Шостий рік поспіль Вінниця залишається лідером серед обласних центрів за рівнем задоволеності мешканцями якістю 22 сфер і послуг. За даними опитування, місто отримало індекс у 3,5 бала. Причому результат покращився порівняно з минулим дослідженням. Також вінничани найбільше задоволені можливостями міста, а понад 90% респондентів пишаються ним.
Результати VI всеукраїнського муніципального опитування оприлюднили 15 квітня. Вінниця очолила зведений рейтинг найкомфортніших міст України, наступні позиції посіли Івано-Франківськ, Чернігів та Хмельницький.
Вінниця має найвищі оцінки серед досліджуваних міст у гуманітарній, комунальній сфері — з загальним індексом 3,7 бала, а також — в інфраструктурі та медицині.
Також Вінниця є лідером щодо індексу задоволеності можливостями міста, який становить, за оцінкою мешканців, 3,7 бала. Показник має 9 складових — зокрема: можливість вільно пересуватись усіма частинами та районами, проводити дозвілля, реалізовувати духовні потреби, отримувати якісну освіту, самореалізовуватись, займатися підприємництвом, отримувати достатній дохід, включатися у процес формування рішень у місті.
Вінничани також найбільше задоволені співпрацею з міською владою, порівняно з мешканцями інших міст. Зокрема респонденти відзначили простоту та зрозумілість рішень і порад, наданих службовцями, якість послуг, компетентність представників влади. У Вінниці одні з найвищих показників схвалення діяльності мера та міської ради — 70% та 68%. А 71% вінничан вважають, що справи у місті йдуть у правильному напрямку.
Соціологи розширили традиційну анкету новим розділом — ідентичність, що дозволяє побачити, як позиціонують себе містяни.
– Це нове питання для нас. На це є запит: окрім якихось досягнень міста чи інфраструктурних проєктів, у міських голів, які розуміють, як правильно планувати майбутнє, існує запит на формування ідентичності міста та певних смислів — це певним чином впливає на загальний настрій населення міста. Позитивно — якщо люди люблять своє місто, якщо вони розуміють, для чого вони тут повинні жити і залишитися. Очевидно, результат та ефективність цього міста будуть вищі, — зауважив заступник директора Соціологічної групи «Рейтинг» Любомир Мисів.
Згідно з дослідженням, вінничани переважно позиціонують своє місто як транспортний, культурний, туристичний та аграрний центр країни. Таку думку висловили більш як дві третини опитаних респондентів. Понад 90% опитаних пишаються тим, що є жителями Вінниці.
– Я думаю, це унікальне дослідження. Великою мірою почала реалізовуватися та децентралізація, про яку ми говорили, тобто люди починають дивитися на сукупність факторів на місцевому рівні, які є важливими, практично в кожному місті з’являється свій набір смислів, унікальне розуміння своєї міської культури, — каже Євген Глібовицький, засновник експертної компанії pro.mova. – Дуже цікава ситуація з дуже високим рівнем соціального оптимізму у Вінниці.
Коментуючи результати опитування, Вінницький міський голова Сергій Моргунов подякував вінничанам: «Це спільний результат усіх вінничан. Ми вкотре переконуємось, що у нас сильна територіальна громада, яка вболіває за успіх та розвиток міста. Працюємо далі — зараз не час розслаблятися. З вашою наполегливістю та підтримкою ми зробимо місто ще сучаснішим і комфортнішим для мешканців та гостей міста».
Довідково:
Цьогорічне муніципальне опитування було проведено у період з 25 січня по 17 лютого у 24 містах України (Київ та усі обласні центри, в Донецькій області — Маріуполь, у Луганській — Сєвєродонецьк, у Криму дослідження не проводилося). Загальна кількість проведених інтерв’ю — 19 200 (по 800 у кожному місті). Вибірка є репрезентативною для населення міст по віку і по статі. Статистична похибка для кожного міста не перевищує ±3,5%. Мета опитування — дослідити настрої мешканців щодо оцінки якості обслуговування та послуг; рівня можливостей у місті; взаємодії з установами місцевого самоврядування; діяльності державних та недержавних інституцій; сфери муніципального розвитку; ідентичності міст тощо.
Сергій Годун