Яке відношення має батько його дружини, нардепа Ірини Борзової, з яким її мама розлучилась дуже давно і він має зараз другу дружину, до діяльності голови ОДА? Скандал викликала стаття у місцевому «Вінбазарі».

Ось що там пишуть: журналісти знайшли російське громадянство у тестя начальника Вінницької військової адміністрації Сергія Борзова Наума Барулі, що є батьком народної депутатки від «Слуги народу» з Вінниччини Ірини Борзової. Відомий продюсер КВК та «Ліги сміху» також має бізнес та нерухомість у окупованому Криму, який перереєстрований за законодавством РФ. Незважаючи на це, чоловік претендував на державне фінансування нових розважальних проєктів в Україні.

«Вінбазар» посилається на розслідування програми «Схеми: корупція в деталях».

Враховуючи, що мова йде про вінничан, ми спробували вислухати опонентів цієї родини і прихильників. Бо тут ціла історія для неабиякого роману.

Ну хто з старшого покоління не знає Наума Барулю, батька Вінницького КВН?

А ось що розповіли приятелі Наума Барулі, який витягнув не одну команду КВН з Вінниці і України на сцену цього популярного телешоу:

— Вінничанам тієї пори відомо, що Наум Баруля був одним із найкращих продюсерів команд КВН в колишньому СРСР. А програма КВН Маслякова була найпопулярнішим телешоу і в Україні. Тому ще тоді Масляков і запросив до себе працювати Наума Барулю. Він поїхав, а дружина Жанна залишалась жити з школяркою Іриною, нині нардепкою, у Вінниці в звичайній квартирі на кінцевій зупинці трамвая по Пирогова. Невдовзі Наум розлучився і одружився вдруге. Донька виросла і одружилась із Сергієм Борзовим, представником адміністрації і не менш популярної команди КВН «Вінницькі перці».

Наум переконав Маслякова робити сезони фінальних ігор саме у Судаку. І це українське місто ще до окупації стало меккою кавеенщиків. А це — успішний бізнес. Там відкривались українські фірми. Так, це були і Наума фірми. Вони платили величезні податки до бюджету України. Наш земляк став успішним бізнесменом і в українському Криму. Задовго до окупації.

Що в цьому поганого?

І раптом — неочікувана агресія і окупація Криму. Як і розпорядження тодішньої української влади — здати Крим, не боронити його. Із усіма людьми, бізнесами і майном. Жодних домовленостей про врегулювання згідно з міжнародними нормами. Залишалось — або кинути колективи підпорядкованих тобі людей, які живуть там та чекають визволення України, або зберегти їх. Погодьтесь — питання непросте. Воно стояло і перед Наумом.

Чи залишатись у РФ і вести далі бізнес, чи вибирати Україну? Він вибрав Україну, втративши все у Судаку. Переїхав до Києва і почав вести бізнес у столиці. Які ще можуть бути запитання?

Читаємо далі «Вінбазар»:

— Продюсер їздив в окупований Крим аж до 2019 року включно, заїжджаючи на український півострів саме за російським закордонним паспортом. У Судаку в нього залишається три квартири загальною площею 312 квадратних метрів, які він добровільно перереєстрував за російським законодавством. У 2017 році Баруля став власником земельної ділянки на 7 соток у Судаку, а за рік — там же набув у власність ще 6 соток, та семиповерхову будівлю площею у понад 2 тисячі квадратних метрів.

Перемігши на виборах, Зеленський привів у владу і своє творче оточення. Зокрема донька продюсера Ірина Борзова обралась у Верховну Раду від «Слуги народу». Її чоловіка — зятя Барулі — Зеленський підвищив до голови Вінницької області. В той же час, журналістам вдалось встановити, що у квітні 2009 року російська міграційна служба видала Барулі російський паспорт, продюсеру тоді було 49 років.

Сергій та Ірина Борзови із дітьми: – Ми працюємо в Україні та молимось за її перемогу

За даними розслідувачів, станом на грудень 2023 року у засновника «Ліги Сміху» залишаються дві активні компанії в окупованому Судаку. Вони зареєстровані після анексії за законами країни-агресорки.

