У своїх гаражах ховала зброю, якою вбивали її земляків, та здавала інформацію про українських військових.

– 45-річна Людмила — з села Миколаївки Бериславського райо­ну Херсонської області. Коли сюди зайшли ворожі війська, вона отримала аусвайс орків та дуже цим пишалася. Не тільки впустила до себе росіян, але й облаштувала склад боєкомплектів у своєму гаражі, — розповіли про свою землячку херсонці у Вінниці.

– Люда мала ФОП, у своїх теплицях вирощувала сезонні овочі і фрукти. Для «під­тримки» свого бізнесу пішла до окупантів. Через окупаційну адміністрацію мала доступ до води, коли інші просто страждали від засухи… Щоб вислужитися перед загарбниками і мати додаткові «пільги», здавала ворогу неугодних та проукраїнських сусідів, і не тільки. Люда вміло користувалася зв’язками із тією «владою». Один з її синів — відомий сєпар, але йому вдалося втекти до Німеччини через треті країни, — розповіли херсонці.

Днями у Він­ницькій СБУ повідомили, що мешканку Берислава затримали.

– Правоохоронці встановили, що жінка передавала до створеної агресором «воєнної комендатури» списки учасників АТО та усіх інших, хто потен­ційно міг чинити спротив загарбникам.

Отримані відомості ворог використав для проведення масових «облав» на помешкання місцевих жителів та викрадення людей. Від потерпілих вимагали «зізнання» у сфабрикованих справах. А у разі відмови – застосовували тортури і погрожували вбивством, — повідомили в СБУ.

— Зловмисниця допомагала окупантам орієнтуватися на місцевості, вказувала найкоротші шляхи до населених пунктів Бериславського району для його захоплення. Допомагала у «розквартируванні» ро­сійських окупаційних підрозділів в оселях українців, які перебували на підконтрольній українській владі території.


Після звільнення частини регіону вона намагалася втекти за кордон, щоб уникнути правосуддя. Але співробітники СБУ своєчасно встановили її місце знаходження і затримали поблизу одного з місцевих об’єктів критичної інфраструктури Вінниччини. Правоохоронці встановлюють, що насправді вона там робила, чи не збирала інформацію, щоб потім «злити» координати? Бо під час обшуку у затриманої знайшли мобільний телефон, де переписка з окупантами....

– Нарешті, скільки наших хлопців з села поздавала. Ще треба посадити її чоловіка і синочка, вони ж були заодне, теж рашистам в комендатурі зади підтирали. А говорили, що викрутяться? — запитує Тетяна Мироненко.

У СБУ поки за чоловіка і сина не поширюють інформації. Але запевнили: затриманій уже повідомили підозру у державній зраді. Триває досудове розслідування для встановлення всіх обставин злочинної діяльності.

Про «стукачку» уже дізналися не лише її земляки з Херсонщини, але й з Вінниччини. Бо, як з’ясувалося, Люда родом із села Брицьке колишнього Липовецького району, яке зараз у складі Турбівської громади.

­– Так, ми знаємо про затриману та її співпрацю з ворогом від правоохоронців. Перевіряли, чи не з’являлася вона у рідному селі, але її сліду тут немає, — повідомив Турбівський селищний голова Ігор Соць.

Людмила ПОЛІЩУК