Ще у 1970-х роках будівлю Хмельницького музичного училища імені В. І. Заремби внесли до переліку «Пам’яток історії місцевого значення», а у 2010 році — до переліку об’єктів архітектури. Коли училище переїхало в нове приміщення по вулиці Прибузькій, цю будівлю передали на баланс обласного краєзнавчого музею. Планували провести реставрацію, але (наша одвічна проблема!) не знайшли на неї грошей. У 2021 році Хмельницька обласна рада виставила приміщення площею 1417,7 квадратних метра на аукціон. За 25 мільйонів 600 тисяч воно перейшло до ТОВ «Проскурівінвест», власником якого був Олександр Чернов. Після продажу підприємство мало би підписати охоронне зобов’язання, але почало оскаржувати історичний статус будівлі.
У музичному училищі кажуть, що в листопаді 2023-го «Проскурівінвест» звернулося до Хмельницького окружного адміністративного суду. У позові зазначали, що будівля внесена у перелік пам’яток як «Будинок, де розміщувався штаб 1-го кінного корпусу Червоного козацтва», а це порушує закон про декомунізацію. Мало того, вона не має ні історичної, ні культурної, ні архітектурної цінності.
«У грудні 2023 року суддя Петро Салюк зобов’язав департамент інформаційної діяльності виключити будівлю з переліку пам’яток історії міста Хмельницького. Обласна прокуратура подавала апеляцію на це рішення, але безуспішно. У березні 2024 року депутати схвалили зміну цільового призначення земельної ділянки на «Будівництво та обслуговування інших будівель громадської забудови». Однак частина будівлі з 2010 року все ще належить до об’єктів культурної спадщини. Хмельницька ОДА повідомляла про відсутність правових підстав для виключення будівлі з Переліку, але ТОВ «Проскурівінвест» тривалий час оскаржувало цей наказ», — розповідають у музичному училищі імені В. І. Заремби.
У соцмережах хмельничани пожежу в приміщенні колишнього музучилища називають умисним знищенням, мовляв, нема будівлі — нема проблем і знесення того, що вціліло, стає можливістю для нового будівництва на цьому місці.
Обговорюючи несподівану пожежу, жителі міста згадують, як свого часу горіла «Цукерня», що також розміщувалася у будівлі історичного значення у центрі міста. Тепер на місці одноповерхової будівлі сучасний двоповерховий заклад з такою ж назвою, а до нього вже тулиться новий та один із найдорожчих готелів міста.
Така ж схема «спрацювала» у Вінниці, коли підпалили приміщення колишнього санаторію ім. Михайла Коцюбинського. І це не випадково, припускають вінничани, адже хтось поклав око на цю земельну ділянку, яка зможе його озолотити.
Підпал — в один голос кажуть всі, хто переймається долею історичної споруди в Хмельницькому. Саме тому під стінами Хмельницької обласної військової адміністрації відбулася акція протесту. Її учасники вимагали зберегти охоронний статус будівлі колишнього музучилища, розташованій на Проскурівській, 79.
Серед учасників акції — діячі культури, викладачі, активісти та просто небайдужі мешканці міста. Вони говорять про культурну й історичну цінність будівлі, інцидент із пожежею. На розмову до активістів вийшов заступник начальника Хмельницької ОВА Володимир Юр'єв.
Протестувальники кажуть, що адміністрація має зобов'язати власника організувати охорону цього об'єкта. Якщо цього не відбудеться, вимагатимуть, щоб будівля знову перейшла у власність громади. Одна з активісток запропонувала накласти арешт на будівлю, аби тут не змогли самовільно проводити будівельні роботи.
«Наші органи влади мають чіткі функції і обов'язки щодо охорони культурної спадщини. Знищення культурної спадщини — це знищення нації. Ми зібрали з відкритих джерел інформацію, яка підтверджує культурну цінність колишнього музичного училища. Тут навчались видатні українські діячі. Будівля має особливий архітектурний шарм. Я не знаю, у зв'язку з чим сталося загоряння, але мені здається, якби будівля функціонувала належним чином, а за два роки це можна було б зробити, то таких масштабів пожежі не було б. Це хтось попередив би», — коментує Надія Бондаренко-Зелінська.
Прийшли на мирний протест й випускники музучилища. У їхніх руках плакати: «Не руйнуй архітектурну пам'ять», «Культурна спадщина — наша ідентичність», «У цих стінах народилася наша любов до музики».
«Це справжнє варварство — на історичній спадщині робити комерцію, якої, на мою думку, і так вистачає», — каже учасниця мітингу та випускниця музичного коледжу Олена Гардзель.
«Таких старовинних будівель у Хмельницькому дуже мало, ми не Львів. І культурна спадщина вимагає гідного з нею поводження. Ми повинні це відстоювати», — додає випускниця музичного коледжу Катерина Золотар.
І справді, маємо відстоювати історичне минуле. Бо без нього не буде й майбутнього. Бо, позбуваючись історичної пам'яті, ми своїми руками розчищаємо шлях грошовим мішкам до свавілля, поряд з яким немає місця справедливості, патріотизму, честі.
Дарина Світла