Єдиний спосіб порятунку – вакцинація

Як відомо, сказ — це гостре особливо небезпечне вірусне захворювання тварин та людини, спричинене нейротропним вірусом. Розвивається внаслідок укусу або ослинення хворою твариною, характеризується важкими ураженнями центральної нервової системи і закінчується летальним результатом.

Вінницька область впродовж останніх 10 років займає перше місце серед областей України по реєстрації сказу у тварин, тому епізоотія сказу триває. Про це повідомили у ДУ “Вінницький обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України”.

Впродовж шести місяців 2023 року на території Вінницької області було зареєстровано 58 випадків захворюванння на сказ серед тварин, що у 2,5 рази більше ніж за аналогічний період минулого року (23 випадки). Хворі на сказ тварини травмували 87 осіб, які отримують антирабічні щеплення. Дані випадки були зареєстровані на всій території області.


Захворювання на сказ за І півріччя 2023 року реєструвалися серед: собак, котів, лисів та один випадок був зареєстрований серед великої рогатої худоби.

Вінницькі епідеміологи нагадують, що захворювання на сказ закінчується смертю хворого у 100% випадків, єдиний спосіб порятунку - це вакцинація.

У разі інфікування людини потрібна негайна госпіталізація і введення антирабічної вакцини. Таких щеплень має бути шість. Вакцина запобігає виникненню захворювання у 96–99% випадків. Курс імунізації призначають навіть через кілька місяців після контакту із хворою або ж підозрілою на сказ твариною.

Якщо вкусила тварина, але лікар поки недоступний, слід ретельно промити рану протягом щонайменше 15 хв мильною водою або будь яким мийним засобам чи іншими засобами (70%-м спиртом або 5%-м розчином йоду), будь чим, що може нейтралізувати вірус. Після цього слід неодмінно звернутися по медичну допомогу.