19 листопада, на 1000-й день великої війни, президент Володимир Зеленський представив у Верховній Раді План внутрішньої стійкості України.
Документ складається з 10 пунктів і стосується безпеки, енергетики, фінансів, зброї українського виробництва та співпраці з партнерами.
План стійкості ще буде деталізований разом із громадянським суспільством, бізнесом, представниками культурного середовища та експертами.
План передбачає кроки, які має виконати сама Україна, він не є альтернативою плану перемоги, який Зеленський презентував міжнародним партнерам.
Отже, як на думку президента має жити Україна сьогодні і як житиме далі. Цьому і присвячений план стійкості.
Він містить 10 пунктів: 1) єдність, 2) фронт, 3) зброя, 4) гроші, 5) енергетика, 6) безпека, 7) громади, 8) людський капітал, 9) культурний суверенітет і 10) політика героїв.
Єдність
Внутрішня єдність України потрібна, щоб обʼєднати міжнародних партнерів, заявив президент. Світ шукає нових форматів взаємодії, і Україна запропонувала свою формулу миру. “Світ усвідомив, що мир не буває подарунком, він потребує зусиль на основі єдності”, – сказав президент.
Він наголосив, що незабаром Україна завершить процедуру скринінгу українського законодавства для вступу в ЄС. І також оптимістично висловився щодо майбутнього вступу України в НАТО.
Фронт
Доповідаючи про армію, президент заявив про необхідність зміни підходів до управління в ній. Він позитивно оцінив роботу застосунку Армія+, яким вже скористалися 410 тисяч воїнів.
Президент анонсував створення офісу військового омбудсмена.
Зброя
Наступного року Україна виробить як мінімум 30 тисяч далекобійних дронів, заявив президент. Він також пообіцяв збільшити прямі кошти для бригад, щоби вони могли самостійно забезпечувати себе дронами.
Україна нарощує власне виробництво артилерійських снарядів. За минулий рік вже виробили 2,5 млн мінометних пострілів і снарядів для артилерії – калібрами від 60 до 155 мм. Поставлено завдання зробити щонайменше 3 тисячі крилатих ракет і ракет-дронів.
Гроші
Цей пункт ще мають затвердити з бізнесом і до нього буде окремий додаток, пояснив Зеленський.
Він не озвучив багато деталей цього розділу, але наголосив на важливості підтримки українського виробника.
“Усе, що можемо виробляти в Україні, має закуповуватись в Україні”, – сказав Зеленський.
Енергетика
У галузі енергетики голова держави анонсував створення паспортів стійкості регіонів до кінця року, а в наступному році – паспортів генерації.
Зеленський наголосив, що атомна генерація має “очевидний пріоритет”.
Але багато деталей цього пункту не озвучив, оскільки це закритий додаток.
Безпека
Цей пункт має три блоки – Україна сьогодні, Україна повоєнна та Україна сталого і надійного миру, зазначив президент. Безпека стосується як глобальних питань, як-от укріплення державного кордону, так і локальних, сказав Зеленський.
Громади і людський капітал
У пункті про громади президент згадав у першу чергу прифронтові території, які потребують особливої підтримки, так само як і громади, які прийняли найбільше переселенців.
У пункті, присвяченому людському капіталу, Зеленський сказав про необхідність створення інституту множинного громадянства.
Також буде створено Міністерство обʼєднання українців, яке цілеспрямовано буде займатися справами глобальної багатомільйонної української спільноти.
Одним з найважливіших питань у галузі людського капіталу Зеленський назвав “збереження мільйонів українських дітей, які через війну перебувають у різних куточках світа”. Вони мають залишатися у полі української культури та українського життя.
Він також говорив про партнерство між державою і церквою і згадав заборону РПЦ в Україні і її представництва, зазначивши, що “час московської церкви закінчився”.
Пункт, який присвячений підтримці державою ветеранів, пролунав найбільш деталізовано.
“Держава та суспільство мають бути завжди поруч із ветераном та його сімʼєю”, – сказав президент.
Однак представники громадянського суспільства вже звернули увагу на те, що в цьому плані відсутній чи не найголовніший пункт, від якого напряму залежить реалізація всіх інших.
Він називається “Викорінення корупції”. Навіть не “боротьба”, яка мляво ведеться вже десятиліттями і реально лише посилює скорумпованість чиновників. А жорстке показове викорінення з миттєвою рекцією, публічним покаранням, щирою нетерпимістю держави до цієї іржі, від якої деградує та знекровлюється суспільство.
Цей обов”язковий одинадцятий пункт насправді має бути першим. Бо корупційні схеми обеззброюють та знесилюють армію, спустошують бюджет, сіють зневіру та апатію в суспільстві. І, взагалі, непокарана корупція відбиває у громадян мотивацію реалізовувати всі інші 10 пунктів цього плану.
Яка може бути єдність між пенсіонеркою на мінімалці, що безкоштовно плете маскувальні сітки для ЗСУ і суддею із пенсією 390000, який плодив в країні цю саму корупцію. Яка може бути солідарність між 20-ти річним добровольцем на фронті і прокурором-інвалідом, котрий краде у цього добровольця кошти на озброєння.
Зрештою, яка може бути єдність у мами загиблого пацана-азовця і головою МСЕК, котра на 6 мільйонів доларів відмазала від мобізізації його придатних для служби ровесників.
Загалом, можна було б так само пройтись по всіх попередніх пунктах Плану Стійкості, і зрозуміти, чому в ньому немає одинадцятого пункту. Можливо, саме тому 30% переселенців із Маріуполя вже повернулися на окуповану територію, сумніваючись у щирому бажанні влади боротися з корупцією та єднатися із народом. Хоча без цього вистояти Україні не вдасться.
Народ України чекає на доповнений та виправлений реальний план, який допоможе країні вистояти і наблизитись до євростандартів.
Анатолій Петраченко
А демобілізація?
це 10500%. ТІЛЬКИ НЕБУДЕ
Це і ще справедливість, і рівність усіх перед законом, незалежно від статків, зв’язків і т.д