924… Стільки вінничан інфіковано COVID-19 у вівторок, 16 березня. На жаль, область знову близька до лідерів в Україні та нових антирекордів за кількістю людей з вперше виявленим коронавірусом. Минулої п’ятниці було 940. Після вихідних ситуація дещо стабілізувалась.
Чи опиниться Вінниччина у «червоній зоні» адаптивного карантину? Та чи вистачить нашим хворим кисню?
Про епідситуацію – ексклюзивно для «33-го каналу» в інтерв’ю із головою Вінницької облдержадміністрації Сергієм БОРЗОВИМ.
– Напевно, я один із перших, хто в області дивиться щоденну свіжу «ковід»-статистику. На жаль, більше хворіють і більше вмирають… Область на 22 місці в Україні за кількістю летальних випадків на 100 тисяч населення. Більше і важче почали хворіти діти. Для інформації: усіх дітей з області госпіталізують в одну лікарню – в обласну дитячу інфекційну.
– Чому Вінниччина сьогодні серед лідерів за темпами захворюваності?
– Мене про це питають, і я про це питаю… Наприкінці лютого та на початку березня розпочалась третя хвиля. Це перша причина. Це не лише в Україні.
Інший фактор – у нас багато тестують. Бо цифри безапеляційні. Повірте, ніхто нічого не приховує. Статистика реальна.
Щодня на Вінниччині проводять понад дві тисячі тестів ПРЛ. Приміром, 10 березня більше нас протестували лише у Києві (7120), Одеській (3513) та Дніпропетровській (2926) областях. Тому є різниця, коли із 443 тестів у Миколаївській області виявляють 143 інфікованих.
– 11 березня – рік відтоді, як Всесвітня організація охорони здоров’я визнала всесвітнє поширення коронавірусу SARS CoV 2 і оголосила про пандемію COVID-19. Як коронавірус змінив Вас?
– Маска. Уже звик носити. Насамперед – Ковід змінив ставлення до медицини. Це не просто вийти з кризи охорони здоров’я. Це криза, яка торкнулась кожного. І я, так само як ви, залучені у цю боротьбу за життя.
Маю право так говорити, бо я теж перехворів. Але, як голова ОДА, знаю темпи створення «ковідних» ліжок у лікарнях. Так, потрібні медичні фахівці, але ще й потрібно провести кисень, якого там раніше не було. А це не так просто.
На 15 березня є 28 опорних лікарень. Там розгорнуто 3300 ліжок для госпіталізації хворих на COVID-19, лише протягом останнього тижня додатково 80 ліжок.
Зайнято хворими – 2364 ліжка.
Завантаженість ліжок з киснем 50%.
Вільних ліжок — 936 (у місті Вінниці — 214).
Повністю перепрофільовано чотири заклади, які розташовані на території міста Вінниці: Вінницька обласна клінічна дитяча інфекційна лікарня, міська клінічна лікарня №1, міський клінічний пологовий будинок №1, Вінницька центральна районна лікарня.
Обласний клінічний диспансер радіаційного захисту («чорнобильська» лікарня) повністю перепрофільований — 100 ліжок для лікування пацієнтів у підгострій стадії (доліковування + реабілітація).
12 березня надіслані листи до Міністерства охорони здоров’я України щодо включення до Переліку закладів, які надають стаціонарну допомогу хворим на COVID-19, ще двох районних лікарень — Погребищенська та Літинська «районки». А це плюс 90 ліжок. У понеділок, 15 березня, ці лікарні уже законтрактовані – ввечері надійшло розпорядження.
Але я хотів би звернути увагу деяких головних лікарів на інше: «ковідні» ліжка – це для «ковідних» пацієнтів. Це не так, щоб «на всяк випадок» полежати з температурою 36,8, а потім за це лікарня отримає з державного бюджету гроші на «ковідний пакет». Сьогодні це виглядає як мародерство. Одні — рятують, інші – заробляють. Такого не буде. Я знаю, хто цим зловживає…
240 медиків «Пироговки» вакциновані за два дні
– Власне, про гроші. Саме Вам належить ідея створення обласної інфекційної лікарні. На це є кошти?
– Чесно скажу: мене здивувало, що в області досі не було обласної інфекційної лікарні. 30 років! Але є фахівці, і є база на СНІД-центрі. Тепер це обласна інфекційна лікарня. До речі, коли востаннє приїжджав міністр охорони здоров’я Максим Степанов, то був приємно здивований лабораторією. Таких одиниці в Україні!
Так от, саме там відкрито 180 «ковідних» ліжок. Перші 90 відкрили восени – за місяць зробили ремонт. За два тижні відкрили друге «ковідне» відділення – з 9 березня приймають пацієнтів. Та необхідно обладнати другу реанімацію – на це просимо депутатів облради виділити 4,5 мільйона з обласного бюджету. Там лише один монітор пацієнта коштує 80 тисяч.
