Ця «колегія», зауважив він, попри те, що називає себе незалежною громадянською інституцією, насправді є пропагандиським рупором Кремля. Зокрема, з початку збройної агресії Росії проти України вона не ухвалила жодного рішення чи заяви щодо дезінформаційних російських наративів і війни як такої.

Ще у квітні 2022 року, нагадав Погорєлов, українська Комісія з журналістської етики, яка на той час була членом AIPCE, закликала виключити російську «Общественную коллегию по жалобам на прессу» та її представників з Альянсу незалежних пресрад Європи через бездіяльність щодо багаторічної брехні, маніпуляцій та розпалювання мови ворожнечі у російських медіа по відношенню до України.

21 жовтня 2022 року AIPCE під час загальних зборів розглянув скаргу Комісії з журналістської етики щодо виключення з організації російської «коллегии». Однак за підсумками таємного голосування необхідної кількості голосів для ухвалення такого рішення не знайшлось.


Тоді на знак протесту проти того, що росіяни так і залишились у складі Альянсу, КЖЕ заявила про вихід з нього. «Комісія з журналістської етики заявляє про повне припинення свого членства в Альянсі незалежних пресрад Європи (AIPCE). Участь Росії в цій організації ставить під сумнів її здатність відповідати заявленим цілям та суперечить цінностям етичної журналістики, якими ми керуємося», — повідомила тоді КЖЕ.

У знак солідарності з українськими медійниками членство в AIPCE призупинили представники ще дев'яти країн.

«Тоді ми разом з колегами з цих країн висловили недовіру координаційному комітету Альянсу і поставили вимогу про те, щоб до нового складу координаційного комітету увійшли як ті, хто залишився в AIPCE, так і ті, хто призупинив у ньому членство. Це була друга наша вимога після вимоги виключити Росію. І зараз вони обидві виконані. Тому я поставив на голосування членів КЖЕ питання про повернення. Після того, як воно буде ухвалено, ми будемо координуватися щодо подальших кроків», — розповів «ДМ» Погорєлов, який є головою Всеукраїнської громадської організації «Комісія з журналістської етики».

За його словами, метою КЖЕ було не послаблення Альянсу, а його посилення. Оскільки Альянс не був здатний ухвалити рішення про виключення Росії, у якій немає ані свободи слова, ані саморегулювання медіа, то він втрачав свою вагомість. Зараз, коли таке рішення ухвалено, логічним буде посилити AIPCE через повернення до нього і України, і тих країн, які призупинили в ньому членство, вважає Погорєлов.

«Оскільки перша частина нашого плану вдалася, сподіваюсь, вдасться й друга», — сказав він.

AIPCE — це мережа незалежних рад преси та медіа в Європі для посилення співпраці та обміну інформацією.

Крім України, яка вийшла з Альянсу, і Росії, яку нині звідти виключили, до організації входять 26 країн: Австрія, Бельгія, Великобританія, Німеччина, Вірменія, Боснія і Герцеговина, Кіпр, Болгарія, Естонія, Фінляндія, Франція, Грузія, Угорщина, Косово, Ірландія, Чорногорія, Люксембург, Молдова, Нідерланди, Північна Македонія, Норвегія, Сербія, Іспанія, Швеція, Швейцарія, Туреччина. Призупинили членство Вірменія, Данія, Естонія, Фінляндія, Грузія, Ірландія, Молдова, Норвегія та Швеція.