В тому році прихожани Михайлівського собору перейшли до ПЦУ
У 1774 році в Новоставцях за кошти парафіян була збудована на кам’яному фундаменті дерев’яна православна церква. Вона діяла 120 років, прийшла в аварійний стан, і її знесли. На цьому місці у 1894 році на кам’яному фундаменті було збудовано нову дерев’яну Свято-Михайлівську церкву. Будували церкву за кошти парафіян. Казна (держава) допомогла лісовим матеріалом.
Церква була шестикупольна, покрита залізною бляхою, в середині та ззовні пофарбована масляними фарбами. Був виготовлений новий дуже гарний іконостас. У церкві велися і зберігалися з 1775 року метричні книги, але за радянських часів були знищені.
Церква мала в трьох місцях (в урочищах “Безодні”, “Заставки” і поблизу села) 48 десятин і 32 квадратних сажні землі. Нею користувалися священик і псаломщик.
У 1886 році для служителів церкви були збудовані жилі будинки і господарські приміщення.
За даними 1895 року в новоставецькій парафії, до якої відносилось і село Кривовілька, налічувалося 1410 чоловік православних, 78 католиків і 22 чоловік євреїв. Всього 1500 чоловік.
Кількість населення у Новоставцях значно зросла в останній чверті XlX і на початку XX століття. Так, у 1911 році тут уже проживало 1387 чоловік. Після першої світової війни кількість населення Новоставець пішло на спад.
Заборона духовного життя за СРСР
У 30 роках ХХ століття генеральний секретар партії Й.В.Сталін оголосив війну релігії. В країні повсюдно трощили храми, церковно-архітектурні шедеври, монастирі, костьоли, сінагоги. У 30-х роках у Теофіпольському районі було знищено 45 православних храмів, два костьоли, дві синагоги. Разом з церквами гинули церковні бібліотеки, рукописи, документи, архіви, твори мистецтва, розвіювалися з попелом картини, одним словом, знищувався весь духовний фонд, створений багатьма поколіннями.
Новоставецький шестикупольний Свято-Михайлівський православний храм теж був підданий руйнації Були знесені всі куполи, знищено іконостас, церковну бібліотеку, архів, метричні книги з 1775 року та все церковне обладнання. У церкві розмістили сільський клуб і, мабуть, через це збереглося церковне приміщення. Під час Великої Вітчизняної війни в клубі розмістили церкву, яка після реконструкції діє по цей час.
(Текст з книги І.А.Стасюка “Новоставці на Полкві”)
Підготувала Людмила Довжук
P.S. Будемо раді, якщо поділитесь цікавими фактами про Свято-Михайлівський храм.