Регулярно звертаюсь до бізнесу. Між іншим, коронавірус став перевіркою бізнесу. Допомагають.
Нам потрібно разом діяти. Негайно!
Тому я вдячний за подарунок для інфекційного відділення обласного СНІД-центру — апарат штучної вентиляції легень від Благодійного «Фонду Ріната Ахметова» та громадській організації «Рада людей» і товариства «Сучасна лікарня». Його вартість понад 600 тисяч гривень.
Нещодавно був на зустрічі у Ладижині, я особисто звернувся до Ігоря Лещенка, заступника голови правління МХП, допомогти відкрити друге відділення. Буквально за кілька днів Благодійний фонд «МХП – Громаді» перерахував інфекційній лікарні 400 тисяч. Коли подякував за швидку підтримку, Ігор Васильович відповів: «Разом робимо важливе». Оце і є приклад соціально відповідального бізнесу. З Ковідом треба ще встигати допомагати…
– За Вашим прогнозом, «червоною» область стане?
– По суті, «червоною» область може зробити саме місто Вінниця. Мене обурює, що у розважальних центрах проводили масові заходи. Ніби забули, що з 24 лютого і щонайменше до 30 квітня в Україні діє адаптивний карантин. Між іншим, закриття спортзалів і фітнес-центрів – це обмеження «помаранчевої зони». У «червоній» заборонено:
робота громадського транспорту;
відвідування закладів освіти, культури;
робота торгово-розважальних центрів, кафе, ресторанів.
Давайте відверто: у «червону зону» легко увійти. Але важко вийти. Мінімум – це на два тижні.
До того ж, це вирішую не я і не мер Вінниці.
– Хто це вирішує?
– «Червоний» рівень епідемічної небезпеки визначається рішенням Державної комісії з питань ТЕБ та НС за ініціативи міністра охорони здоров’я протягом 48 годин. Рішення щодо скасування «червоного» рівня приймається у разі досягнення регіоном усіх показників протягом не менш ніж п’яти днів підряд.
– Які підстави?
– «Червоний» рівень встановлюється на рівні регіонів, якщо протягом трьох днів перевищено 2 або більше показників:
1) завантаженість ліжок, забезпечених постачанням медичного кисню у визначених закладах охорони здоров’я – більше 65 відсотків;
2) кількість тестувань методом ПЛР та з визначення антигену SARS-CoV-2 протягом останніх 7 днів на 100 тисяч населення – менше 300;
3) кількість госпіталізацій протягом останніх 7 днів на 100 тисяч населення – більше 60;
4) коефіцієнт виявлення випадків інфікування COVID-19 (методом ПЛР та з визначення антигену SARS-CoV-2) – більше 20 відсотків;
5) зростання госпіталізацій протягом останніх 7 днів у порівнянні з попереднім аналогічним періодом – більше 50 відсотків.
Ліжка вільні є. Ситуація наразі контрольована.
– Сергію Сергійовичу, саме Ви і відправили всю область на дистанційне навчання ще два тижні тому…
– Так. Бо як тільки скасували дистанційне навчання для середньої та старшої школи і знову повернулись до очного навчання, то одразу зросла захворюваність. Я чую критику з приводу дистанційного навчання. Але треба потерпіти. Це ціна людського життя.
З одного боку – шукаємо, в яких лікарнях знайти додаткові ліжка, а з другого боку – декому лінь маску носити. Багато нехтують карантинними обмеженнями…
А потім питання: куди вез-
ти хворих? Щодня змінюється «маршрут пацієнта». З Вінниці везуть у Тростянець, Крижопіль, Тульчин… Для прикладу: 8 березня у Тульчинській лікарні із 79 «ковідних» пацієнтів 30 – це жителі Вінниці. У Крижопільській лікарні 42 «ковідних», з яких 16 – з Вінниці.
– Кисню вистачає?
– Вистачає. Днями зі Львова у Вінницю приїжджала фура – 20 тонн кисню привезли. Зробили запас. Розглядаємо можливість резервної цистерни на 8 тонн, з якої можна було б «досипати» кисень у балони.
– Вакцинуватись будете?
– Звісно! Моя дружина (Ірина Борзова, народний депутат – Авт.) – уже зробила щеплення. Прекрасно себе почуває. Я маю ще антитіла. Чи я буду чекати Pfizer? Ні! Я теж буду вакцинуватись AstraZeneca.
Радий, що все більше медпрацівників готові вакцинуватися, – майже три тисячі на Вінниччині зробили щеплення. Тільки у нашій «Пироговці» у понеділок та вівторок – 240. Лише в цій лікарні Ковід забрав життя шістьох медиків… Хто, як не медики, знають, що вакцинація дорівнює ЖИТТЮ.
І що б там не говорили, вакцинація — єдиний спосіб повернутися до звичного нормального життя. Без обмежень.
Оксана Пустовіт
Ягво
Мне 70 лет, перенесла инфаркт, когда в гайсине будут делать прививки населению.