Фірма «Профі» хоч і не закрита, але нині діяльності не веде. А ось друга, «Профіль-Н» — це заклад харчування на центральній набережній Судака під назвою «Прохлада».

За даними російського реєстру «Спарк», виторг кафе за останні 5 років становив понад 15 млн рублів, з яких у 2022 році — 2,5 млн рублів.

З 2019 до 2022 року компанія акумулювала для російського бюджету у вигляді податків більше мільйона рублів, з яких на пів мільйона казна окупантів поповнилася після повномасштабного вторгнення РФ в Україну.

Ось що повідомив Сергій Борзов «33-му»:

— Тесть дійсно вдруге одружений, і ми підтримуємо загальнолюдські стосунки із нинішньою його дружиною. Але ці всі розповіді про російський паспорт – брехня. Думаю, він сам дасть свою точку зору журналістам про ці щодо нього розслідування. Скажу одне — ставши на бік України, він все втратив у Судаку. Хоча всі українці стали заручниками рішення тодішньої влади віддати Крим. Хто з того часу і як захистив цих людей? В чому їхня вина, що навіть отримуючи російські паспорти, під тиском, щоб перереєструвати нерухомість, щоб не віджали росіяни, не знищили нажите роками майно та бізнес, вони з нетерпінням чекають Україну? І Крим же український, чи не так?

Далі цитуємо «Вінбазар»:

– Влітку 2023 року Міністерство культури обрало до списку переможців мистецького конкурсу заявку на суму майже 32 мільйони бюджетних гривень від Наума Барулі, попри те що він є громадянином Російської Федерації.

Участь громадян РФ була прямо заборонена умовами конкурсу, але Мінкульт в особі дочірньої структури — «Мультимедійної платформи іномовлення України» — погодив заявку Барулі на виробництво комедійного серіалу «Нижча ліга», поданої ним від фірми «Драйв продакшн», якою Баруля володіє разом із братами Шефірами та бізнесменом Тімуром Міндічем. До 2019 року фірмою співволодів і Володимир Зеленський, з яким Баруля продюсував низку популярних серіалів та створив шоу «Ліга Сміху».

Зрештою, контракт із переможцем не уклали, оскільки продюсер сам відкликав заявку — це сталося наступного дня після того, як спалахнув скандал щодо доцільності виділення під час війни більш як 30 мільйонів гривень із державного бюджету на зйомки іншого комедійного серіалу «Смт Інгулець» від шоумена Юрія Горбунова. Внаслідок цього скандалу Зеленський, зрештою, ініціював звільнення міністра культури Олександра Ткаченка.

У коментарі журналістам Баруля запевнив, що відмовився від держфінансування, тому що сценарій, який вони писали, «зовсім не підходить під умови конкурсу».

«Це «Нижча ліга», там про дитячу команду футбольну. Ми сіли, подумали, що це не на часі зараз. Не хотілося під час війни витрачати державні гроші на цей фільм», — сказав продюсер.

Ірина Борзова у санкційному списку РФ

Ірина Борзова, донька Наума Барулі, у грудні 2020 року потрапила у санкційний список.

Ірина Борзова наголосила на тому, що вони давали коментар щодо цього розслідування. Але його чомусь не внесли до публікації. Хоча матеріал мав би бути повним і всебічним.

— У санкційному документі рф прізвища 849 людей, серед яких є і моє прізвище. Тобто рф ввела проти мене санкції ще до повномасштабного вторгнення, — заявила нардепка Ірина Борзова.

– За російським законодавством, людям, яких внесли до санкційного списку, висувається заборона на економічну діяльність на території РФ та з суб’єктами федерації та заборона на в’їзд до Росії морем, літаком та наземним транспортом.

Банківські рахунки, цінні папери та власність людей зі списку, яка зберігається у РФ, блокуються.

Знайте, що я ніколи не відмовлюсь від своїх батьків і України.

