Ми вже повідомляли, що громадські активісти створили петицію, щоб перейменувати вулицю Л. Толстого у Вінниці на С. Бандери. За декілька днів її підписали необхідних 350 вінничан. Але голови чотирьох ОСББ, що на цій вулиці, та деякі мешканці проти назви на честь Степана Андрійовича.

Ось що вони вказали у своєму зверненні:

— Нам стало відомо, що без нашої участі збираються змінити назву нашої вулиці. Мешканці наших будинків — ветерани війни і бойових дій, праці і правоохоронних органів, службовці, лікарі, вчителі, вчені, які свої знання, наснагу і здоров’я віддають самовідданому служінню своїй країні. Серед нас також проживають біженці зі Сходу України, які добре знають, до чого призводить громадське протистояння. Сподіваюся, що наша місцева влада є цивілізованою і демократичною, насамперед, врахує думку громадян, які проживають на цій вулиці, а також такою, що заради справедливості та громадського спокою піде нам назустріч.

Тому звертаємося до вас з пропозицією щодо перейменування вул. Л. Толстого. Так, зокрема пропонуємо назвати її вулицею Надбужанською, враховуючи її розташування. Крім того, мешканці нашої вулиці пропонують розглянути як назву імена таких громадських та культурних діячів: І. Карпенка-Карого, М. Садовського, І. Нечуя-Левицького, О. Вишні, Олени Теліги чи наших відомих земляків — Анатолія Бортняка, Леоніда Пастушенка або сучасних героїв-визволителів України.

Така позиція мешканців вулиці Л. Тостого викликала шквал обговорення

– Як демонізувати переселенців? Від імені керівників ОСББ написати, що вони проти перейменування вулиці на Степана Бандери, бо це викличе громадське протистояння з переселенцями, які там проживають. Щоб ви розуміли, ті будинки називали «обкомівськими», там одна совєцька партійна верхівка жила. Старі запеклі комуняки, — обурюється громадська активістка Таїса Гайда.

– Ви там не живете, то й не лізьте зі своїми пропозиціями! До вас же в дім ніхто не йде зі своїми ідеями та порядками… Не лізьте і ви до чужого дому! Бо наша вулиця — наша фортеця, і нам визначати, чи перейменовувати її і як саме! — категоричні деякі мешканці булинку №7 по вул. Толстого.

– Краще нейтральну назву, а не прив’язувати до імен. Історія – дуже делікатне питання. Сьогодні герой, а завтра знову перейменовувати доведеться, — пропонує Світлана Скринська.

– А крім категоричного варіанту перейменування на вулицю імені Степана Бандери іншого не існує? По-перше, треба йти вперед і думати про майбутнє, і не чіплятися постійно за минуле. По-друге, треба питати думки мешканців вулиці насамперед, чи хочуть вони жити на вулиці з запропонованою назвою. І, по-третє, є герої, історичні постаті, особистості, що зробили неоціненний вклад в історію і культуру Вінниці, — наполягає Марія Рудакова.


- Це одна з улюблених вулиць у місті! Тут літній будинок Грохольських, її затишок одразу причарував верхівку німців, а за совєтів — тут жили партійні «дєятєлі». Але настав час історичної подяки, — впевнена Олена Шуткевич.

- У Рівному я жив на вулиці Степана Бандери і цим пишався! А у Вінниці та на Вінниччині жодної вулиці провідника, натомість 60% вінничан по цей день говорять окупаційною мовою і дуже агресивно ставляться до всього українського, — зауважив Петро Українець.

У газеті «33-й канал» за 26 жовтня була надрукована стаття активіста, присвячена вулиці Л.Толстого, де автор каже, що вулиця особлива у Вінниці.

- Так, це правда, бо на цій вулиці жили і живуть люди, які своє життя присвячували служінню громаді і дуже багато зробили для міста та області.

Для чогось згадується «особняк», в якому проживали перші секретарі, і в т.ч. Л.Л. Криворучко. До чого тут цей старезний державний будиночок, який давно знесли, а на тому місці виросла гарна сучасна багатоповерхівка.

На цій вулиці живе багато моїх друзів - лікарів, заслужених вчителів, яким мешканці міста довіряли і тепер довіряють виховання своїх дітей в садочках та школах. Багато з них хворі, люди поважною віку, але в важку хвилину вони кинулись допомагати постраждалим, в першу чергу, в лікарні, куди поступали поранені наші бійці. Здавали кров, привозили одяг, білизну, допомагали волонтерам, плели маскувальні сітки. Все це робили від душі, заради перемоги, а не для піару.

Я розмовляла з головою одного із ОСББ цієї вулиці, яка розповіла мені, що мешканці будинків зовсім не проти перейменування вул. Л.Толстого, і тим паче «не… проти Бандери», як зазначено в газеті. Вони підтримують вшанування пам'яті сучасних героїв-визволителів України. Але коли на кладовищі ціла алея загиблих, а на ній буває стільки змучених горем матерів, то не хочеться додавати їм ще більшого болю, бо могил героїв багато, а вулиця — одна.

Тому ми, мешканці прилеглих вулиць, підтримуємо пропозицію мешканців цієї вулиці, і вважаємо, що буде правильно дати нову назву - вул. Надбужанська.

Світлана Вікторівна,
лікар військового госпіталю

– Це жахіття... Невже Вінниччина настільки змоскалена ефесбешними попами з мп? — обурена Надія Закорчемна. — Це справжнє обличчя маленьких українців, які путіна бояться... А раптом рашисти прийдуть і спитають, чому у вас вулиця Бандери...

- Українці, не цурайтеся своїх героїв! Будьте вірними синами та доньками неньки України! Наші захисники кладуть голови за вас... Чи вам не соромно?.. — закликає Зоряна Яшан.

Наша газета уже повідомляла про скандал з перейменуванням вулиці Степана Бандери у Тиврові. На цій темі «відігралися» й росзмі. «Риа-новості» і всі пропагандистські телеграм-канали написали, що у Тиврові жителі та деякі депутати не захотіли мати вулиці імені Бандери. Невже й про Вінницю рашисти напишуть?

Вислухала
Людмила Поліщук