Поетеса втілює дух української боротьби та національної гідності
Ліна Костенко народилася 19 березня 1930 року в містечку Ржищів, що на Київщині. З дитинства мешкала в Києві, де пережила Другу світову війну. Вивчала літературу в Київському педагогічному інституті та Московському літературному інституті. Стала однією з найвідоміших поетес-шістдесятниць, твори якої стали символом української культури та боротьби за свободу.
Поетеса хоч і не відвідує публічні заходи, однак уважно стежить за суспільними подіями та продовжує писати. Напередодні ювілею відбулася презентація її нового твору “Берестечка”.
Роман “Берестечко”, робота над яким тривала майже 30 років, є одним із найглибших історичних творів Ліни Костенко. В ньому вона розмірковує над долею України, її боротьбою та трагедіями.
Знаний видавець Іван Малкович зазначає, що Костенко працює над новими книгами, одна з яких, за його словами, “приголомшить читачів своєю актуальністю”.
Зокрема, це новий прозовий твір, що відображає еволюцію і деградацію російської імперії через призму українських доль.
Книга спогадів "Дивний сад Івашкевича".
Книга літературно-критичних есеїв "За Далем даль".
Дві нові поетичні збірки – одна з них вже майже готова.
Ліна Костенко і війна: допомога армії та нові поезії
З початку російської агресії Ліна Костенко не залишалася осторонь. Ще у 2015 році вона передавала гуманітарну допомогу в зону АТО, а її вірші стали моральною підтримкою для військових.
У 2022 році, коли Київ обстрілювали ракетами, Костенко не спускалася в укриття, а продовжувала писати:
"Уявіть собі, я писала. Я ж належу до покоління, яке пережило Другу світову війну, і мені оці бомби о четвертій ранку, вони мені звичні. Я ні разу не пішла в укриття. Воно гуде – я думаю, ну добре, уб’є то уб’є".
Ліна Костенко – це ціла епоха в українській літературі. Її творчість – від "Марусі Чурай" до "Записок українського самашедшого" – залишиться безсмертною. Вона відмовилася від державних нагород, не має соцмереж і не веде публічних блогів, але її слова живуть у кожному українському серці.
"Політичної біжутерії не ношу", – відповіла вона, коли їй запропонували звання "Герой України".
Сьогодні її вірші звучать у піснях, цитуються в промовах і залишаються дороговказом для всіх, хто вірить у вільну Україну.
Сьогодні, 19 березня 2025 року, вся країна вітає Ліну Костенко з 95-річчям. Дякуємо за силу слова, за боротьбу і за те, що продовжуєте надихати Україну.