Я бажаю вам, щоб ваші рідні і батьки якнайдовше жили, щоб ви мали змогу їх бачити. І я бажаю вам, щоб ви ніколи не знали, що таке окупація. Я, як і більшість, молюсь за мир та перемогу України!

На сьогодні в мене немає рідних, які проживають на окупованих територіях або в рф.

Напевно, мені пощастило, на відміну від багатьох українців, чиї рідні перебувають на окупованих територіях або на території країни-агресора: батьків, дітей, сестер, братів, онуків… Вони бояться про це говорити, бо їх будуть бити з обох сторін.

Більшість цих людей чекають на деокупацію і допомагають. Бояться просто про це говорити. Бо там син, мама або бабуся. Вони просто тихо вболівають за перемогу України. Чекають на деокупацію, роблять свою справу і допомагають ЗСУ!

Такі люди ніколи не працювали в державній сфері, вони не мають можливості виїхати за кордон і робити там «коктейлі Молотова». Бо вони не вкрали кошти у держави і не можуть купити нерухомість та заснувати бізнес у Великобританії, Португалії, Іспанії…

Напевно, зараз більш спокійно тим, хто має бізнес за кордоном. Тим, хто фіктивно розлучається, щоб захистити своїх дітей та рідних. Напевно, такі ексчиновники не мріють за перемогу та повернення окупованих територій разом з людьми, які там.

А як там, на окупованих територіях? Я не знаю, як живуть там люди. Можливо, хтось з вас знає краще. Вони українці?

Мій батько не залишився там. Я його дуже люблю. Жодної копійки не отримав з державного бюджету. Не вкрав у вас, як деякі.

Деякі хотять, щоб я замовкла? Не вийде, поки буду жива.

Прошу мій коментар взяти всім ЗМІ, бо я коментую, а, на жаль, не беруть!

Зараз Ірина має власну родину. У них із Сергієм Борзовим троє дітей.

Сергій Борзов наголосив, що публікація — це замовне ІПСО. Щоб дискредитувати його як голову Вінницької ОВА та його родину.

— Я нарахував таких вже три. Два перших — вже розвінчані. Але автори їхні навіть не вибачились. Я розумію, що будуть іще. Тому повідомляю публічно: я нікого не боюсь. Не можете перемогти мене — вдаряєте по родині і навіть тестеві, розлученому з тещею давно? Я знаю, звідки, як кажуть, «вуха стирчать» і хто стоїть за публікацією. Пробивайте дно і далі.

Ось які підсумки зробили колеги по КВН Наума Барулі та Сергія Борзова, звернувшись до редакції:

– Якщо публікація — це замовлення, щоб нашкодити голові ОВА, то навіть за всіма канонами різних релігій світу діти не відповідають за батьків. Що б вони не зробили. 11 млн українців, за статистикою, мають кровних родичів у РФ. Це батьки, діти, брати і сестри. Дві третіх — до війни мали друзів чи знайомих. Але переважна більшість із них вибрала Україну, є її патріотами, як можуть і де можуть наближають перемогу. Більше 5 млн перебувають в окупації. Їм треба жити якось, годувати сім’ї. То що, нам їм усім навішати ярлики «ворог народу», як у 37-му? Це неправильно. Ми всі померли 24 лютого. І зараз народжуємось кожен по-новому. Хто, який, де і з ким. Ждун чи патріот — зараз, як ніколи, очевидно.

Тому просимо судити усіх по справах, а не збирати плітки. Донесіть ці думки до людей, – попросили вони.

Уже коли Ірина Борзова оприлюднила свій коментар щодо публікації у соцмережах, відгуки під ним були різні. В більшості — підтримки. Але вінницький журналіст Юрій Пархомчук, якого відносять до піарників влади міста, почав лякати її тим, що опублікує фотки її із Криму. Бо у нього їх дуже багато. На що І. Борзова публічно дала добро. Але наголосила, що якщо він об’єктивний, то нехай опублікує ще і фото нерухомості та бізнесу всім відомих вінничан у Великобританії та Португалії. А ми додамо — і вілли у Іспанії. Ось такий передноворічний резонанс.

Вислухала Тетяна Редько