Пробну промислову партію паперу з опалого листя вже виготовили на картонному комбінаті у Житомирі.
Органічні відходи перетворили у цінний матеріал за технологією українського студента Валентина Фречка, який торік виграв гран-прі конкурсу винахідників у США.
В процесі виробництва подрібнене і очищене сухе листя варять у величезних чанах. Сировина розігрівається всього до 40 градусів, тому жодна шкідлива речовина не виділяється в повітря.
Отримана маса рухається по конвеєру для видалення вологи, поступово втрачає вологу, розтягується і стає або гладким папером або екологічною упаковкою для продуктів.
З «листяного» паперу на житомирському підприємстві виготовили упаковки для яєць, трубочки для напоїв і сувої крафтового паперу.
«Мій папір на 50% складається з макулатури і на 50% з опалого листя, – розповідає він. – Я виграв вісім різних конкурсів, зокрема, у Кенії, Тунісі, Франції – ідея подобається всім, бо зі сміття можна перетворити у гроші».
На картонному комбінаті Валентина Фречка проводить весь вільний від занять час. «Винахід «листяного» паперу виявився найпростішим етапом з усіх, – говорить він. – Наука дуже далека від бізнесу».
Від винаходу до отримання першої промислової партії минуло два роки. «Волокна з листя здатні тримати форму не гірше, ніж деревина, – говорить заступник генерального директора картонного комбінату Сергій Рудковський. – Цей матеріал може стати трубочкою, упаковкою для яєць, горщиком для вазонів і повертатися вісім раз у господарський обіг».
Ілона ВАЛЬТЕР