДз 1рГік.
Проведення догляду за міжряддями за допомогою мульчера SEPPI-M.
Квартал 35 вид.8 пл.3,0 га. Л.к. 2009 року. 3х0,7 м. 3рДз1рГхч3рДз1рЧш. Догляд за формою стовбура – 2013 рік, освітлення – 2016 рік, прочищення – 2021 рік.
Квартал 35 вид. 7 пл.2,4 га. Л.к. 2011 року. 3х0,7м, 3рДз1рГхч3рДз1рЧш3рДз1рГшз.
Догляд за формою стовбура – 2013 рік, освітлення – 2016 ік, прочищення – 2022 рік.
Під час огляду ділянок Юрій Віталійович цікавився результатами експерименту зі створення лісових культур методом шпиговки жолудя, посадковим матеріалом з відкритою і закритою кореневою системою на лісовій ділянці, розділеній на три секції. На тверде переконання Голови ДАЛРУ, досить перспективним, стратегічно вірним, є вирощування інтродуцента горіха чорного, який має цінну деревину, втричі дорожчу від деревини дуба. Абсолютно вірним є введення до складу лісових культур аборигенних плодових порід: груші лісової, черешні, яблуні, береки лікарської. Особливо Ю.В.Болоховець відзначив важливість введення береки лікарської. Це аборигенна для подільських дібров порода, яку мало знають мешканці інших регіонів. Адже берекові насадження були практично знищені промисловим виробництвом 200 років тому, і сьогодні берека занесена до Червоної книги України. Також Голова порівняв приріст таких схожих, на перший погляд, шпилькових порід, як модрина та дугласія. Відзначив прекрасний приріст молодих культур модрини, в чому дугласія на ділянці того ж віку значно відстає.
Бондар А.О. підкреслив, що вся робота держпідприємств лісового господарства області в питаннях лісовідновлення та лісорозведення має бути максимально ефективною. Тому що це – майбутнє лісове багатство України. А якісне вирощування лісових культур дає суттєві резерви і можливості для отримання з одного гектара землі до 500-600 кубометрів деревини. А для цього необхідно провести цілий комплекс лісогосподарських заходів.
- Особливу увага приділити проектуванню лісових культур, вирощуванню посадкового матеріалу із закритою і відкритою кореневою системою.
- Створювати лісові культури стандартним посадковим матеріалом із прямим стовбуром. Висаджувати посадковий матеріал із закритою кореневою системою за допомогою спеціального пристрою.
- Посадку сіянців здійснювати на розпушену смугу в гребінь, створений культиватором КЛБ-1,7 шляхом нагортання родючого ґрунту. Рихлення, особливо в перший рік, має бути постійним, щоб забезпечити аерацію грунту. Це дає рослинам посилену енергію росту, можливість більше використовувати поживні речовини, сконцентровані в гумусовому горизонті ґрунту, сприяє максимальній приживлюваності саджанців лісових культур та інтенсивному росту, що дозволяє переводити культури в покриту лісом площу через 3 роки, а не через 5 років. Цим самим ми рятуємо рослину від негативного впливу бур’янів та деревної рослинності.
- Збільшити кількість посадкових місць головної породи за рахунок звуження міжрядь та в рядах. Оптимальна відстань між рядами – 3-4 м, відстань між стовбурами – 0,7 м.
- Вводити до складу лісових культур чистими рядами до 20 – 25 % загальної кількості посадкових місць горіх чорний, черешню звичайну, грушу звичайну, береку лікарську, бархат амурський, гікорі білий, гікорі гіркий, модрину європейську, модрину японську, псевдотсугу. Вони створюють цілісну і збалансовану систему біорізноманіття. Аборигенні плодові деревні породи приваблюють тварин та пташок, які є природними ворогами комах-шкідників. Підгінні породи створюють умови для росту рівної деревини дуба, формують нижню частину стовбура.
- В перші роки вирощування обов’язково проводити чотирикратний, трикратний, двократний механізований догляд, щоб постійно обабіч рядів головної породи, особливо дуба звичайного, ґрунт був у розрихленому стані. В такому разі відпадає потреба доглядати за культурами 5 років, бо вже у 3 роки маємо необхідні параметри для переводу у покриту лісом площу.
- Використовувати при догляді за молодими насадженнями дворядний культиватор 4-секційного КЛБ 1,7. Перевага в тому, що за один прохід агрегат робить догляд із розгортанням та нагортанням ґрунту. Звичайним культиватором така робота виконується за два проходи.
- З метою формування ділового стовбура, починаючи з 2-3 річного віку, проводити догляд за формою стовбура і кроною головних лісотвірних порід, не дивлячись на те, що посадковий матеріал сортується при викопуванні з розсадника.
- При проведенні освітлення, прочищення, прорідження вирізати черешню, яка є цінною деревиною і набуває віку стиглості біля 40 років. Таким чином з’являється можливість для максимального світлового приросту деревини дуба звичайного.
- При проведенні прохідної рубки залишати найбільш якісні особини дуба.
Підводячи підсумки огляду демонстраційних ділянок, Голова ДАЛРУ Болоховець Ю.В. підкреслив:
– Лісівники Вінниччини успішно реалізовують стратегічний курс – підвищення продуктивності дубових лісів та збагачення їх породного складу. Адже дуб звичайний – цінна, переважаюча порода лісових насаджень Поділля. І лісові ділянки високопродуктивних різновікових культур дуба звичайного, представлені в презентації, в лісових насадженнях області, є тому яскравим підтвердженням.
Лісовідновлення і лісорозведення, процес формування високопродуктивних насаджень у вінницьких лісівників – це продумана стратегія. Постійна, планомірна. Відмінний стан лісових культур є свідченням багаторічної, цілеспрямованої, фахової роботи лісівників у справі створення майбутніх високопродуктивних дубових насаджень. Успішний досвід вінничан зі створення високопродуктивних дубових насаджень заслуговує на вивчення і впровадження в практику роботи лісівників України.
Прес-служба Вінницького ОУЛМГ
Кому гроші носили наверх ті, проти кого порушені карні справи ДБР?