А бігати старенькій жінці по крутій вузенькій стежці доводиться багато, бо живе вона самотньо у хатині на вершечку гори Чудотворної поблизу Ратуша на Ямпільщині. Її чоловік вже покійний, дітей немає, сусіди — далеченько. Запросив до Катерини Василівни нашого кореспондента Євген Ратушний, її похресник

– Вона моя нанашка, хрещена мама, – розповів Євген Ратушний. – Потомственна залізничниця, як і її батько! Працювала простою робітницею на станції Вапнярка, має 35 років трудового стажу, заслужила пенсію. Але з часів президенства Януковича її не отримує.

– Чому таке сталось?

– У неї залишився ще паспорт СРСР. У ньому є печатка – тризуб і напис “Україна”. По цьому паспорту вона отримувала пенсію до 2010 року. А у 2010-му  виплати припинились. Отримати паспорт України сама Катерина Василівна не взмозі. А допомогти їй у цьому ні сільська рада, ні Ямпільське районне управління ПФУ не беруться. Я її доглядаю, привожу то каструльку борщу, то каші, то макаронів. Люди у Ратуші теж Катерину Василівну час від часу підгодовують. Але жити десять років без пенсії, без копійки грошей, — це не діло!

…Біленька глинобитна хата обкладена околотами — для тепла. Поряд маленький город, по двору бігає коза, добродушний цуцик ластиться до гостей. Катерина Василівна згадувала своє життя — як дрезиною їздила на роботу, як “зірвала ноги”, коли доводилось до Вапнярки йти пішки, цілий день працювати і пішки повертатись додому. Але не скаржилась, нічого не просила і проводжала нас з молитвою “Отче наш”…

Із усіма даними Катерини Василівни Мельник редакція “33-го каналу” звернулась до обласного управління ПФУ. Отримали офіційну відповідь: “Мельник К.В. перебувала на обліку в Ямпільському управлінні ПФУ у Вінницькій області  та отримувала пенсію за віком. В зв’язку з відсутністю паспорта громадянина України виплата пенсії була припинена з 01.01.2010 року.

У разі звернення Мельник К.В. до відділу обслуговування громадян з паспортом громадянина України виплату пенсії буде відновлено за ст. 46 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Нараховані суми пенсій, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більше, ніж за 3 роки до звернення за отриманням пенсії. У цьому разі частина суми недоотриманої пенсії за 12 місяців виплачується одночасно, а решта суми виплачується щомісяця рівними частинами”.

Отже, перший крок для Катерини Василівни – отримання паспорта громадянина України. В цьому їй мають допомогти районні соцслужби і сільська рада. Із запитаннями можна безкоштовно звертатись до контакт-центру обласного ГУ ПФУ 0-800-219-108.